Przy wiejskiej drodze - w rytmie pracy dawnych zakładów przemysłowych i pracowni rzemieślniczych - podhale24.pl
Niedziela, 2 czerwca
Imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny
Szczawnica
Clouds
20°
Wiatr: 15.588 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
18°
Wiatr: 16.38 km/h Wilgotność: 58 %
Clouds
21°
Wiatr: 17.208 km/h Wilgotność: 56 %
Clouds
18°
Wiatr: 18.648 km/h Wilgotność: 58 %
Clouds
22°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 48 %
Clouds
19°
Wiatr: 7.884 km/h Wilgotność: 54 %
Jakość powietrza
30 %
Nowy Targ
12 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
10.05.2024, 09:20 | czytano: 817

Przy wiejskiej drodze - w rytmie pracy dawnych zakładów przemysłowych i pracowni rzemieślniczych

10 i 11 maja w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Muzeum - Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej - zaplanowano pokazy i zwiedzanie z przewodnikiem farbiarni, magla i zagrody Pawlaka.

zdj. Muzeum - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej
zdj. Muzeum - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej
Można będzie zwiedzić:
- farbiarnię, która jest kopią budynku stojącego do dziś w Orawce (ostatni ślad po farbiarstwie i płóciennictwie na Górnej Orawie). W farbiarni za pomocą klocków drukarskich były nanoszone geometryczne i roślinne wzory na tkaniny. W czasach swej świetnosci orawskie modrodruki docierały nie tylko do stolicy Węgier, ale i do krańców południowej i wschodniej Europy, a nawet dalej – do Jerozolimy i do dalekiej Azji;
- magiel, który jest kopią magla z Šumiaca;
- oryginalną zagrodę Józefa Pawlaka z gonciarnią i stolarnią. Oprócz typowego wyposażenia z przełomu XIX i XX wieku zobaczysz także małą ekspozycję dotyczącą stolarstwa. Z kolei w budynku gospodarczym zwiedzisz pracownię gonciarską, która ilustruje ogrom wysiłku, jaki trzeba było podjąć zanim powstał dach kryty gontami.

Ponadto w sobotę 11 maja w stolarni będzie czekał rzemieślnik, który opowie i pokaże, jak niegdyś wyglądały narzędzia oraz w jaki sposób były tworzone rozmaite wyroby drewniane. Z kolei w farbiarni będzie okazja zobaczysz, jak niegdyś tworzono wzory na tkaninach.

Obiekty można zwiedzać z przewodnikiem w ramach biletu wstępu do muzeum, bez dodatkowych opłat za usługę przewodnicką i pokazy - w godzinach 11:00 - 15:00.

Zwiedzanie jest przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (są tablice informacyjne, a przy niektórych obiektach są umieszczone eksponaty przeznaczone do dotykania). Zwiedzanie z pewnością ułatwi aplikacja, którą można pobrać na telefon i która będzie przewodnikiem po muzeum i po ścieżce przyrodniczej.

Zapisy za zwiedzanie nie są wymagane.

opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas