Sobota, 08 sierpień 2020, Imieniny: Cyriaka, Emiliana, Sylwiusza
Szczawnica i okolice
Clouds
21°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 73
Clear
20°
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 2
Clouds
21°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 73
Clear
23°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 61
Clouds
19°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 78
Clouds
22°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 73
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
08.10.2018, 20:00 | czytano: 5451

Nowy Targ: sesja pełna podsumowań. Były podziękowania i krytyka (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski

NOWY TARG. Poniedziałkowe posiedzenie Rady Miasta miało uroczysty przebieg. Przyczynił się do tego m. in. jubileusz 60-lecia nowotarskiego PKPS oraz podsumowanie kończącej się kadencji 2014-2018. Mimo oklasków i podziękowań nie zabrakło też słów krytyki, oskarżeń i agitacji politycznej.

Relacje z poszczególnych wydarzeń z tej sesji będziemy Państwu przedstawiać i poddawać pod ocenę w późniejszym czasie. Teraz - jedynie skrót poniedziałkowej sesji.

Niewiele było gratulacji w wystąpieniach Bogusławy Korwin, Pawła Liszki, czy Andrzeja Swałtka. Radni nie kryli, że nie udzieliła im się atmosfera świętowania i nie zamierzali zrezygnować z wystąpień, w których domagali się - być może rzutem na taśmę odpowiedzi na swoje interpelacje i doprowadzenia zgłaszanych problemów do końca.

Pojawił się także wątek "podbierania cudzych pomysłów" między radnymi i podszywania się pod nie swoją pracę.

Gorzkie słowa padły pod adresem burmistrza z ust mieszkanek Miasta. Jadwiga Nieckarz wytknęła Grzegorzowi Watysze brak odpowiedzi na swoje pisma i historię ze "znikającym pomnikiem" sprzed Kopca Wolności. Rozżalenie i zawód towarzyszyły wystąpieniu Marii Pawluśkiewicz, która przyznał, że "była gorącym zwolennikiem i sympatykiem obecnego burmistrza", ale z roku na rok te uczucia w niej wygasły. Burmistrz zarzuty odpierał.

Dla odmiany Maciej Downar Zapolski dziękował za tę kadencję, chwalił pracę radnych, urzędników, burmistrzów - szczególnie wiceburmistrz, której na tę okoliczność wręczył różę. Podobnie Bolesław Bara miał dla obecnych na sali obrad miłe słowa i podziękowania za współpracę Urzędu Miasta i radnych z Miejskim Ośrodkiem Kultury.

Z kolegami-radnymi pożegnali się Danuta Wojdyła i Janusz Tarnowski. Oboje zdecydowali się w tych wyborach startować do Rady Powiatu.

Przewodniczący Rady Miasta podsumował kadencję 2014-2018 (choć przyznał, że są jeszcze dwa możliwe terminy zwołania sesji - "gdyby była taka potrzeba"). Nawiązując do wiersza K.I. Gałczyńskiego, Andrzej Rajski proponował "ocalenie od zapomnienia" tych czterech lat siódmej kadencji Rady Miasta. Przypomniał, że pierwszym przewodniczącym RM był Janusz Tarnowski, a kadencję kończy on sam, w towarzystwie Jacentego Rajskiego i Grzegorza Luberdy, wymienił osoby przewodzące poszczególnym komisjom stałym RM, ilość podjętych uchwał, przyjętych apeli. Podziękował za lata wspólnej pracy burmistrzowi, jego zastępcom, sekretarz Miasta, skarbnikowi, naczelnikom, pracownikom UM i spółek miejskich, a także Renacie Chmielak "za wzorowe powadzenie Biura Rady". - Życzę wszystkim powodzenia w kandydowaniu na kolejną kadencję - podsumował Andrzej Rajski, wręczając poszczególnym radnym oficjalne podziękowania za pełnienie mandatu i małe wizerunki patronki Miasta.
zdj. Zbigniew Krauzowicz

Na zakończenie głos zabrał Grzegorz Watycha. - Ta kadencja to było dużo pracy, dużo projektów zostało wypracowanych. Ale ja czuję się w biegu, bo nadal jesteśmy w pracy, jest wciąż kilka projektów, które trzeba realizować. Czuję się cały czas na siłach, by to robić - ale o tym zadecydują wyborcy - podsumował burmistrz, nawiązując do swojego startu w jesiennych wyborach.

Sabina Palka, zdj. Michał Adamowski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
marny koniec08:12, 12 października 2018
Widać Wielką Smutę.
uwaga ślisko21:41, 10 października 2018
No cóż, pani Pawluśkiewicz została nabita w butelkę (tak się mówi), ale ważne że sama to zrozumiała, a w jej wieku to nie takie proste niektórym zrozumieć, jej się jednak udało, szacunek.
Mieszskanka09:28, 10 października 2018
No cóż... Pani Maria Pawluśkiewicz ma rację...
jastrząb09:22, 10 października 2018
burmiszcz odpowiadał mieszkańcom jak zwykle, czyli gadał nie na temat
filip09:19, 10 października 2018
Do widzenia, do widzenia, ciężko stołkom od pierdzenia. Czekamy na nową radę
be07:54, 10 października 2018
Dobrze, że kończy się kadencja najgorszej merytorycznie Rady od 1990 r. Cóż jaki Pan taki kram. Grzegorzu, gdzież te obiecanki cacanki o nowym zarządzaniu, o wizji, o konsekwencji? Zostały na pożółkłych ulotkach i opadłych wstążkach matki kultury. Taki mamy jej poziom. I to hasło, które pamiętam - zrobimy to ... nie dla Nowego Targu, nie dla Nowotarżan, ale dla naszych dzieci i Naszego Miasta. No i zrobiliście wszystko dla swoich. Tyle zapewne jest warte każde Twoje słowo.
sąsiedzi21:58, 9 października 2018
Radny ukradł pomysł radnej ale się ludzie ośmieszacie .
sebix20:35, 9 października 2018
kalkulator powinienes startowac na osla do sejmu bo madrzejszego juz nie znajdziemy takich jak ty ze swieczka szukac ale nie zapaloną a reszte na szczescie to ludzie a nie barany wybieraja reprezentujace nas osoby milego wieczoru napinaczu
Podatnik19:56, 9 października 2018
Tylko PiS dotrzymuje obietnice, kolejka na Kasprowy wróci do Polski. Tylko na PiS będę głosował, dość w Nowym Targu Po i innych urzedasow. Dość obiecanek innych.
pan Tadeusz odsłuchał fałsz wasze miasto?19:36, 9 października 2018
było cymbalistów wielu ale żaden nie śmiał zagrać przy Jankielu tesciowa Telimena dała pokaz obłudy koscielnej i zakłamania dość takich radnych wnuki bawić.
Och, ye18:39, 9 października 2018
Pani promująca się na ambonie Rady, oddaje głos panu który chce się zapromować. A pan przewodniczący siedzi i myśli zamiast dyscyplinować zabierających głos. Nie był taki miły jak przemawiali mieszkańcy. Narobilo się tam tych kandydatów spoza rady, że hej.

@koziel, jak to gdzie jest centrum narciarstwa biegowego? Przeciez było w zimie na kole. Pytasz gdzie walka ze smogiem? Zlikwidowano ważne i skuteczne narzędzie, jakim była straż miejska. Gdzie stacja narciarska na Gorcach? Jak to gdzie? Są dwa wyciągi, to już jak stacja, ale budynek stacji na razie w remoncie.
liczydło16:35, 9 października 2018
do kalkulator - nie jest odosobniony. Wystarczy w tej kadencji wymienić Sokół, Pustówkę, Kudasika, Waligórskiego, Mozdyniewicza, Grzegorczyka ... choć prościej byłoby wyliczyć na palcach jednej ręki sensownych radnych, wiedzących czym jest służba mieszkańcom.
koziel13:10, 9 października 2018
BOBO. Wziąłem właśnie ulotkę Watychy sprzed 4 lat. I co? Gdzie jest centrum narciarstwa biegowego? Gdzie walka ze smogiem? Gdzie stacja narciarska na Gorcach? NIC dosłownie NIC nie zrealizował z programu. Czy teraz znowu ludzie dadzą się omamić??? Mam nadzieję, że wszyscy już zauważyli, że poza szerokim uśmiechem nie ma nic więcej.
WATYCHA MUSI ODEJŚĆ!!!!
Lajtek13:08, 9 października 2018
Oj wogole te przemowienia mieszkanek nie byly inspirowane ...to nie jest miejsce na agitacje wyborcza. Przewodniczacy powinien natychmiast odebrac glos.
Wyborcy12:50, 9 października 2018
Bobo ale którą ulotkę tą co Watycha spalił pod ratuszem w dniu wyborów? W nowej napisze to samo ale już raczej jej noe spali bo na niego nie zagłosujemy
Marek11:57, 9 października 2018
Te obietnice wyborcze - jeden burmistrz , już na początku była nieprawda A w planach już ustalona była 2 vce. szkoda tego miasta. Wszystko robi się pod biznesmenów ? Zapomina się o mieszkańcach miasta i o jego przyszłości. Czy Tylko wlasna kieszeń i rządzenie , władza się liczy. To przykre.
Ewa11:52, 9 października 2018
Tylko Pani Agata może nas uratować!!
Kinia11:48, 9 października 2018
Czy Pan Michał glonek nie zaczął grać wspólnych skrzypiec z watycha? Chyba sie dogadali...
Buka10:29, 9 października 2018
Liszka wiedział gdzie stanąć ;D
House of Cards
kalkulator10:25, 9 października 2018
I pomyśleć, że Szanowny Pan Jan Radny Łapsa, przez tyle kadencji zasiadał w radzie nie zabierając praktycznie na sesjach głosu. Czy zna ktoś choć jedną interpelację tego Radnego ??? I za to p... w stołek z moich - naszych i Twoich czytelniku podhale24.pl podatków otrzymał ok 200.000 DWIEŚCIE TYSIĘCY ZŁOTYCH diety radnego.
vyborca 210:18, 9 października 2018
Chciałem osobiście podziękować Burmistrzowi za wywalenie poprzedniego prywatnego administratora cmentarza .Teraz jest porządek woda leci normalnie , miła obsługa bez swołoczy.O Tym się nie mówi ale to jest strzał w dziesiątkę i Pana zasługa .Mam nadzieję że następny Burmistrz jak będzie? nie da się wciągnąć w układ jaki zgotował nam Pan Fryźlewicz ,wstawiając tam firmę Pana S....i.bo każdy wie jaki to był układ z wice- burmistrzem. Osobiście uważam że radni tej kadencji to porażka i odzwierciadla układy ja tobie ty mi. Wobec mojego zdania tylko czterech radnych zasługuję na oklaski . Apeluję o rozwagę w głosowaniu stawiajcie na ludzi młodych ,i tylko na młodych patrzcie na ich rodziny ,powiązania, układy.Wbrew niektórym osobnikom którzy bałamucą w głowach ,i mówią że sami się już wybrali bo są na pierwszym miejscu stanowczo mówię nie . To jest nieprawda wygrywa ten który ma najwięcej głosów na liście komitetu któremu zostały przyznane mandaty . Mogą być przyznane trzy ale już nie wchodzą z pierwszych miejsc tylko z ilości oddanego głosu na kandydata mogą być ostatni ! .
Popatrzcie na tych cwaniaczków którzy liczą na obojętność wyborcy i poustawiali się na pierwszych miejscach, licząc na to że wyborca nie za kandydata i zagłosuje na nich bo są pierwsi na liście .Oni na to liczą , odsuńcie ich od władzy głosuje na ludzi młodych !, którzy są daleko w tyle bo jest szansa na konkretny wybór.Przedstawiam wam Art. 444.
z ordynacji wyborczej który pozwoli wam zrozumieć ważność waszego głosu .
Art. 444. § 1. W wyborach do rady w gminie liczącej powyżej 20 000 mieszkańców gminna komisja wyborcza (?) dokonuje podziału mandatów w każdym okręgu wyborczym pomiędzy listy kandydatów w sposób następujący:
1) liczbę głosów ważnie oddanych na każdą z list w okręgu wyborczym dzieli się kolejno przez 1; 2; 3; 4 i dalsze kolejne liczby, aż do chwili, gdy z otrzymanych w ten sposób ilorazów da się uszeregować tyle kolejno największych liczb, ile wynosi liczba mandatów do rozdzielenia między listy;
2) każdej liście przyznaje się tyle mandatów, ile spośród ustalonego w powyższy sposób szeregu ilorazów przypada jej liczb kolejno największych.
§ 2. Jeżeli kilka list uzyskało ilorazy równe ostatniej liczbie z liczb uszeregowanych w podany wyżej sposób, a tych list jest więcej niż mandatów do rozdzielenia, pierwszeństwo mają listy w kolejności ogólnej liczby oddanych na nie głosów. Gdyby na dwie lub więcej list oddano równą liczbę głosów, o pierwszeństwie rozstrzyga liczba obwodów głosowania, w których na daną listę oddano większą liczbę głosów. Jeżeli i te liczby byłyby równe, wówczas o pierwszeństwie rozstrzyga losowanie przeprowadzone przez komisję. Tryb przeprowadzenia losowania określa Państwowa Komisja Wyborcza.
§ 3. Mandaty przypadające danej liście kandydatów uzyskują kandydaci w kolejności wynikającej z otrzymanej liczby głosów w ramach listy.
I skierka09:21, 9 października 2018
Śpiochu,piąteczka - w samo sedno.
BOBO09:11, 9 października 2018
Proponuję wziąć ulotkę wyborczą Burmistrza Watychy i udać się na wycieczkę samemu lub w towarzystwie innych "krytyków" po mieście szlakiem wykonanych zadań, niech to będzie "Szlak Burmistrza", można tradycyjnie taki szlak zadaniowy wytyczać pod koniec każdej kadencji każdego burmistrza. Nie wystarczy pluć jadem ale przekonać się naocznie czy podane zadania zostały faktycznie wykonane, bo niby co ludzie z Podhalańskiej wiedzą o robotach wykonanych np na Grelu. Najlepiej powiedzieć nic nie zrobili muszą odejść. Tak samo było w poprzednie wybory kiedy twierdzono, że Burmistrz Fryżlewicz nic nie zrobił, a zrobił dużo rzeczy fajnych i pożytecznych, to fakt, ale szło nowe i musieliśmy go pożegnać bo był po prostu za długo.
BOBO09:10, 9 października 2018
Proponuję wziąć ulotkę wyborczą Burmistrza Watychy i udać się na wycieczkę samemu lub w towarzystwie innych "krytyków" po mieście szlakiem wykonanych zadań, niech to będzie "Szlak Burmistrza", można tradycyjnie taki szlak zadaniowy wytyczać pod koniec każdej kadencji każdego burmistrza. Nie wystarczy pluć jadem ale przekonać się naocznie czy podane zadania zostały faktycznie wykonane, bo niby co ludzie z Podhalańskiej wiedzą o robotach wykonanych np na Grelu. Najlepiej powiedzieć nic nie zrobili muszą odejść. Tak samo było w poprzednie wybory kiedy twierdzono, że Burmistrz Fryżlewicz nic nie zrobił, a zrobił dużo rzeczy fajnych i pożytecznych, to fakt, ale szło nowe i musieliśmy go pożegnać bo był po prostu za długo.
kaczor donald na burmistrza09:09, 9 października 2018
Z tych radnych to tylko Paweł Liszka okazuje się być najbardziej bezsensowny. Przygotowany na sesje tylko po to żeby zaatakować swojego rywala, zadający kąśliwe pytania. Nie ma mojego głosu w wyborach!
Brawoooo07:59, 9 października 2018
Patrząc na te zdjęcia , mysle sobie jak takie osoby w tym wieku moga cos zrobić dla naszego miasta .Wystarczy spojrzeć na ich miny i zainteresowanie co sie dzieje na sesji.
Chdza siedzą i tylko czekaja na dietę radnego .
Masakra!!!!!!!!
Ludzie dajmy szanse młodszym niech wkońcu zmienią się te PRL-kie ugrupowania. Młodzi do boju !!!!
Władek07:56, 9 października 2018
Jestem zadowolony , że to była ostania ich sesja.....!!!!!
Większość tych "nieudaczników radnych / bezradnych" zawodowych radnych , którym bycie radnym uratowało życie od śmierci głodowej przestaną zatruwać "życie publiczne Nowego Targu" a nowo wybrani wniosą "powiew zmian XXI wieku"
Paweł07:55, 9 października 2018
Grzegorz na burmistrza
Xxxx07:54, 9 października 2018
patrzac na zdjecie grupowe , to Liszka juz sie czuje jako Burmistrz ???? stajac na samym środku ???? Złudne marzenia.

Żenada i tyle ......
fikołek07:53, 9 października 2018
Dobrze, że kończy się kadencja najgorszej merytorycznie Rady od 1990 r. Cóż jaki Pan taki kram. Grzegorzu, gdzież te obiecanki cacanki o nowym zarządzaniu, o wizji, o konsekwencji? Zostały na pożółkłych ulotkach i opadłych wstążkach matki kultury. Taki mamy jej poziom. I to hasło, które pamiętam - zrobimy to ... nie dla Nowego Targu, nie dla Nowotarżan, ale dla naszych dzieci i Naszego Miasta. No i zrobiliście wszystko dla swoich. Tyle zapewne jest warte każde Twoje słowo.
MF06:41, 9 października 2018
Zyje duzo lat w Nowym Targu ipamietam wielu Burmistrzow pan Watycha jest otwarty na dialog duzo zrobil dobrego dla Miasta i mieszkancow nieskorumpowany szczery to mu kopiecie dolki pod nogami najlepszy Burmistrz dotej pory glosuje na niego a nie na Liszke.....
ludwik00:23, 9 października 2018
Mi się podoba ogólny wizerunek miasta z inwestycji które są blisko mnie - w końcu nie leje mi się woda do piwnicy i ludzie nie jeżdzą mi pod oknem do przedszkola na borze...
Paweł Liszka na burmistrza!23:49, 8 października 2018
Z tych radnych to tylko Paweł Liszka okazuje się być najbardziej sensowny. Przygotowany na sesje, zadający merytoryczne pytania. Ma mój głos w wyborach!
Betina23:40, 8 października 2018
No to prawda, dużo projektów zostało wypracowanych i niech tak już zostanie.Nie można tylko projektować, trzeba też realizować. Ale niestety nie z tą ekipą. A jak Watycha czuje się w biegu to na siłownię zapraszamy, do parku pięknego z rodziną.To da dużo satysfakcji.Kasy trochę mniej.
Żenada23:19, 8 października 2018
Patrzę i patrzę: orły,sokoły, herosy. Niektórzy nawet głosu nie wydali całą kadencję A niektórym i owszem się zdarzyło wydać. Dzisiaj,na ostatniej sesji stał się cud,języki im się rozwiązały.Niektórzy się nawet pobudzili z czteroletniego snu i zaczęli przebąkiwać. Ze to niby koncert życzeń.A to smutny spektakl z nutką żenady.Wręcz zawstydzający,ale chyba nie ich.Tak dobrze jest być radnym?
Klara23:12, 8 października 2018
@nie dla obecnego burmistrza jakbyś tak wskazał co ten burmistrz tak źle zrobił
ze skarpy23:06, 8 października 2018
ty spodeskarpy mieszkam na tym osiedlu i bardzo mi się to osiedle podoba widać że ma dobrego gospodarza a ty jeśli tego nie widzisz to masz bielmo na oczach.
śpioch23:05, 8 października 2018
Z popielnika na Wty....ę iskiereczka mruga ;)))
Choć opowiem Ci bajeczkę bajka będzie długa
Była sobie tak Joasia i kawiarnia z dermy
Były wstążki i osiołek i stargane nerwy
Pełno wrogów paru "z masła"
CYT ISKIERKA ZGASŁA
Konfiturka23:03, 8 października 2018
PiterQ,po trosze tak żeby nie rozciągać wątku,no i nie obrażać wieku starszego,chyba nawet z wielką nieśmiałością......Brawo, brawo i jeszcze raz brawo.
Nie dla obecnego burmistrza !22:03, 8 października 2018
niestety obecny burmistrz na zakończenie kadencji utwierdził mnie, że to był zły wybór, trzeba dać teraz szansę nowemu
mesjekonrad21:39, 8 października 2018
Pan Burmisrz Watycha i jego ekipa z niemałym powodzeniem prowadzili Miasto przez swoją kadencję. Potrzebna jest następna.

Pomniki, obeliski etc. ... to sprawa co najmniej drugorzędna (zwłaszcza, że podszyta dość dla mnie obrzydliwą politycznie posoką, a dodatkowo obarczoną nieuctwem - vide : napis na pierwszym "pomniku").

Niech się Pan Burmistrz już lepiej z tym towarzystwem nie zadaje.

Jak sobie będziecie głosować, tak będziecie mieć :) k.
szklarz21:36, 8 października 2018
największe podziękowania należy się braciom leje się woda koło dunajca za ich wzorowe uczestnictwo w każdej sesji normalnie jajka się wylały
PiterQ21:29, 8 października 2018
Pana Macieja od pomnika (nazwiska nie podam bo raz RODO a dwa post nie powinien liczyć więcej niż dziesięć linijek) prosiłbym o jakąś taką ludzką powściągliwość. Dziadzio, tatuś może się zasłużyli. A Ty co sobą reprezentujesz? Przekręć czapeczkę Ferrari daszkiem do tyłu w tryb turbo, to może Rynek pozamiatasz po Grzesiu,
obserwator20:58, 8 października 2018
ale to wszystko sztuczne. Darmozjady. mam nadzieje ze ludzie przejrza na oczy. Jak sie zblizaja wybory to tacy mili
zorro20:39, 8 października 2018
M.M Jesteś ucziwy człowiekiem będę głosować zdiecie nr 16
żołnierz20:38, 8 października 2018
Wszyscy tacy zasmuceni. Tylko burmistrz sms-uje. Ustala strategię. /.../

Naruszenie regulaminu. Moderator.
r20:33, 8 października 2018
Kukiza nam trza panie i panowie
z20:31, 8 października 2018
a my zpylamy na ty ,,,,
spodeskarpy20:10, 8 października 2018
Pani S. smutna, chyba przeczuwa koniec. Nic dla okręgu nie zrobiła a i o osiedlu jakby zapomniała.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij