Kadeci w 8. Krakowskiej Bazie Lotnictwa Transportowego Balicach –lotniczy Dzień Dziecka (zdjęcia) - podhale24.pl
Wtorek, 16 lipca
Imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława
Jabłonka
Clear
29°
Wiatr: 2.7 km/h Wilgotność: 50 %
Clouds
27°
Wiatr: 4.212 km/h Wilgotność: 71 %
Clear
28°
Wiatr: 3.312 km/h Wilgotność: 47 %
Clear
28°
Wiatr: 2.34 km/h Wilgotność: 44 %
Clear
30°
Wiatr: 9.936 km/h Wilgotność: 45 %
Clear
28°
Wiatr: 7.596 km/h Wilgotność: 53 %
Jakość powietrza
62 %
Nowy Targ
50 %
Zakopane
36 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 31 | 62 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
03.06.2024, 12:50 | czytano: 733

Kadeci w 8. Krakowskiej Bazie Lotnictwa Transportowego Balicach –lotniczy Dzień Dziecka (zdjęcia)

NOWY TARG – KRAKÓW. Tradycyjnie już, na przełomie maja i czerwca, w związku z Dniem Dziecka, na lotnisku 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w podkrakowskich Balicach panował wyjątkowy ruch i hałas – powodowany nie tylko przez samoloty.

arch. szkoły
arch. szkoły
Jednostka gościła kilkadziesiąt grup szkolnych i przedszkolnych, które zabiegały o wizytę na lotnisku. W tej rzeszy byli również kadeci z Prywatnego Liceum
Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu.

Kadeci najpierw poznawali Salę Tradycji Jednostki i obejrzeli film o zadaniach, jakie mają do wykonania żołnierze-piloci latających maszyn wojskowych. Uzbrojeni w taką wiedzę, ruszyli na płytę lotniska, by poznać park maszynowy. Na pierwszy ogień poszedł sprzęt techniczny i ratowniczy, jakim dysponują żołnierze na lotnisku. Były to m.in. strażackie wozy bojowe i maszyny do utrzymywania w należytym stanie samolotów oraz pasa startowego np. w okresie zimowym.

Strażackie wozy bojowe szczególnie zaciekawiły kadetów z klasy o profilu pożarniczym. Jednak największe zainteresowanie wzbudzały maszyny latające - zarówno te starsze, jak i nowocześniejsze. Starsze samoloty znajdują się przy wejściu do Jednostki i stanowią mini muzeum. W przypadku nowszych samolotów - wystawionych na płytę lotniska - kadeci mieli okazję wejść do wnętrza, usiąść za sterami i poczuć się jak zawodowi piloci.

8. Baza jest jednostką lotniczą, do której zadań należy zabezpieczenie transportowe Sił Zbrojnych. Głównym jej wyposażeniem są samoloty transportowe CASA C-295M. Oprócz tych latających maszyn baza posiada mniejsze samoloty M-28 „Bryza" oraz An-2 i śmigłowce Mi-8 oraz Mi-2.

Oczywiście równie ważne były rozmowy, jakie kadeci mieli możliwość przeprowadzić z zawodowymi pilotami, a pytań była cała lista, począwszy od tradycyjnych, typu: jakie szkoły należy ukończyć, aby zostać pilotem, czy jakie przedmioty na maturze są preferowane przy rekrutacji do szkoły wojskowej szkolącej przyszłych pilotów. Kolejna seria pytań dotyczyła jasnych i tych ciemniejszych stron zawodu pilota. Na wszystkie pytania kadeci otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi, zarówno od pilotów z długoletnim stażem, jak i od tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę.

Bez wątpienia takie spotkania przybliżają kadetom służbę w wojsku – konkretnie w jednostce lotniczej - i są inspiracją do podjęcia decyzji o ewentualnym wstąpieniu do wojsk lotniczych.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas