Środa, 16 czerwiec 2021, Imieniny: Aliny, Justyny, Benona
Szczawnica i okolice
Clouds
10°
Wiatr: 1.224 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
10°
Wiatr: 0.252 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
11°
Wiatr: 2.16 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
12°
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
11°
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 2.232 km/h Wilgotność: 89 %
02.06.2021, 17:08 | czytano: 492

Ogólnopolski konkurs „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia” – z udziałem i sukcesem kadetów

arch. szkoły

NOWY TARG. Pełnymi głębokich refleksji i autentycznych emocji okazały się prace nadesłane na ogłoszony przez Instytut Pamięci Narodowej konkurs pod hasłem „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”. Wzięła w nim udział dwójka kadetów z Prywatnego LO dla Młodzieży w Szkołach im. prof. Venuleta.

Niektórzy uczestnicy zdecydowali się w konkursowych pracach opisać własne, często dramatyczne przeżycia, kiedy to postaci Karola Wojtyły lub Stefana Wyszyńskiego były dla nich drogowskazem i ratunkiem.

Akurat taka konkursowa inicjatywa IPN-u, który krzewi i kultywuje historyczną pamięć, zbiega się z faktem, że decyzją Sejmu RP jednym z patronów 2021 r. jest ks. kard. Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia. Obchodzimy w tym roku 120. rocznicę Jego urodzin i 40. rocznicę śmierci. Jest on, obok św. Jana Pawła II, drugim z największych przywódców duchowych Polski XX w. W tym roku przypadają również 75. rocznica święceń kapłańskich i 10–lecie beatyfikacji Papieża Polaka. Ponadto, w trakcie konkursu nadeszła wiadomość o zaplanowanej na 12. września beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Do konkursu przystąpiło dwoje kadetów z nowotarskiego liceum. Julia Komperda napisała przejmujące opowiadanie o kulisach pamiętnego zamachu na życie Jana Pawła II, 13 maja 1981. Drugi z uczniów, Sebastian Ludzia, jest autorem eseju, w którym – inspirowany papieskim nauczaniem - rozważa relacje pomiędzy nauką, wiarą i miłością, odwołując się szczególnie do encykliki Fides et ratio. Praca Sebastiana została przez konkursowe jury uhonorowana wyróżnieniem. Opiekunem merytorycznym obojga jest Jakub Mrugała.

źródło: szkoła, zdj. z archiwum sSzkoły i IPN
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij