Poniedziałek, 25 maj 2020, Imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
Nowy Targ i okolice
Clouds
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 75
Clouds
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 75
Clouds
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 75
Rain
11°
Wiatr: 5.652 km/h Wilgotność: 83
Rain
Wiatr: 5.616 km/h Wilgotność: 90
Clouds
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 75
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
06.10.2019, 20:26 | czytano: 534

Rajd szlakiem oddziału partyzanckiego ”Szaroty” z udziałem II LO w Nowym Targu (zdjęcia)

arch. szkoły

Grupa uczniów z klasy Id II LO im. św. Królowej Jadwigi w Nowym Targu uczestniczyła w 6. edycji rajdu partyzanckiego Szlakami OP Bolesława Duszy „Szaroty”- dowódcy partyzanckiego rodem z Odrowąża. Rajd dedykowany jest pamięci żołnierzy pierwszego oddziału partyzanckiego Podhala, którzy walczyli o niepodległość Polski z okupantem niemieckim i zdrajcami Goralenvolk w latach 1942-43.

W wydarzeniu uczestniczyli reprezentanci 9 szkół, obok licealistów z Nowego Targu byli to uczniowie ze Skawy, Rabki, Pieniążkowic, Odrowąża, Załucznego, Chochołowa, Starego Bystrego i Poronina.

Trasa rajdu biegła przez lasy Pasma Podhalańskiego od Bielanki przez Harkabuz, Żeleźnicę, Bukowinę Osiedle do Odrowąża. Na trasie marszu towarzyszyły piechurom zabytkowe pojazdy wojskowe grupy rekonstrukcyjnej .

W kapliczce Jana Pawła II na polance pod Żeleźnicą polową Mszę św. odprawił ks. Władysław Zązel. Po niej odbył się bieg upamiętniający postać najmłodszego partyzanta z oddziału „Szaroty” – śp. Władysława Szepelaka ps.”Młody” z Bielanki. Był on więźniem katowni gestapo „Palace” i niemieckich obozów koncentracyjnych, poetą i autorem wspomnień
„Ja przetrwałem”, w których opisuje swoje partyzanckie losy u boku ojca i „Szaroty”, aresztowanie, śmierć najbliższych, osobiste bolesne doświadczenia aby wytrwać prześladowania i nie złamać przysięgi składanej w maju ’43 r. w lesie na Buczniku. Trzy osobowe patrole miały do wykonania kilka zadań z zakresu sprawności partyzanckich w terenie takich jak musztra , samarytanki czy bieg z erkaemem. Należało wykazać się także wiedzą o dowódcy i walce OP „Szaroty” a także Konfederacji Tatrzańskiej, szlaku kurierskim „Szkoła” czy zdradzie Goralenvolku.

Z zadaniami z zakresu wiedzy o II wojnie najlepiej poradzili sobie uczniowie ze Skawy oraz Poronina i Chochołowa. Zwycięzcami biegu sprawnościowego zostali uczniowie II LO z Nowego Targu oraz z Rabki i Starego Bystrego. Puchary, medale i nagrody książkowe były wręczane na mecie rajdu w Odrowążu. Sił rajdowiczom dodała porcja gorącego żurku z kuchni polowej, która dojechała z Raby aż pod Żeleźnicę.

Organizatorami rajdu była PGRH „Błyskawica”, Nowotarska Grupa Mieszkańców „Pamięć”, Stowarzyszenie Historii Spytkowic przy wsparciu Posłów na Sejm RP Anny Paluch i Edwarda Siarki oraz Starostwa Powiatowego w Nowym Targu i krakowskiego oddział IPN.

źródło: szkoła
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij