Piątek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego
Nowy Targ
Snow
-6°
Wiatr: 7.488 km/h Wilgotność: 87 %
Snow
-6°
Wiatr: 7.02 km/h Wilgotność: 78 %
Snow
-5°
Wiatr: 9.756 km/h Wilgotność: 87 %
Snow
-5°
Wiatr: 13.248 km/h Wilgotność: 93 %
Snow
-4°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
-7°
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 87 %
Jakość powietrza
20 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Koronawirus
122
Zakażonych
2
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
79
43
Zgonów
1
1
Na kwarantannie
1594
840
Wykonanych testów
289
182
26.09.2016, 11:52 | czytano: 1882

II Rajd Szlakami Oddziału Partyzanckiego AK kpt. Bolesława Duszy „Szaroty”

30 września br. odbędzie się II edycja Rajdu Partyzanckiego Szlakami Żołnierzy kpt. Bolesława Duszy „Szaroty” pod hasłem nawiązującym do określenia używanego w okresie okupacji niemieckiej: „Chłopcy z Bucznika”.

Rajd dedykowany jest pamięci żołnierzy pierwszego oddziału partyzanckiego Podhala walczących o niepodległość Polski z niemieckim okupantem pod dowództwem kpt. Bolesława Duszy ‘Szaroty” oraz najmłodszego partyzanta OP AK “Szaroty” śp.Władysława Szepelaka ps. “Młody” z Bielanki.

Rajd adresowany jest przede wszystkim do młodzieży klas gimnazjalnych i podstawowych ale mogą w nim wziąć udział także osoby indywidualne zainteresowane najnowszą historią Podhala. Uczestnicy reprezentujący szkołę tworząc kilkuosobowe grupy będą przemierzać wyznaczone szlaki na których członkowie grupy rekonstrukcyjnej przybliżą postacie i epizody z historii walk Polski Podziemnej.

Rajd odbędzie się na trasie Bielanka/Bucznik - Raba Wyżna - Żeleźnica – Harkabuz - Bukowina Osiedle – Odrowąż. W czasie trwania rajdu uczestnicy poznają dzieje niepodległościowego podziemia zbrojnego z lat 1939–1945 na terenie Podhala i okolic. Dotrą do miejsc i obiektów związanych z historią walk o niepodległość Polski, częściowo osobiście będą mogli uczestniczyć w rekonstrukcji wydarzeń w terenie. Będzie również czas na progran artystyczny i wspólny śpiew.

Jednocześnie przeprowadzony będzie "Bieg na orientację" im Władysława Szepelaka" ps."Młody" . Uczestnicy biegu reprezentujący własne szkoły będą tworzyć trzyosobowe ekipy, które muszą wykazać się wytrzymałością, sprawnością fizyczną i wiedzą historyczną.

Na mecie rajdu uczestnicy i zwycięzcy otrzymają: dyplomy, koszulki rajdowe, puchary, medale i liczne nagrody jak również ciepłą partyzancka grochówkę.

Zgłoszenia uczestników przyjmowane będą przez Podhalańską Grupę Rekonstrukcji Historyczny ZP „Błyskawica" pod adresem: jand22@o2.pl , tel. 500 82 20 82.

Trasa: start -Bielanka/ Bucznik, 30 września 2016 r. , początek o godz. 8:45

I ETAP- Bielanka – Raba Wyżna
Rozpoczęcie Rajdu - Las Bucznik, obelisk partyzantów „Szaroty”, dom rodzinny Szepelaków, symboliczny grób rodziny Szepelaków, kapliczka z dwoma tablica pamięci ofiar II Wojny Światowej, grób Władysława Szepelaka ps. „Młody”.
Wspomnienie o partyzantach III Kompanii ZP "Błyskawica" i śmierci Jana Osieckiego ps. Bratek" oraz dowódcy chor. Henryku Głowińskim w zagrodzie Władysława Buksy w Rabie Wyżnej.

II ETAP – Kierówka – Żeleźnica - Harkabuz
Granica Generalnej Guberni i Słowacji, leśniczówka Franciszka Łukaszki ps. „Fred” członka AK - miejsce postoju kurierów szlaku przerzutowego KG AK z Warszawy o kryptonimie „Szkoła” oraz przeprowadzanych przez nich emisariuszy np.gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” .
Kaplica Papieska na szlaku JP2 , austriackie okopy – element systemu fortyfikacyjnego z czasów Twierdzy Kraków , sprzed I Wojny Światowej
III ETAP –Bukowina Oś. - Odrowąż
Cmentarz, symboliczna mogiła kpt. Bolesława Duszy ps. „Szarota” oraz grób jego rodziny, pomnik ofiar II Wojny Światowej.
Apel Poległych i zakończenie II Rajdu.

Organizatorzy Rajdu: Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” , Biuro Posła na Sej RP Anny Paluch,Biuro Posła na Sejm RP Edwarda Siarki, Stowarzyszenie Odra – Niemen Oddział Małopolski, Gminny Ośrodek Kultury w Rabie Wyżnej, Szkoła Podstawowa im. Mariusza Zaruskiego w Bielance, Szkoła Podstawowa im. Władysława Orkana w Sieniawie.
Współorganizatorzy: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Światowy Zwiążek Żołnierzy Armii Krajowj koło Nowy Targ, przy współpracy Oddziału IPN w Krakowie.

źródło: PGRH ZP „Błyskawica"
Reklama
reklama
kursy walut
reklama
reklama
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas