150. rocznica urodzin gen. Józefa Hallera – z reprezentacją i pocztem nowotarskich kadetów (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Kleofasa, Władysława
Jabłonka
Clouds
13°
Wiatr: 3.492 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
12°
Wiatr: 3.78 km/h Wilgotność: 35 %
Clouds
14°
Wiatr: 2.664 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
13°
Wiatr: 2.34 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
15°
Wiatr: 5.364 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.572 km/h Wilgotność: 100 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
22.08.2023, 16:28 | czytano: 642

150. rocznica urodzin gen. Józefa Hallera – z reprezentacją i pocztem nowotarskich kadetów (zdjęcia)

JURCZYCE. 150 lat temu w dworku rodu Hallerów na świat przyszedł Józef Haller, późniejszy generał Wojska Polskiego. Uroczyste obchody jego urodzin odbyły się w rodzinnej miejscowości Generała – podkrakowskich Jurczycach. Oprócz licznych zaproszonych gości, samorządowców, żołnierzy, mieszkańców Jurczyc, nie mogło zabraknąć przedstawicieli uczniów Prywatnego LO dla Młodzieży w Nowym Targu, którzy wystawili poczet sztandarowy.

arch. szkoły
arch. szkoły
Poczet wystawiły uczennice klasy pierwszej: Oliwia Biel, Nikola Stefaniak i Julita Dzięciołowska, pod opieką majora Krzysztofa Tekiela. Wszystkich przybyłych gości witał organizator obchodów, pan Adam Woźniczka. Wcześniej mieli oni możliwość obejrzenia zbiorów rzeczy należących do Generała lub członków jego rodziny.

W składaniu kwiatów przy pomniku Generała - oprócz włodarzy gminy, powiatu i województwa - uczestniczył m.in. gen. bryg. Roman Łytkowski, dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie imienia Generała broni Józefa Hallera. Kwiaty składały również mieszkanki Jurczyc, ubrane w damskie stroje sprzed 100 lat.

Orszak, który sprzed pomnika ruszył na Mszę polową, prowadził powóz z panem Adamem Woźniczką w mundurze Generała. Towarzyszyły mu historyczne postaci rodu Hallerów (założycieli dworu w Jurczycach). Za powozem szły poczty sztandarowe, przedstawiciele formacji wojskowych, mieszkanki Jurczyc

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas