Miasto korzysta z usług zewnętrznej firmy przy odzyskiwaniu podatku VAT. Radny Samolej pyta czy to słuszna decyzja

NOWY TARG: - Czy kupowanie usług w PwC Polska było zasadne, skoro sporządzenie deklaracji VAT jest czynnością czysto techniczną i powinni ją wykonywać sami pracownicy Urzędu, a odpowiedzialność za złożone deklaracje niezależnie przez kogo przygotowane i tak ponoszą osobiście? - pyta Gabriel Samolej.
Nowy Targ korzysta z pomocy firmy zewnętrznej

Od kilku lat Nowy Targ zajmuje się odzyskiwaniem podatku VAT od wykonanych inwestycji. Miasto zatrudniło jedną z najlepszych firm konsultingowych na świecie - PricewaterhouseCoopers Polska. Firma otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 8,5 procent od kwoty odzyskanego podatku.

Część kwot została zakwestionowana przez Urząd Skarbowy i Miasto musiało zwrócić kilka milionów zł. Jak już pisaliśmy o tym - do miejskiej kasy wpłynęło z tytułu odzyskanego podatku VAT ok. 14 mln złotych. Nakazano zwrot 4 mln zł.

- Prowadzimy proces odzyskiwania VAT od roku 2008. To proces bardzo skomplikowany. Przyznaję, że podejmujemy wiele nowatorskich rozwiązań. Z nie wszystkimi Urząd Skarbowy się zgadza. Dlatego odwołujemy się i będziemy chcieli te sprawy wyjaśnić przed wyższymi organami administracyjnymi. Prowadzone są dwa postępowania. Chcę przypomnieć, że w przypadku gmin - odzyskanie VAT nie jest takie czarno-białe jak w przypadku firm. Ale będziemy nadal prowadzić spory z Urzędem Skarbowym. Sprawa oprze się co najmniej o Wojewódzki Sąd Administracyjny. Przewiduję, że będzie się to ciągnęło długo i stąd decyzja o wynajęciu firmy doradczej PricewaterhouseCoopers, która jest jedną z najbardziej renomowanych na świecie - tłumaczył podczas posiedzenia Komisji Budżetowej skarbnik.

- Gdybyśmy nie wynajęli PwC nie mielibyśmy tych pieniędzy. W tej sytuacji zapłacenie niecałych 10 procent od tej kwoty wydaje się opłacalne - tłumaczył skarbnik i dodał, że "to skomplikowana procedura i zwykły pracownik nie jest w stanie tego ogarnąć".

Kraków odzyskuje VAT siłami własnych urzędników

Innego zdania są pracownicy magistratu krakowskiego. Artur Bartkowiak w imieniu Fundacji Instytut Myśli Obywatelskiej im. Stańczyka zapytał Urząd Miasta Krakowa - czy stara się o zwrot nadpłaconego podatku VAT.
Przywołuje tam przykład gminy Nowy Targ, która także korzysta (podobnie jak Czarny Dunajec i Miasto Nowy Targ) z usług PwC.

W odpowiedzi - Alina Kwaśniak dyrektor Biura Skarbnika Miasta Krakowa wyjaśnia, że w latach 2007-2012 Kraków w całości odzyskał nadpłacony podatek VAT. Kraków nie korzystał w tym celu z usług firm prywatnych, pracownicy Gminy Miejskiej Kraków biorą udział w szkoleniach z zakresu podatku VAT dokształcają się korzystając z dostępnej literatury i analizując przepisy prawne. W przypadku wątpliwości - posiłkują się opinią radców prawnych oraz interpretacjami Biura Krajowej Informacji Podatkowej - Izba Skarbowa w Krakowie.

Jak pisze Artur Bartkowiak na stronie internetowej Fundacji - również miejskie jednostki organizacyjne samodzielnie rozliczały się z podatku. Pełna odpowiedź dyrektor Biura Skarbnika Miasta Krakowa -
tutaj.

Radny pyta o zasadność wynajmowania firmy

W złożonej podczas sesji interpelacji nowotarski radny Gabriel Samolej zadaje szereg pytań. Oto one:
- Czy zawarcie umowy z PwC Polska zostało poprzedzone badaniem rynku i jakie firmy złożyły swoje oferty i na jakie wynagrodzenie. Gdzie przeprowadzono rozeznanie rynku w poszukiwaniu podmiotu, gotowego się podjąć skorygowania deklaracji VAT celem odzyskania VAT naliczonego z nakładów inwestycyjnych w Mieście? I jakie są na to dowody?
- Jaka kwota została odzyskana z Urzędu Skarbowego z tytułu zwróconego miastu podatku VAT przy współdziałaniu PwC Polska?
- Jaka kwota z tej sumy o którą pytałem powyżej została zakwestionowana w wydanych przez Urząd Skarbowy decyzjach. Na jakim etapie znajdują się postępowania podatkowe w tej sprawie.
- Czy podpisanie umów doradczych z PwC Polska na bardzo wysoką prowizję bez jej progresywnej redukcji nie było działaniem na niekorzyść dla Miasta przez poprzedniego Burmistrza?
- Czy prowizja dla PwC Polska określona w umowie z Miastem wynosi 8,5% od sumy odzyskanej z Urzędu Skarbowego z tytułu VAT?
- Czy kupowanie usług w PwC Polska było zasadne, skoro sporządzenie deklaracji VAT jest czynnością czysto techniczną i którą powinni wykonywać sami pracownicy Urzędu Miasta skoro odpowiedzialność za złożone deklaracje niezależnie przez kogo przygotowane i tak ponoszą osobiście?

Odpowiedź ma zostać przygotowana przez UM na piśmie.

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 27.02.2015 17:02