Piątek, 24 marca 2023, Imieniny: Gabriela, Marka, Gabora
Nowy Targ
Clouds
17°
Wiatr: 13.212 km/h Wilgotność: 37 %
Clouds
17°
Wiatr: 14.112 km/h Wilgotność: 50 %
Clouds
17°
Wiatr: 12.456 km/h Wilgotność: 37 %
Clouds
18°
Wiatr: 13.464 km/h Wilgotność: 46 %
Clouds
19°
Wiatr: 17.82 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
16°
Wiatr: 11.268 km/h Wilgotność: 37 %
Jakość powietrza
40%
Nowy Targ
42%
Zakopane
28%
Rabka-Zdrój
Koronawirus
1
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
1
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
8
4

Elżbieta Bieńkowska: "Wszystkie rzeczy, które deklarowałam na pewno będą dotrzymane"

15.09.2014 21:22 / czytano: 6022 / powrót

NOWY TARG. Gościem Jubileuszowego Kongresu Transgranicznego Związku Euroregion Tatry była m. in. była wicepremier Elżbieta Bieńkowska. - Wygląda na to, że będę się dziś z Małopolską i Euroregionami żegnać - mówiła wyraźnie wzruszona przyjęciem i owacjami. Uroczystość była też okazją do wręczenia złotego krzyża zasługi Antoniemu Nowakowi oraz statuetki Honorowego Ambasadora Nowego Targu dla ET.

Wśród uczestników XX Kongresu Transgranicznego Związku Euroregion Tatry był Ivan Škorupa Konsul Generalny RS, senator Stanisław Hodorowicz, posłowie Andrzej Gut Mostowy oraz Edward Siarka, samorządowcy ze Słowacji, a także Honorowy Konsul Słowacji Wiesław Wojas, Osobowość ET Jan Kanty Pawluśkiewicz, członkowie honorowi związku - Wendelin Haber, Antoni Nowak, Czesław Borowicz i Jan Skupień.

Nie zabrakło przedstawicieli innych związków transgranicznych - Euroregionów Beskidy, Karpackiego, Sprewa-Nysa-Bóbr.

Zanim jednak podsumowano 20 lat istnienia Euroregionu Tatry, owacyjnie przywitano świeżo nominowana zaledwie 5 dni temu na urząd komisarza Komisji Europejskiej ds. rynku wewnętrznego i usług, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw Elżbietę Bieńkowską.

- Dostojna pani premier, radujemy się z całego serca i czujemy dumę i gratulujemy. Choć nie ukrywam, że w głębi duszy pewien smutek się rysuje, bo wraz z Twoim odejściem do Europy smutno się robi. Nic już nie będzie takie samo, nawet Warszawa szarzyzną będzie trącić - mówił senator Hodorowicz. - Dzięki przyrodzonym talentom, osobistemu urokowi, którym emanujesz - podbijesz ten brukselski świat. Pamiętaj, że lud Podhala, spod Babiej Góry, Pienin, od Giewontu, zawsze będzie Cię tu mile witał - dodał i zakończył śpiewką:
"Orlice orlice wysoko furgajom
Niechże w tej Brukseli dobrze się nam majom"

- Wygląda na to, że będę się dziś z Małopolską i Euroregionami żegnać. W ciągu tych siedmiu lat byłam tu jako minister najczęściej. Ci, którzy mnie znają wiedzą, że ja nigdy starych znajomości i przyjaciół nie tracę. Możecie na mnie liczyć. Myślcie o mnie dobrze, to na pewno mi się przyda. Wierzę, że dobre myśli wracają. Wszystkie rzeczy, które deklarowałam tu w Nowym Targu na pewno będą dotrzymane w najbliższych miesiącach i latach - mówiła wyraźnie wzruszona była dyrektora Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości, była już Minister Rozwoju Regionalnego.

Mówiąc o obietnicach składanych w Nowym Targu miała na myśli m. in. słowa o budowie nowego mostu w Białym Dunajcu.

- Obiecuję, że jako komisarz - na razie jestem desygnowana, ale jak już będę komisarzem - to Europejska Współpraca Terytorialna będzie takim kawałkiem budżetu, który będę wspierać - deklarowała.

Na wniosek starostwa nowotarskiego - Antoni Nowak otrzymał złoty krzyż zasługi za działalność na rzecz współpracy transgranicznej. - Sąsiadów się nie wybiera, sąsiadów się ma. I trzeba z nimi się integrować - mówił wieloletni dyrektor nowotarskiego biura Euroregionu Tatry. - To co zrobiliśmy to zasługa personelu Euroregionu. Gdy zaczynaliśmy były to dwie osoby, dziś jest ich trzynaście. To młode, wykształcone, pełne dynamizmu osoby. Mogę sobie iść na emeryturkę i patrzeć jak to się rozwija - dodał.

Honorowe odznaczenia Euroregionu otrzymali dziś Elżbieta Bieńkowska, Stanisław Hodorowicz, Antoni Karlak, Edward Tybor i Bogusław Waksmundzki.

Burmistrz Nowego Targu, Marek Fryźlewicz wręczył przedstawicielom ET statuetkę św. Katarzyny. To wyróżnienie oznacza także tytuł Honorowego Ambasadora Nowego Targu. - W tym wypadku uzasadnienie nie jest konieczne - powiedział wręczając figurkę.

Dziś odbyła się polska część jubileuszowego spotkania. Na Słowacji członkowie ET spotkają się 24 września w Trstenie.


Publikujemy treść przemówienia przewodniczącego ET Bogusława Waksmundzkiego, wygłoszonego po multimedialnej prezentacji przygotowanej na 20-lecie Euroregionu:

Obejrzeliśmy właśnie w wielkim skrócie archiwalne materiały filmowe i zdjęcia prezentujące 20 lat działalności Euroregionu „Tatry”. Te wydobyte z archiwów obrazy przypomniały nam początki Euroregionu „Tatry”, najciekawsze wydarzenia, najważniejsze dokonania, osoby, które przyczyniły się do rozwoju Euroregionu. A teraz wracamy z tej trochę sentymentalnej podróży do dnia dzisiejszego, aby spojrzeć w przyszłość i ocenić, jakie perspektywy i wyzwania na nas czekają.

Góry są wartością i specyfiką Euroregionu „Tatry”, bo to nie tylko Tatry, ale też Niskie Tatry, Pieniny, Gorce, Beskidy, Słowacki Raj, Mała i Wielka Fatra… Nic dziwnego, że te walory przyrodnicze, a także niezwykłe bogactwo kulturowe i historyczne determinują główny kierunek współpracy pomiędzy Polakami i Słowakami na pograniczu, jakim jest turystyka. Dlatego w najbliższej perspektywie będziemy stawiać na turystykę – chcemy rozwijać infrastrukturę turystyczną, budować ścieżki rowerowe z naszym markowym projektem Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlakiem wokół Tatr, ale nie tylko.

Nie mniej ważna jest ochrona dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Obszar Euroregionu „Tatry” cechuje wyjątkowa różnorodność walorów kulturowych, historycznych i przyrodniczych. Niepowtarzalne i unikalne są zabytki historii, architektury i sztuki, folklor i rzemiosło tradycyjne, zamki i warownie, zespoły miejskie, parki narodowe i krajobrazowe, rezerwaty przyrody. To wielki potencjał pogranicza polsko-słowackiego, który chcemy upowszechniać i promować w sposób zintegrowany i wspólny.

Jednak aby mieszkańcy i turyści mogli skorzystać z tego bogactwa potrzebujemy także poprawić dostępność komunikacyjną pogranicza. Jest to bardzo ważny obszar działalności, zarówno w odniesieniu do dróg, jak również do transportu publicznego, którego brakuje na naszym pograniczu.
Ostatnim akcentem, którego nie można pominąć jest edukacja i współpraca w tej dziedzinie. Rozwój edukacji transgranicznej, podnoszenie kwalifikacji jest czynnikiem, który wpływa na rozwój społeczno-gospodarczy pogranicza.

Pomyślność tych planowanych działań zależy od zaangażowanych we współpracę transgraniczną samorządów lokalnych i społeczności lokalnych. Stąd ważne zadanie, które stoi przed nami to doskonalenie struktur Euroregionu „Tatry”. Jestem przekonany, że powołane do życia EUWT TATRY – wspólny polsko-słowacki podmiot prawny nie tylko podniesie współpracę transgraniczna na wyższy poziom, ale przede wszystkim będzie narzędziem do skutecznej realizacji transgranicznych projektów w nowym Programie Współpracy Transgranicznej PL-SK 2014-2020 – zarówno projektów infrastrukturalnych realizowanych przez samorządy, jak również mikroprojektów integrujących mieszkańców pogranicza polsko-słowackiego.

s/ zdj Michał Adamowski

galeria zdjęć

zobacz także

komentarze

19:49, 22 czerwca 2020tak jest dzisiaj - 22.06.2020
i doprowadziała do celu
dobrze ze PiS kontynuje do Nowego Targu

13:41, 20 września 2014...
może PiS sprzedać PKL...i z czego się cieszysz sprzedawczyku i zdrajco?

22:04, 19 września 2014może PiS sprzedać PKL
Brawo Bieńkowska !!

Cały PiS wraz z Lasykiem odpowiedzialnym za sprzedaż PKL nie urasta jej do pięt.

07:09, 19 września 2014bul
tak to wygląda na Podhalu: zapoznaj się z odpowiedzią GDDKiA,jak twoja idolka robi cię w bambuko. Sorry takich mamy jeszcze głupków.

23:39, 17 września 2014BRAT BOLK
BIEŃKOWSKA WYPAD Z PODHALA
GÓRALE NIE LUBIA HANYSÓW

17:51, 17 września 2014amigos
Jestem ciekaw przez kogo jej obietnice zostaną spełnione??? Podejrzewam ,że nie przez tą co się ,,przekopała" i szpetnie zbłaźniła.Naród już tym POpaprańcom dziękuję za ich wpajaną nam codzienne ściemę, świetlaną przyszłość jaką nam wszystkim zgotowali.Teraz jak Polska tonie to spieprzają do Brukseli jak szczury z tonącego statku.

13:05, 17 września 2014:)
Bolo...ciebie bycie lemingiem nie boli???

11:26, 17 września 2014Bolo
Pani Bieńkowska ma więcej rozumu niż cały PiS do kupy wzięty.

09:22, 17 września 2014tak zdobywa się Europę
PiS winien być przepędzony z Podhala do Białorusi i do ich idola Putina..

Jarosław w czasie stanu wojennego schował się pod pierzynę mamy a teraz wielki chojrak wraz działaczami służb i TW ... milicjantów ...

BRAWO Bieńkowska !

07:55, 17 września 2014BRAT BOLKA
SOOOOOOORRRRRYYYYYY ALE CO TA KOBIETA JESZCZE MĄCI ??????????????

04:37, 17 września 2014omg
doxa...lemingu, strasznie PiSem już nie działa...

23:54, 16 września 2014doxa
Pewna " Gazeta .... " podaje, że w spadku po Tysku mamy o 370 miliardów złotych długu więcej. Tona złota kosztuje 130 milionów złotych, wobec tego po Tusku mamy 2850 ton złota długu. Astronomiczna ilość, biorąc pod uwagę, że oficjalnie mamy nędzne 103 tony, powierzone w wieczystą opiekę banksterom w Londynie. To astronomiczna ilość nawet w relacji do oficjalnych rezerw złota w USA. Przepał Tuska pochłonąłby 35% ich rezerw.
Najgorszą konsekwencją funkcjonowania reżimu Tuska jest to, że teraz dla odmiany władzę przejmie Kaczyński i jego ferajna, wejdzie w koalicję z PSL i zrobi nam taką ?jesień średniowiecza?, że ani kraju ani siebie nie poznamy.

21:47, 16 września 2014pawcio
A co robił tam poseł Siarka na spotkaniu z ministrem PO? Dyplomata z Podsarnia ;)

20:46, 16 września 2014tak to wygląda na Podhalu
PiS jest już pogrzebany poprzez Lasyka ...
i kto jest nie nażarty ?

20:44, 16 września 2014tak to wygląda na Podhalu
Wicher twój idol głaska kota ... pomóż mu w tym i będzie lepiej dla Polski.

PiS to większość TW, działaczy PZPR, milicjantów ... ?

19:25, 16 września 2014Wicher
Ale się zebrała ekipa w ty urzędzie , same POwskie nienazarte gęby !

19:23, 16 września 2014Wicher
Kto to babsko zaprosił na Podhale . Ta cała " minister " niech się wytłumaczyć z ogromnych korupcji w jej ministerstwie !

A Ty Wierny czytelniku p24 ! Wyłącz żydowski TVN a włącz myślenie , wyjdzie to na dobre Tobie i Polcse !!!

17:50, 16 września 2014KNT
KSU..PO twoim guru Tłusku nie ma co już sprzedawać...sprzedał co mógł, i teraz ucieka przed sznurem.

17:22, 16 września 2014KSU
Heh Jaruś czyha , bedzie lepi . Tylko co un biedok będzie sprzedawoł przecie u nas juź nima co sprzedać .. A wiem broń Ukraińcom .. I Wrocław niemcom na rok starczy kasy

17:15, 16 września 2014fk
Niech mi kto mówi co chce, ja i tak wolę Bieńkowską niż Paluch.

17:14, 16 września 2014wtf
"wzruszona przyjęciem i owacjami." jak można bić brawa osobie która razem ze swoim pracodawcą powinna siedzieć w więzieniu za zdradę Polski? Wstyd i hańba sprzedawczyki...wstyd i hańba.

14:15, 16 września 2014obserwator
słuchajcie zdrajców służalczych zdrajców Polski jak P Bieńkowskiej a na pewno wyjdziecie na tym jak zabłocki na mydle. Idzie Wojna Platforma wieje w Brukselę.

10:38, 16 września 2014M. B.
Antuś komunista znów wypinał klapę po kolejny order. Ciekawe jakimi osiągnięciami sobie na niego zasłużył. Pisanie o wybudowanych ścieżkach rowerowych to banał w ET pracuje 13 osób co oni robią przez cały rok? Powinni wrzucić do sieci sprawozdanie ze swojej działalności.

09:39, 16 września 2014?
ciekawe, czy te nasze orły zrozumiały coś z tego co ta pani mówiła oni uwielbiają tak spedzać czas [ mają za to płacone ] a figurkę kaśki pewnie robił funfel mareczka - ten sam co na pomniku olimpijczyków se zarobi

co my nowotarżanie mamy z tego całego ET, bo że urzędnicy mają to pewne

09:20, 16 września 2014Janosik
kolarz
Zapomniałeś dodać:
łubu dubu, łubu dubu, niech nam żyje prezes naszego klubu.

08:28, 16 września 2014K.
koło wzajemnej adoracji, dziękują sobie za wzajemne zaufanie i składanie obietnic i deklaracji. a może by tak wrócić do myślenia racjonalnego, i składać kwiaty dopiero po spełnieniu obietnic?

07:52, 16 września 2014heavy metal z NT
zauważcie ,że Edek tam był a Pania Ania nie brawo Pis a solidna plajta precz z EDKIEM NA CZELE

06:22, 16 września 2014boss
@ wierny czytelnik p24
ja jestem doraźnym czytelnikiem bo generalnie pracuje, domyślam się że Ty masz dużo wolnego czasu....no chyba że masz w zakresie obowiązków bronić tego platformianego Titanica

00:37, 16 września 2014Nie ślepy
...no to się POpaprańcy promują...a czymże się ta pani tak niebywale zasłużyła, że te niby owacje (jak na zjeździe PZPR) ?...stwierdzeniem: sorry taki mamy klimat !...jako wytłumaczenie ich nieudolności !...teraz się szczury będą do Brukseli ewakuować i chapać jeszcze większe pieniądze!... a na zmywak do Anglii nie łaska?... wielcy fachowcy od rujnowania!!! Jak się ogląda te gęby wzajemnej adoracji, które żyją za nasze pieniądze to człowiek nerwowo nie wytrzymuje!

23:56, 15 września 2014mara
Lokalne pasibrzuchy przyjechały się pokazać i jest taki jeden a orlego pióra nie przywiózł ooo jaka szkoda ;-))

23:08, 15 września 2014kolarz
gratuluje Pani Premier awansu do struktur unijnych a z drugiej strony szkoda że odchodzi z Polski bo to naprawde super fachowiec od gospodarki i może przez bliski kontakt z naszymi władzami pomogła by stworzyć jakiś plan biznesowy aby ludzie mieli więcej pracy za godziwe pobory tym bardziej że mamy na Podhalu ludzi którzy prowadzą z powodzeniem swoje firmy a my górale jesteśmy pracowici przecież i to może zahamowało by emegracje młodych którzy naprawde nie mają tu peryspektyw a to problem więcej niż palący bo gdy to się nie zmieni to Nowy Targ bedzie jednym wielkim domem starców który o 19godz bedzie zasypiał --- a to z jakiej parti jest czy była Pani Premier kompletnie mnie nie interesuje

22:14, 15 września 2014baciok@
Nie wierzę PLATFORMIE i tym wszystkim zakamuflowanym komitetom platformy w poszczególnych Gminach. Panie senatorze Hodorowicz coś Pan zrobił dla Podhala.

22:13, 15 września 2014Wierny czytelnik p24
@ boss
Weź się za uczciwą pracę, a nie pieprz bez sensu na szanowanym portalu informacyjnym

21:51, 15 września 2014Orlik
Ciekawe co z tego wyniknie??! Bardzo jestem ciekaw, ile w tym wszystkim prawdy??! A, co do orlicy, trudno przewidzieć

21:44, 15 września 2014boss
pięknie się platforma żegna....powręczajcie se jeszcze ordery Orła Białego....
Panie Boże niechże oni już odejdą od tej władzy....

21:30, 15 września 2014uj fuj
Pan Hodorowicz molestator

dodaj komentarz

regulamin

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
boks reklamowy
miejsce na reklamę

kliknij i zobacz sylwetki kandydatów

 • Ewa Pawlikowska Kandyduję do:
  Rada Miasta Nowy Targ
 • Roman Luberda Kandyduję do:
  Rada Powiatu Nowotarskiego
 • Agnieszka Nowak-Gąsienica Kandyduję do:
  Rada Miasta Zakopane
 • Danuta Kalata Kandyduję do:
  Rada Gminy Szaflary
 • Stanisław Barnaś Kandyduję do:
  Sejmik województwa małopolskiego
 • Paweł Lenart Kandyduję do:
  Rada Gminy Spytkowice
 • Anna Sutor Kandyduję do:
  Rada Gminy Spytkowice
 • Andrzej Tylka Kandyduję do:
  Rada Gminy Szaflary
reklama

najczęściej czytane

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas