NOWY TARG. Za kilka dni rozpocznie się głosowanie w plebiscycie Aktywny 2010. W tym roku jest pięciu finalistów - są to zarówno osoby, jak i grupy wolontariuszy. Będziemy Czytelnikom przybliżać te kandydatury. Rozpoczynamy od wolontariatu szkolnego w nowotarskim gimnazjum nr 1.
Grupą opiekują się panie Agnieszka Chowaniec i Iwona Warpecha.
Zacznijmy od tego - czego Panie uczą?
Agnieszka Chowaniec: Ja - wychowania fizycznego, a Iwona Warpecha - religii.
A czego uczą się gimnazjaliści działający w wolontariacie?
Agnieszka Chowaniec, Iwona Warpecha: Nasi gimnazjaliści działając w wolontariacie uczą się przede wszystkim spostrzegania w środowisku osób potrzebujących pomocy. Członkowie wolontariatu szkolnego, Gimnazjum nr1 w Nowym Targu poprzez bezinteresowne niesienie pomocy potrzebującym, pragną zainspirować innych ludzi, a zwłaszcza rówieśników do otoczenia troską i miłością tych, którzy żyją wokół nas w myśl słów Matki Teresy z Kalkuty: "Wielu ludzi umiera z braku chleba, lecz jeszcze więcej z braku miłości".
Dla młodych ludzi może to być alternatywa na sposób spędzania czasu, zamiast nadmiernego korzystania z komputera, egocentryzmu, ucieczek w nałogi, utożsamiania się z grupami patologicznymi, gdzie niejednokrotnie zagubieni poszukują akceptacji i sposobu na życie na rzecz: niesienia pomocy kolegom ze szkoły (rzeczowej, finansowej, w nauce), pomocy osobom starszym i samotnym, świadczenia pomocy materialnej i emocjonalnej wychowankom Domu Dziecka, integracji z osobami niepełnosprawnymi, kształcenia umiejętności właściwego współżycia z tymi osobami, współpracy z Fundacjami "Podhale Dzieciom" i "Dziewczynka z zapałkami" oraz umiejętności zdobywania środków finansowych przeznaczonych na wsparcie działalności instytucji charytatywnych itp.
Od kiedy działa i jak liczna jest grupa wolontariuszy w gimnazjum?
Agnieszka Chowaniec: Wolontariat szkolny działa od początku istnienia gimnazjum, a my opiekujemy się nim od 3 lat.
Czym się zajmuje młodzież, jakie akcje i przedsięwzięcia podejmuje?
Agnieszka Chowaniec, Iwona Warpecha: Działania naszej organizacji obejmują obszar Podhala i okolic. Każdy z nas czuł i czuje, że jeśli tylko chce, to może pomóc potrzebującym. Podejmując wezwanie Papieża Jana Pawła II z homilii na krakowskich Błoniach, że Chrystusowe wezwanie do miłości wzajemnej "wyznacza nam wszystkim tę samą miarę", staraliśmy się i wciąż staramy okazywać miłosierdzie i być świadkami miłosierdzia w dzisiejszym świecie, poprzez systematyczne - przynajmniej raz w tygodniu - udzielanie pomocy koleżeńskiej w nauce oraz wspieranie duchowe i rzeczowe uczniów będących w trudnej sytuacji życiowej np.: rozwód rodziców, wrodzona nieśmiałość i tym podobne. Pozyskujemy fundusze na przykład ze sprzedaży kartek świątecznych, stroików, pisanek wielkanocnych, pomagamy w organizacji festynu z okazji Dnia Dziecka w ogrodzie Św. Katarzyny, podczas którego kwestujemy, przedstawiamy program artystyczny. Kolejny przykład - loteria fantowa prowadzona podczas Wiosennego festynu zorganizowanego przez uczniów Gimnazjum1, kwestowanie na rzecz Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci. Co roku włączamy się do Ogólnopolskiej akcji "Pola Nadziei", współpracujemy z Fundacją "Dziewczynka z zapałkami" (pakowanie zakupów w sklepach i pozyskanie funduszy na rzecz biednych dzieci objętych opieką tej fundacji), włączamy się w akcje przeprowadzane przez Fundację "Podhale Dzieciom", by pomóc dzieciom chorym z Podhala (np. przygotowanie sali na koncert charytatywny, sprzedaż fantów, precli, czy towarzyszenie osobom chorym ). Są też akcje przeprowadzane w szkole na rzecz dzieci z zakopiańskiego Domu Dziecka i na potrzeby osób starszych, samotnych, chorych oraz dla uczniów pochodzących z rodzin o niskim statusie materialnym, przez pozyskiwanie sponsorów. Organizujemy obchody Dnia Niepełnosprawnych na terenie naszej szkoły, podczas którego podopieczni " Chatki" mogą oglądać przedstawienie teatralne przygotowane przez uczniów Gimnazjum, a następnie uczestniczyć w spotkaniu integracyjnym połączonym z poczęstunkiem. Są też rewizyty w "Chatce" - wspólna zabawa, pomoc w wykonywaniu ćwiczeń rehabilitacyjnych, rozmowy.
Dalej - cotygodniowe wizyty u osób starszych i samotnych, by im służyć pomocą w codziennych pracach i dotrzymywać towarzystwa. Organizujemy wyjazdy do Domu Dziecka w Zakopanem, by jak co roku przekazać zebrane od darczyńców naszej szkoły przybory szkolne i zorganizować wspólną zabawę oraz przedstawić mały występ teatralny. Współpracujemy z Fundacją Świadczenia Pomocy Materialnej i Duszpasterskiej Osobom Niepełnosprawnym im. Matki Teresy z Kalkuty. Pomogliśmy w organizowaniu ogniska przy bazylice w Ludźmierzu osobom niepełnosprawnym na wózkach inwalidzkich.
Młodzież z oddaniem i zaangażowaniem opiekowała się niepełnosprawnymi oraz przygotowała program artystyczny. Osobom starszym dajemy możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu środowiska lokalnego, np. poprzez zorganizowanie spotkań dla tych osób. Przy okazji czniowie naszej szkoły przygotowują sztuki teatralne lub taneczne.
Niesiemy pomoc uczniom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Nowym Targu. Cztery trzyosobowe grupy podejmowały cotygodniowe zadanie niesienia pomocy koleżeńskiej i pomagały w świetlicy szkolnej w odrabianiu zadań domowych, wykonywaniu prac plastycznych, towarzyszyli w zabawach czy spacerach. Włączamy się do wielu innych okazjonalnych akcji o zasięgu rejonowym czy ogólnopolskim, których celem jest niesienie pomocy potrzebującym - np." Góra grosza", pomoc Akcji Katolickiej w zbiórce żywności na rzecz potrzebujących.
Jaka była reakcja na wiadomość, że grupa została wybrana do grona finalistów plebiscytu "Aktywny Roku"?
Agnieszka Chowaniec: Uczniowie przyjęli wiadomość z entuzjazmem, choć spokojnie zdając sobie sprawę, że nie działamy po to, by wygrywać...
Zdj. z archiwum wolontariuszy
W gronie finalistów jest Anna Tylka, prezes nowotarskiego oddziału Polskiego Związku Niewidomych (rozmowa z Panią Anną jest tutaj) oraz fotoreporter Zbigniew Krauzowicz, o którym piszemy tutaj).
s/