ZSCKR Nowy Targ - święto patrona szkoły (zdjęcia) - podhale24.pl
Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 17.712 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
Wiatr: 20.736 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
12°
Wiatr: 15.336 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
11°
Wiatr: 17.28 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
13°
Wiatr: 22.68 km/h Wilgotność: 53 %
Clouds
11°
Wiatr: 20.124 km/h Wilgotność: 52 %
Jakość powietrza
52 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
74 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 26 | 52 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 37 | 74 %
16.11.2018, 16:04 | czytano: 1504

ZSCKR Nowy Targ - święto patrona szkoły (zdjęcia)

W szkole rolniczej na Kokoszkowie, której patronuje Augustyn Suski, co roku w listopadzie obchodzi się Święto Patrona. Podczas uroczystości szkolnej 15 listopada 2018, przygotowanej przez Joannę Cioczek – Jóźwiak i Annę Marko, z udziałem zespołu regionalnego prowadzonego przez Mateusza Bułę, Augustyn Suski „patronował” również ślubowaniu pierwszoklasistów.

arch. szkoły
arch. szkoły
Uczniowie składali obietnicę przyjęcia postawy pełnej zaangażowania, kultury osobistej i patriotyzmu. Miłym zwieńczeniem święta był konkurs recytatorski, który pokazał z jednej strony, jak wielkim wyzwaniem dla niektórych było recytowanie poezji patrona, z drugiej odsłonił wielkie talenty recytatorskie: Konrada Stramę z klasy I technikum żywienia i usług gastronomicznych i Annę Bocheńską z klasy I technikum architektury krajobrazu.

Święto Patrona Szkoły to okazja do tego, by przypominać młodzieży sylwetkę bohatera ziemi podhalańskiej. Poeta, nauczyciel i żołnierz - tak najkrócej da się scharakteryzować Suskiego, ale za każdym z tych określeń kryje się jednocześnie bogactwo duszy tego człowieka. W utworach poetyckich i gawędach opisywał góralską dumę, hardość oraz piękno górskiego pejzażu. W czasie II wojny światowej do walki z okupantem niemieckim i ideą Gorallenvolk założył Konfederację Tatrzańską i został jej naczelnikiem. Wytrwale publikował artykuły w konspiracyjnych gazetach, aby ratować podhalańską godność i tożsamość. Zginął w Auschwitz w wieku 35 lat. Nie spełnił swego marzenia, jakim było założenie uniwersytetu ludowego we własnym regionie. Pozostał jednak wzorem waleczności, entuzjazmu, idealizmu. Augustyn Suski może dziś być postacią inspirującą do dyskusji z młodzieżą o niełatwych, rozmytych pojęciach honoru i patriotyzmu.

ZSCKR Nowy Targ
Reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
abiturientka16:14, 16 listopada 2018
Wspaniła szkoła, wspaniałe wposmnienia! Pozdrawiam Panią prof. Cioczek! :)
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas