Rozpoczął się Zjazd Dużych Rodzin w Zakopanem - podhale24.pl
Nowy Targ
Clouds
18°C
Clouds
18°C
Clouds
21°C
Clouds
21°C
Clouds
21°C
Clouds
19°C
Kartka z kalendarza
07.06.2025, 10:06 | czytano: 1199

Rozpoczął się Zjazd Dużych Rodzin w Zakopanem

Zjazd zainaugurowany został podczas uroczystej Sesji Rady Miasta Zakopane w Centrum Formacyjno-Szkoleniowym "Księżówka", w obecności przedstawicieli Związku Dużych Rodzin 3+, władz miasta, powiatu oraz gości specjalnych - w tym ks. dr. Jarosława Szymona Szymczaka, który wygłosił poruszające słowo o rodzinie jako fundamencie wspólnoty.

Zdj. UM Zakopane
Zdj. UM Zakopane
Wieczorem zaplanowano powitanie uczestników przez organizatorów, a następnie występy zespołów góralskich i biesiadę regionalną, przygotowaną przez koła gospodyń wiejskich.



W sobotę w teatrze Witkiewicza odbędzie się wspomniany panel społeczno-ekonomiczny pt.: Kierunki koniecznego wzmacniania rozwoju rodzin 3 + w kontekście narastających wyzwań demograficznych. Zaplanowano również panel influencerski pt.: "Rodzina górą - czy dla młodego pokolenia, wciąż jest największą wartością" oraz Spotkanie Młodzieży z udziałem Rzecznik Praw Dziecka Moniki Horna-Cieślak (Atelier Witkacego). A wieczorem na Równi Krupowej koncert zespołu Trebunie Tutki - Zakopane Dużym Rodzinom. W niedzielę rano o godz. 9:30, odbędą się warsztaty rodzicielskie z prof. Moniką Przybysz pt. "Jak przeżyć ze smartfonem i nie przeskrollować życia. Zwieńczeniem Zjazdu będzie uroczysta Msza Święta w Sanktuarium Najświętszej Rodziny w niedzielę o godz. 12:30, po której uczestnicy przejdą ulicami miasta na Plac Niepodległości, gdzie zostanie zrobione pamiątkowe zdjęcie.
W czasie wydarzenia aż 500 dzieci i młodzieży weźmie udział w około 30 warsztatach twórczych i sportowych. Partnerami tych zajęć są między innymi Tatrzański Park Narodowy, Muzeum Tatrzańskie, Związek Podhalan i Teatr im. S. I. Witkiewicza. Młodzież na górskie wycieczki zabiorą przewodnicy z Koła Przewodników Tatrzańskich im. Klimka Bachledy.



Tegoroczny zjazd odbywa się w szczególnym miejscu i czasie - w rocznicę wizyty św. Jana Pawła II na Podhalu, który nie tylko kochał Tatry, ale i nieustannie podkreślał, że "Dzieje ludzkości przebiegają od początku ? i przebiegać będą do końca ? poprzez rodzinę."

W Polsce tylko 2,9% rodzin wychowuje czwórkę lub więcej dzieci, a 8,6% ma troje potomstwa. Współczynnik dzietności w Polsce w 2024 roku był szacowany na 1,11. Ten wynik jest najniższy w Europie i wskazuje na alarmujący spadek dzietności w Polsce.

Hasło tegorocznego Zjazdu - "Rodzina Górą" ma podkreślać absolutnie podstawową rolę w budowie i rozwoju współczesnych społeczeństw mających ambicję tworzenia dobrostanu w teraźniejszości, ale przede wszystkim zapewnienia w przyszłości jak najbardziej komfortowych warunków przyszłym pokoleniom. Chodzi przede wszystkim o podkreślenie, że rodzina jest pierwszym, naturalnym i najlepszym środowiskiem kształtowania pozytywnych relacji, rozwoju kulturowego, fizycznego, psychicznego i duchowego. W rodzinie każdy uczy się szacunku wobec innych, tolerancji, otwartości i inkluzywności.

oprac. r/ materiały prasowe
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
wieszczka Pytia spotkała się z Kasandrą12:29, 7 czerwca 2025
Jak ten główny pełowiec Filipowicz rozpoczął wojnę na parkingi z proboszczem zakopiańskim, to teraz musi nadrobić i pokazać się z drugiej strony?. Kto mu uwierzy ? Myślę , że tak jak Tuskowi wierzą ?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
13
06.2025
Nie przegap!
08
06.2025
Nie przegap!
14
06.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
czerwiec
7
Sobota
Imieniny:Roberta, Wiesława, Ariadny
Kliknij po więcej