Sobota, 28 listopad 2020, Imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada
Szczawnica i okolice
Clouds
-1°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 86
Clouds
-3°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 86
Clouds
-1°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 86
Clouds
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 80
Clouds
-0°
Wiatr: 5.004 km/h Wilgotność: 91
Clouds
-2°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 86
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
06.11.2020, 15:54 | czytano: 710

Samhain – tradycje i mity dawnej Irlandii w II LO w Nowym Targu

arch. szkoły

W ramach współpracy z Fundacją Kultury Irlandzkiej w Poznaniu, uczniowie II LO w Nowym Targu uczestniczyli w warsztatach ‘Samhain – Irlandzkie Dziady’.

Święto to, było obchodzone około dwóch tysięcy lat temu na terenie dzisiejszej Anglii, Szkocji, Irlandii, Walii oraz Francji. Nazwa wywodzi się ze staro celtyckiego słowa „Samhainn”, które oznaczało koniec lata. 31 października mieszkańcy świętowali zakończenie zbiorów i nadejście zimy, a celtyccy kapłani wierzyli, że tego dnia świat żywy łączy się ze światem umarłych. Rozpalano ogniska, w których palono kości, a także odprawiano gusła, oddając cześć przodkom. Przyjmuje się, że właśnie ta tradycja dała początek Halloween, które znamy obecnie.

Koordynator projektu oraz wiceprezes Fundacji Justyna Mazurek-Schramm, przybliżyła uczniom nowotarskiego liceum tradycje i mity dawnej Irlandii (np. „tumpshie” – tworzenie lampionów z rzepy), postacie z irlandzkich baśni (np. Banshee, Merrow) oraz niesamowite miejsca na Zielonej Wyspie (np. „Czyściec Św. Patryka, grobowiec korytarzowy w Newgrange). Uczestnicy projektu mieli również możliwość spotkania z bohaterami słynnych, gotyckich powieści grozy, takich jak: Frankenstein, Dorian Gray i Dracula.

Projekt edukacyjny „Irlandia w Szkole”, jest koordynowany w II LO przez nauczycielkę języka angielskiego Judytę Jurzec i ma na celu przybliżenie uczniom kultury, historii i tradycji Irlandii.

źródło: szkoła
najnowsze informacje
komentarze
Jo09:57, 8 listopada 2020
Super szkoda ze za moich czasow ni było czegoś takiego
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij