Czas na Złote Gody - podhale24.pl
Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
Wiatr: 4.572 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
Wiatr: 3.024 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
Wiatr: 2.772 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
Wiatr: 5.364 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
Wiatr: 3.852 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
36 %
Nowy Targ
54 %
Zakopane
34 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 27 | 54 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
08.02.2018, 09:00 | czytano: 2954

Czas na Złote Gody

W Urzędzie Miasta w Zakopanem ogłoszony został termin 50. jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, zaprezentowano logotyp, pierwszy promocyjny spot, a także uchylno rąbka tajemnicy odnośnie programu.

- Już od dłuższego czasu planujemy jubileuszowy festiwal. Chcemy zaprosić na niego zespoły, które do tej pory zdobywały „Złote ciupagi”. Chcemy, by zaprezentowało się u nas także jak najwięcej zespołów z naszego regionu. Niech to będzie wyjątkowe wydarzenie, w którym wszyscy razem będziemy uczestniczyć i je przeżywać. Dawniej na Festiwal przychodziły całe rodziny i było to wyczekiwane przez wszystkich święto dla całego Zakopanego i Podhala. Mam nadzieję, że tak będzie także w tym roku. W ostatnich latach kultura góralska przecież bardzo odżyła i jest na wysokim poziomie. Związane z nią wydarzenia cieszą się coraz większą popularnością, a tegoroczny Festiwal ma nas szczególnie zbliżyć do rodzimej tradycji i twórczości – podkreśla burmistrz Leszek Dorula.



Jubileuszowy Festiwal odbędzie się w dniach 16 – 26 sierpnia 2018 r. Bogaty program tym razem wypełni aż 11 dni. Jak co roku zobaczymy występy zespołów prezentujących góralski folklor z całego świata i rywalizujących o „Złote Ciupagi”, a także liczne imprezy towarzyszące. Nie zabraknie stałych punktów programu, takich jak ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej, Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, koncert „Muzyka Łuku Karpat”, korowód ulicami Zakopanego, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, Konkurs na dziecięcy plakat festiwalowy, Konkurs fotograficzny „Żywioł Folkloru”, Dni Narodowe, a także koncert „Mali Górale” oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem animacje dla dzieci.

Będzie także sporo nowości i jubileuszowych niespodzianek, a wśród nich aż trzy koncerty „Na folkową nutę”, otwarcie po generalnym remoncie nowego miejsca na kulturalnej mapie Zakopanego – dedykowanego twórczości rodzimej „Czerwonego Dworu”, konferencja naukowa „Sztuka inspirowana górami”, warsztaty rękodzieła ludowego oraz wystawy i publikacje. Nad przygotowaniem tego wyjątkowego programu czuwa powołana przez burmistrza Rada Artystyczna, w skład której weszli instruktorzy zakopiańskich zespołów regionalnych (Zofia Sowa - Zespół im. Bartusia Obrochty, Maria Frączysta, Katarzyna Stachoń Groblowy, Tomasz Galica - Zespół Giewont, Zofia Kubiniec Stanuch, Marcin Gąsienica Byrcyn - Zespół im. Klimka Bachledy, Szymon Bafia - Zespół Zornica).



- Cały rok 2018 w Zakopanem upłynie pod znakiem folkloru i rodzimej twórczości, a towarzyszyć mu będzie logotyp złotej festiwalowej „pięćdziesiątki” symbolizujący Złote Gody. Przed nami jest bardzo dużo wyzwań i pracy związanej z jubileuszowym programem artystycznym. Wzorem pierwszych festiwali powołaliśmy więc Radę Artystyczną, zapraszając do pracy w niej instruktorów wszystkich zakopiańskich zespołów regionalnych. Każdy z tych zespołów jest także gospodarzem tego wydarzenia – podkreśla zastępca burmistrza Agnieszka Nowak-Gąsienica.

W sierpniu pod Giewontem po raz pięćdziesiąty spotkają się góralskie zespoły z całego świata oraz znawcy i miłośnicy folkloru. Piękne stroje, zwyczaje, muzyka i taniec, a także atrakcje dla dzieci i dorosłych z pewnością znów zachwycą festiwalową publiczność i wszystkich odpoczywających w tym czasie pod Tatrami. – Chcemy w wyjątkowy sposób celebrować to góralskie święto. Wydłużamy czas trwania Festiwalu i szykujemy bogaty program, który na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników. O kolejnych punktach programu będziemy informować na bieżąco – zapewnia z kolei dyrektor Festiwalu Joanna Staszak.

Źródło: Urząd Miasta Zakopane, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas