Dzień Patrona w Szkole Podstawowej im. Wiktorii Baranówny w Morawczynie - podhale24.pl
Poniedziałek, 02 października
Imieniny: Teofila, Dionizego, Trofima
Nowy Targ
Clouds
18°
Wiatr: 3.42 km/h Wilgotność: 74 %
Clouds
18°
Wiatr: 3.636 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
18°
Wiatr: 2.808 km/h Wilgotność: 74 %
Clouds
19°
Wiatr: 2.232 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
17°
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 76 %
Jakość powietrza
38 %
Nowy Targ
10 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
23.12.2022, 18:08 | czytano: 1395

Dzień Patrona w Szkole Podstawowej im. Wiktorii Baranówny w Morawczynie

22 grudnia br. społeczność Szkoły Podstawowej w Morawczynie obchodziła Dzień Patrona Szkoły.

arch. szkoły
arch. szkoły
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą pod przewodnictwem ks. Tadeusza Tylki w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Morawczynie. Po mszy świętej zaproszeni goście, nauczyciele, rodzice, uczniowie oraz mieszkańcy przemaszerowali pod pomnik Wiktorii Baranówny i Florentyny Plewy, gdzie złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Następnym punktem Święta było powitanie przybyłych gości i przemówienie dyrektor szkoły - Danuty Strzęp. Uroczystość uświetnili swoją obecnością: zastępca wójta Gminy Nowy Targ - Marcin Kolasa, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Nowotarskiego - Józefa Guziak, radny Powiatu Nowotarskiego - Stanisław Żółtek, dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Zielonkach - Bożena Nowak, dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach - Mariusz Zieliński, krewni, przyjaciele rodziny Wiktorii Baranówny z Zielonek, sołtys wsi Morawczyna - Piotr Łabuda, Rada Sołecka wsi Morawczyna, Rada Rodziców, Zarząd Spółki Leśnej wsi Morawczyna, Zarząd OSP w Morawczynie, Koło Gospodyń Wiejskich z Morawczyny, mieszkańcy wsi Morawczyna.

W dalszej części uroczystości uczniowie przedstawili program artystyczny –poświęcony Patronce szkoły. Wiktoria Baranówna w 1938 r. rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej w Morawczynie liczącej ok. 80 uczniów. W 1943 r. nawiązała współpracę z oddziałem partyzanckim działającym na Podhalu. Aresztowana 30 listopada 1943 r., następnie wywieziona wraz z Florentyną Plewą do Zakopanego i więziona przez parę tygodni w "Palace"- „Katowni Podhala". Wiktoria Baranówna i Florentyna Plewa, w przeddzień Wigilii, 23 grudnia 1943 r. zostały rozstrzelane przez hitlerowców w obecności sołtysa wsi Franciszka Buły i jego zastępcy Krzysicy przed budynkiem szkoły.

Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły Danuta Strzęp podziękowała wszystkim zebranym za udział w obchodach Dnia Patrona Szkoły.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas