Uczennice II LO w Nowym Targu laureatkami XXIX edycji ogólnopolskiego konkursu pt. Sejm Dzieci i Młodzieży - podhale24.pl
Czwartek, 01 czerwca
Imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany
Zakopane
Clouds
14°
Wiatr: 2.772 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
15°
Wiatr: 3.528 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
14°
Wiatr: 4.212 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
15°
Wiatr: 5.256 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
18°
Wiatr: 3.96 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
16°
Wiatr: 1.404 km/h Wilgotność: 85 %
Jakość powietrza
38 %
Nowy Targ
42 %
Zakopane
44 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
18.05.2023, 16:18 | czytano: 791

Uczennice II LO w Nowym Targu laureatkami XXIX edycji ogólnopolskiego konkursu pt. Sejm Dzieci i Młodzieży

Paulina Świst i Paulina Warmuz, uczennice klasy humanistycznej II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu, zostały laureatkami XXIX edycji ogólnopolskiego konkursu pt. Sejm Dzieci i Młodzieży. W realizacji projektu pomagała im koleżanka z klasy 3d Izabela Stec-Sala.

arch. szkoły
arch. szkoły
Organizatorem przedsięwzięcia jest Kancelaria Sejmu, w porozumieniu z Instytutem Pamięci Narodowej – Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. Projekt został objęty Patronatem Honorowym Starosty Powiatu Nowotarskiego i Burmistrza Miasta Nowy Targ.

Autorski projekt uzyskał najwyższą ocenę w województwie małopolskim, dlatego uczennice wezmą udział nie tylko w sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, która odbywa się tradycyjnie 1 czerwca, lecz również w seminariach naukowych 20 maja 2023 r., które odbędą się w Sulejówku oraz posiedzeniu komisji zajmującej się przygotowaniem projektu uchwały na najbliższą sesję SDiM, które będzie miało miejsce w Warszawie w dniu 21 maja 2023 r.

Temat tegorocznego SDiM brzmiał: Zginąć, ale z honorem (Krystyna Budnicka). Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat – o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim.

- Po przeprowadzeniu kwerendy postanowiłyśmy zebrać wiedzę na temat losów Heleny Schüpper w czasie powstania w getcie warszawskim oraz akcji „Reinhardt” w Nowym Targu. Później opracowałyśmy scenariusz filmu.– opowiadają uczestniczki przedsięwzięcia.

To już ósme z rzędu zwycięstwo uczniów II LO w tym prestiżowym konkursie.
Warto dodać, że już drugi raz zadanie realizowane przez uczniów jest najwyżej ocenione w województwie małopolskim. Najwyższa lokatę zdobył wcześniej projekt obywatelski pt. „Nasze miejsca - jakiej przestrzeni publicznej potrzebujemy?”, realizowany w roku szkolnym 2014/15.

Sejm Dzieci i Młodzieży to wyjątkowy projekt edukacyjny Kancelarii Sejmu. Jego celem od 1994 roku jest kształtowanie postaw obywatelskich oraz szerzenie wśród młodzieży wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej oraz aktywizacja młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas