I Podhalański Konkurs Czytelniczy Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 29 marca
Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 8.676 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
Wiatr: 10.008 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 7.524 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
Wiatr: 8.352 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
Wiatr: 7.884 km/h Wilgotność: 76 %
Jakość powietrza
2 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 1 | 2 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
17.06.2014, 23:31 | czytano: 2351

I Podhalański Konkurs Czytelniczy Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej (zdjęcia)

CZARNY DUNAJEC. W Publicznym Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi SPSK w Czarnym Dunajcu odbył się I Podhalański Konkurs Czytelniczy Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej "Góralskie cytanie".Gala finałowa konkursu odbyła się w Podhalańskiej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu.

Organizatorami konkursu byli: Instytut Humanistyczny Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Gminny Zespół Oświatowy w Czarnym Dunajcu, Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu oraz Publiczne Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi SPSK w Czarnym Dunajcu.

Honorowy patronat nad konkursem objęli: Małopolski Kurator Oświaty, Wójt Gminy Czarny Dunajec, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, Prezes Związku Podhalan. Celem konkursu było kształcenie ku wartościom konstytuującym kulturowe dziedzictwo regionalne i narodowe, przeciwdziałanie procesowi zanikania więzi międzypokoleniowej oraz stereotypizacji kultury ludowej, ukształtowanie nawyków czytelniczych (kształtowanie świadomego odbiorcy literatury regionalnej), kultywacja gwary podhalańskiej, wsparcie edukacji polonistycznej ucznia szkoły podstawowej i gimnazjalnej w zakresie pracy z tekstem oraz czytania ze zrozumieniem.

W konkursie wzięli udział uczniowie z następujących szkół: Zespół Szkół w Piekielniku, Szkoła Podstawowa nr 2 i Gimnazjum Integracyjne SPSK w Czerwiennem oraz Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy SPSK – Czerwienne, Szkoła Podstawowa w Krauszowie, Szkoła Podstawowa w Nowym Targu, Szkoła Podstawowa w Podczerwonem, Zespół Szkół Podstawowej i Gimnazjum w Maruszynie Górnej, Szkoła Podstawowa w Pieniążkowicach, Szkoła Podstawowa w Odrowążu, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum nr 2 w Cichem, Szkoła Podstawowa nr 1 SPSK w Starem Bystrem, Szkoła Podstawowa nr 1 w Czerwiennem, Zespół Szkół Podstawowej i Gimnazjum w Ratułowie, Zespół Szkół Podstawowej i Gimnazjum w Białym Dunajcu, Szkoła Podstawowa w Chochołowie, Szkoła Podstawowa nr 1 w Rzepiskach, Zespół Szkół Podstawowej i Gimnazjum nr 1 Cichem, Szkoła Podstawowa w Podszklu, Szkoła Podstawowa w Obidowej, Gimnazjum w Załucznem, Gimnazjum nr 3 w Ochotnicy Górnej, Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi SPSK w Czarnym Dunajcu, Szkoła Podstawowa nr 3 w Cichem.

Zmagania uczestników oceniało jury w składzie: Wanda Szado – Kudasikowa, Renata Zięba, Aniela Kasiniak (przesłuchania uczestników z klas I-III SP), Barbara Zgama, Józefa Kolbrecka, Ewa Iwulska (przesłuchania uczestników z klas IV-VI SP) Anna Mlekodaj, Roman Dzioboń, Ewa Kolbrecka (przesłuchania uczestników z klas I-III gimnazjum), Anna Słodyczka, Krystyna Rychtarczyk – Szczypta (szkoły ponadgimnazjalne). W ramach zadań konkursowych na etapie rejonowym uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej głośno czytali fragment wybranego losowo opowiadania, następnie opowiadali o zilustrowanej na obrazku przygodzie „Misiocka”, głównego bohatera opowiadań z części „Lo dzieci”, a na koniec Komisja zadawała jedno pytanie diagnozujące poziom zrozumienia przeczytanego tekstu. Uczniowie z klas IV- VI szkoły podstawowej głośno czytali wskazany przez jury fragment opowiadania, następnie opowiadali jego treść gwarą oraz odpowiadali na pytania, dotyczące zrozumienia przeczytanego tekstu (polszczyzną ogólną). Z kolei uczniowie z klas I-III gimnazjum rozwiązywali, wzorowany na testach kompetencji test, badający znajomość treści wskazanej lektury i poziom jej zrozumienia, a następnie głośno czytali wskazany przez jury fragment opowiadania, który należało również zinterpretować.

Ostatnim zadaniem konkursowym była swobodna wypowiedź uczestnika na temat literatury regionalnej, jej twórców, roli i znaczenia. Zadania konkursowe dla uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych były tego samego typu co w przypadku gimnazjum, jednak o zwiększonym stopniu trudności.

Konkurs rozpoczął się w sali gimnastycznej, gdzie dyrektor Teresa Dziwisz przywitała wszystkich 79 uczestników wraz z opiekunami oraz zaprosiła na galę finałową konkursu do auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Otwarcie konkursu uświetnił występ uczniów ze Szkoły Specjalnej Przysposabiajacej do Pracy SPSK w Czerwiennem, którzy przygotowali przedstawienie „O Zwyrtale Muzykancie”. Z kolei uczniowie i nauczyciele Liceum zadbali o odpowiedni wystrój sal, wprowadzający w klimat kultury góralskiej. Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom oraz książkę i długopis. Natomiast wyniki konkursu literackiego i plastycznego zostały ogłoszone podczas uroczystego finału, który miał miejsce 13 czerwca w auli PPWSZ w Nowym Targu. Galę finałową poprowadził Stanisław Bukowski – muzykant i dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu oraz Renata Zięba – regionalistka, instruktor zespołu regionalnego oraz pracownik Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu.

Bożena Bryl – dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Targu omówiła działalność regionalną prowadzoną przez Małopolskie Kuratorium Oświaty, natomiast Anna Słodyczka - dyrektor Gminnego Zespołu Oświatowego w Czarnym Dunajcu - cele konkursu oraz jego przebieg. W części artystycznej finału wystąpił zespół „Serdocki” z Podszkla oraz zespół „Zeleźnica” z Pieniążkowic. Nie mogło zabraknąć wystąpienia dr Anny Mlekodaj (pracownika Instytutu Humanistycznego PPWSZ w Nowym Targu, autorki „Góralskiej czytanki”), która wypowiedziała się na temat wartości literatury regionalnej dla poznania dziedzictwa kulturowego Małej Ojczyzny.

W trakcie uroczystości finałowej mogliśmy raz jeszcze wsłuchać się w wybrane opowieści zamieszczone w „Góralskiej czytance”, które wzorcowo przeczytali finaliści konkursu. Była to również okazja do poćwiczenia słuchania ze zrozumieniem, ponieważ organizatorzy przewidzieli krótki konkurs z nagrodami dla publiczności. Na koniec prowadzący zaprosili przedstawicieli organizatorów konkursu oraz przedstawicieli instytucji, które objęły patronat do wręczenia nagród laureatom I Podhalańskiego Konkursu Czytelniczego Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej „Góralskie cytanie”.

Wyniki konkursu:
Konkurs czytelniczy
kategoria wiekowa klasy: I-III SP czytanie:
1. Krystian Mrugała - Szkoła Podstawowa nr 3 w Cichem II kl. SP
2. Rita Tylka – Zespół Szkół Podstawowej i Gimnazjum w Ratułowie, III kl. SP
3. Jakub Majek - Szkoła Podstawowa i Gimnazjum, nr 2 im. JP II w Cichem, III kl.
3. Martyna Łabuda - Szkoła Podstawowa w Pieniążkowicach, II kl.
Wyróżnienia:
1. Maria Długopolska - Szkoła Podstawowa im. Św. S. Kostki w Krauszowie, III kl.
2. Karolina Karcz - Szkoła Podstawowa w Podczerwonem, III kl.
3. Paweł Szczechowicz - Szkoła Podstawowa w Chochołowie II kl.

Kategoria wiekowa klasy IV-VI czytanie
1. Anna Pilch - Szkoła Podstawowa w Chochołowie, VI kl
2. Małgorzata Szymusiak - Szkoła Podstawowa w Odrowążu, V kl
3. Jolanta Gałdyniak - Szkoła Podstawowa nr 1 w Rzepiskach, V kl
Wyróżnienie: Szymon Wyrostek - Zespół Szkół Podstawowej i Gimnazjum nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Cichem, V klasa
Kategoria wiekowa klasy I-III Gimnazjum
1. Anna Gal - Gimnazjum w Załucznem, III gimn
2. Gabriela Gacek - Szkoła Podstawowa i Gimnazjum, nr 2 im. JP II w Cichem, III gimn
3. Agnieszka Bryja - Publiczne Gimnazjum SPSK im. S. Biskupa i Męczennika w Starem Bystrem, II gimn
Wyróżnienia:
1. Jakub Kois - Zespół Szkół Podstawowej i Gimnazjum w Ratułowie I gimn
2. Kamil Chlebek- Gimnazjum Nr 3 w Ochotnicy Górnej, II gimn
3. Ewelina Bafia - Katolickie Gimnazjum Integracyjne SPSK w Czerwiennem, I gimn

Szkoły ponadgimnazjalne:
1. Monika Miętus - Publiczne Liceum Ogólnokształcące SPSK w Czarnym Dunajcu, I LO
1. Piotr Garaj - Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy SPSK, II PDP
2. Anna Gal - Publiczne Liceum Ogólnokształcące SPSK w Czarnym Dunajcu, I LO

Konkurs plastyczny
kategoria wiekowa klasy I-III SP:
1. Agnieszka Siuty - Szkoła Podstawowa nr 4 w Nowym Targu, III kl.
2. Julia Styrczula- Zespół Szkół Podstawowej i Gimnazjum w Ratułowie, III kl.
3. Alicja Kasprzak- KSP SPSK Czerwienne, III kl.
Wyróżnienia:
1. Wiktoria Garbacz – Szkoła Podstawowa w Odrowążu Podhalańskim
2. Emilia Rozwodowska – Szkoła podstawowa w Maruszynie Górnej
3. Gabriela Truty – Szkoła Podstawowa nr.4 w Nowym Targu
kategoria wiekowa klasy IV-VI
1. Karolina Czerwińska – Szkoła Podstawowa w Obidowej, V kl.
2. Sylwia Szczypta - Zespół Szkół Podstawowej i Gimnazjum w Maruszynie Górnej, IV kl.
3. Emilia Mrugała- Szkoła Podstawowa nr 1 w Czerwiennem, V kl.
Wyróżnienie: Karolina Szczęch - Szkoła Podstawowa im. Św. S. Kostki w Krauszowie VI kl.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas