Poniedziałek, 25 maj 2020, Imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
Zakopane i okolice
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 88
Clouds
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 90
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
12.11.2009, 16:33 | czytano: 926

Wieczór patriotyczny w Ludźmierzu

R. Miśkowiec

Szkoła Podstawowa w Ludźmierzu zorganizowała w przeddzień Święta Niepodległości 11 listopada przedstawienie patriotyczne, montaż słowno-muzyczny w wykonaniu swoich uczniów, upamiętniające historię walk Polaków o niepodległość.

Sala Domu Podhalan wypełniła się tego wieczoru po brzegi. W uroczystości wziął udział wójt gminy Jan Smarduch, przewodniczący Rady Gminy Wiesław Parzygnat, była pani Aniela Kosiniak z nowotarskiego Kuratorium Oświaty, ksiądz proboszcz Tadeusz Juchas z miejscowego sanktuarium maryjnego, radni Wojciech Nowak, Witold Koperniak i Wilhelm Czarniak, sołtys Ludźmierza Władysław Łapczyński, przewodniczący Rady Rodziców Jacek Jachymiak oraz uczniowie, ich rodzice, mieszkańcy wsi, siostry zakonne i nauczyciele z zaprzyjaźnionych sołectw.

Gości przywitał dyrektor Szkoły Podstawowej w Ludźmierzu Edward Pazdur po czym oddał głos bohaterom tego wieczoru, uczniom szkoły, którzy przygotowali wraz z trójką swoich nauczycieli program patriotyczny na 11 listopada. Najpierw wysłuchano hymnu i zaprezentowano poczty sztandarowe. Następnie, gdy już wszyscy rozsiedli się w ławkach, rozpoczął się program.

- Niewiele brakowało, żeby nie było naszego kraju, żebyśmy nie byli Polakami - przypomnieli uczniowie. I przypominali, kim jest patriota: to człowiek, który kocha swój kraj, uczy się dla niego i pracuje, aby się rozwijał, robi wszystko dla niego. To człowiek, który zna i szanuje symbole swojego narodu: Bałtyk, Tatry, Wisłę, także państwowe - godło, flagę, hymn. "Nasze polskie ABC, każde dziecko o tym wie" - śpiewali.

Uczniowie dużo śpiewali żołnierskich piosenek, pieśni patriotycznych. Od "Hej, hej, ułani", przez "Jakżem maszerował", po "Płynie Wisła, płynie". Wielu widzów, cichutko, pod nosem, nuciło razem z nimi patriotyczne szlagiery.

"Jakżem maszerował, muzyczna grała, a moja Marysia, w okienku stała
w okienku stała, do mnie się śmiała, jakże bym ja z tobą maszerowała.
O moja Marysiu, maszeruj ze mną, kupię ci sukienkę zielonociemną...."

Uczniowie przedstawili kilka scenek: a to z udziałem reportera i jego gości, którzy mówili o patriotyzmie, a to babcią wspominającą przy wnuków dawne czasy. Zwracali się do widzów, mówiąc "Pomyśl choć chwilę, ile krwi, walki, kosztowało zdobycie wolności". I radzili: "Pamiętaj o historii, szanuj mowę ojczystą i symbole narodowe - wtedy będziesz patriotą.

Blisko godzinne przedstawienie zakończyła burza oklasków.

r/
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij