Sobota, 04 kwiecień 2020, Imieniny: Izydora, Wacława, Platona
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
10°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 29
Clouds
10°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 29
Clouds
11°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 29
Clouds
11°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 23
Clouds
12°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 29
Clouds
11°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 29
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
02.03.2020, 19:40 | czytano: 1400

Po warsztatach w IPN-ie – czas na dzielenie się wiedzą o bohaterach (zdjęcia)

arch. szkoły

NOWY TARG. Dość niezwykła prelekcja odbyła się w nowotarskim Zespole Szkół Technicznych i Placówek. Kadetki z Prywatnego LO w Szkołach im. prof. Venuleta, ubrane w mundury policjantów Policji Państwowej z okresu międzywojennego, na prelekcjach przybliżały rówieśnikom historię powstania Policji, która w ubiegłym roku świętowała swoje stulecie.

Opowiadały również o ofiarach zbrodni katyńskiej, o represjach NKWD w stosunku do jeńców polskich przebywających w obozach w Ostaszkowie, Kozielsku i Starobielsku.

Te prelekcje były wypełnieniem zadań, jakie związane są z udziałem mundurowej młodzieży w ogólnopolskim konkursie „Policjanci w służbie historii”. Wcześniej uczestniczące grupy skorzystały z warsztatów, jakie dla uczestników konkursu zorganizował krakowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Jednym z konkursowych warunków jest spopularyzowanie w lokalnym środowisku postaci wybranego bohatera, który pełnił służbę w Policji Państwowej lub Policji Województwa Śląskiego w latach międzywojennych czy także w latach II wojny światowej, a swoją służbą przyczynił się do budowania polskiej państwowości oraz może stanowić przykład etosu policjanta.

Kadetki biorące udział w konkursie działają w dwóch zespołach. Jeden z nich - w składzie: Julia Komperda, Wiktoria Nowak, Sabina Kamińska – skupia się na postaci policjanta okresu II RP i ofiary zbrodni katyńskiej, przodownika Policji Państwowej Antoniego Matykiewicza. Natomiast drugi zespół, w składzie: Danuta Malacina i Klaudia Szubryt - zajmuje się przodownikiem PP Zygmuntem Czopkiem, który również był policjantem okresu międzywojennego i ofiarą represji sowieckich.

Na spopularyzowanie swoich bohaterów uczestniczki wybrały młodzież z Zespołu Szkół Technicznych im. Stanisława Staszica w Nowym Targu, gdyż jest to najliczniejsza placówka w całym powiecie nowotarskim. Ich opowiadania - bardzo ciekawe, ilustrowane dużą ilością archiwalnych zdjęć - u młodzieży nowotarskiej „metalki” wzbudziły żywe zainteresowanie. Świadczyły o tym liczne pytania i komentarze. Prelekcje w klasach uwieńczył pokaz filmów, jakie kadetki przygotowały o swoich bohaterach.

By zrealizować te filmowe dzieła, przeprowadzały wywiady z odszukanymi członkami rodzin bohaterów, poznawały ich historię i korzystały z archiwów. Po wypełnieniu wszystkich przewidzianych regulaminem zadań, pozostaje tylko czekać na wyniki konkursu, które mają być ogłoszone z początkiem czerwca.

źródło: szkoła
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij