IPN-owskie konkursy – oby tego roku były równie szczęśliwe. Dwa zespoły w gronie laureatów „Żołnierzy w służbie historii” - podhale24.pl
Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Zakopane
Clouds
-0°
Wiatr: 3.456 km/h Wilgotność: 94 %
Clear
-0°
Wiatr: 2.124 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 2.268 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
-1°
Wiatr: 5.724 km/h Wilgotność: 95 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
26 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
07.09.2021, 19:06 | czytano: 1445

IPN-owskie konkursy – oby tego roku były równie szczęśliwe. Dwa zespoły w gronie laureatów „Żołnierzy w służbie historii”

NOWY TARG. Biorąc udział w dwóch pierwszych edycjach ogólnopolskiego, IPN-owskiego konkursu „Żołnierze w służbie historii”, kadeci z Prywatnego LO dla Młodzieży wywalczyli sobie miejsca w gronie laureatów i wyjazdy edukacyjne do Niemiec i do Włoch, śladami drugiego korpusu polskiego armii gen. Władysława Andersa. Trzecia edycja również przyniosła im zasłużone laury.

arch. szkoły
arch. szkoły
Konkurs „Żołnierze w służbie historii” - organizowany przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej oraz Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej – ma na celu zainteresowanie młodzieży klas mundurowych o profilu wojskowym najnowszą historią Polski, zwłaszcza historią oręża polskiego w XX wieku oraz wkładu wojska w budowę niepodległego i niezależnego Państwa.

I edycja tego konkursu dedykowana była „bohaterom września 1939 roku”, a zadaniem uczestników było odszukanie osób biorących udział w wydarzeniach z września ‘39 roku i przeprowadzenie wywiadu z nimi lub z członkami ich rodzin. II edycja miała na celu upamiętnienie postaci żołnierzy, którzy pełnili służbę w strukturach militarnych polskich organizacji wojskowych, przyczyniając się do budowania niezależnej państwowości w okresie II RP. Kadeci – jak zwykle pod opieką merytoryczną majora Krzysztofa Tekiela – zajęli się postaciami majora kawalerii Tadeusza Adama Nowakowskiego, który zginął w 1940 roku z rąk NKWD w Charkowie i ocalałego z Katynia Stanisława Swianiewicza.


W III edycji konkursu udział brały dwa zespoły.
Pierwszy stanowili uczniowie z klasy I (obecnie II) Anastazja Czubernat, Karolina Hryc i Gabriel Zontek, którzy dotarli do rodziny gen. Stanisława Hallera. Tak powstały wywiad i film z wnuczką siostry generała, Panią Józefą Rościszewską.



Drugi zespół, w składzie: Julia Komperda, Wiktoria Nowak, Aleksandra Strama (wszystkie z klasy II, obecnie III) zajął się postaciami trzech braci, którzy są ofiarami zbrodni katyńskiej. To Edmund Moenke, Lucjan Menke i Wacław Wicherkiewicz.



Oba zespoły znalazły się w ścisłym gronie laureatów III edycji konkursu, ale – ze względu na zagrożenia epidemiczne – nie będą już miały szans wzięcia udziału w edukacyjnym wyjeździe. Laureaci otrzymali natomiast w nagrodę cenne wydawnictwa książkowe.


źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas