Piątek, 15 listopad 2019, Imieniny: Alberta, Leopolda, Odalii
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
12°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 87
Clouds
10°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 87
Clouds
12°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 87
Mist
11°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 100
Clouds
13°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 87
Clouds
12°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
03.07.2019, 18:40 | czytano: 709

Postaci bohaterów września i kolejny sukces kadetów

arch. szkoły

NOWY TARG. Końcówka roku szkolnego przyniosła kadetom z Prywatnego LO dla Młodzieży kolejny sukces. W gronie dziewięciu ekip z całej Polski dwa zespoły reprezentujące Szkołę zostały laureatami I edycji konkursu „Żołnierze w służbie historii”.

Nagrodą dla nich będzie wyjazd edukacyjny do Włoch, śladami drugiego korpusu polskiego armii gen. Władysława Andersa. Wyprawa laureatów trwać będzie do 2-go do 9-tego października.

Konkurs „Żołnierze w służbie historii” - organizowany przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej oraz Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej – ma na celu zainteresowanie młodzieży klas mundurowych o profilu wojskowym najnowszą historią Polski, zwłaszcza historią oręża polskiego w XX wieku oraz wkładu wojska w budowę niepodległego i niezależnego Państwa.

I edycja tego konkursu dedykowana była „bohaterom września 1939 roku”. Nasi kadeci do tego konkursu przygotowywali się już od jesieni ubiegłego roku, kiedy organizatorzy ogłosili warunki i zasady. Zadaniem uczestników było odszukanie osób biorących udział w wydarzeniach z września ‘39 roku i przeprowadzenie wywiadu z nimi lub członkami ich rodzin. Kolejnym zadaniem było spopularyzowanie tych postaci w lokalnym środowisku.

Świetnym wywiązaniem się z tych zadań nowotarscy kadeci zasłużyli na miejsce w gronie laureatów. Z mundurowego LO w konkursowe szranki stanęły dwa zespoły pod merytoryczną opieką majora Krzysztofa Tekiela.


Pierwszy zespół, w składzie: Katarzyna Błazoszek, Justyna Kmin i Patryk Rayski - odszukał w Nowym Targu rodzinę podporucznika Wojska Polskiego Stanisława Nenko. Był on oficerem 1 Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu, brał udział w wojnie obronnej w ‘39 roku, jednak już w październiku dostał się do sowieckiej niewoli. Wiosną 1940 roku rękoma NKWD został zamordowany w Charkowie.

Drugi zespół, w składzie: Marcin Jandura, Marcin Owsiak i Filip Kiszczyński - odszukał w Krakowie kapitana Włodzimierza Wolnego, który z kolei brał udział w obronie Lwowa we wrześniu ‘39 roku. Spotkanie z panem Włodzimierzem, bohaterem tamtych wydarzeń, było mocnym przeżyciem dla naszych kadetów. Zyskali bowiem szansę usłyszenia od świadka tych okrutnych czasów, jak wyglądała obrona Lwowa. Pan Włodzimierz, pomimo 98 lat, bardzo żywiołowo, z wojskową werwą przekazywał swoje wspomnienia. Kadeci mogli się tą relacją uczestnika walk podzielić ze swoimi rówieśnikami, przeprowadzając żywą lekcję historii w nowotarskim Zespole Szkół Technicznych.

link do filmu Kasi, Justyny i Patryka:
https://www.youtube.com/watch?v=obVvsid5USc

link do filmu dwóch Marcinów i Filipa:
https://www.youtube.com/watch?v=PWqULxhue7U

źródło: szkoła
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij