Wtorek, 25 luty 2020, Imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 74
Clouds
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 74
Clouds
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 74
Rain
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 74
Clouds
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 74
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
26.02.2019, 13:30 | czytano: 9041

Nie ma bałwana ulepionego dla Dawida Kubackiego. Urzędnicy skuteczniejsi niż roztopy

Arch. UG w Szaflarach

Konserwator zabytków nakazał usunąć bałwana, który mieszkańcy gminy Szaflary usypali na cześć skoczka narciarskiego Dawida Kubackiego. - Teren, na którym stanął, jest zabytkowy - tłumaczy swoją decyzję Paweł Dziuban, kierownik delegatury Urzędu Ochrony Zabytków w Nowym Targu.

7-metrowy bałwan stanął na placu obok Urzędu Gminy w Szaflarach, jako podziękowanie dla Dawida Kubackiego za dotychczasowe osiągnięcia w skokach narciarskich i emocje, jakich dostarcza swoim wiernym kibicom. Bałwan powstał z inicjatywy Gminnego Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach, przy udziale strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Szaflarach. Otrzymał nawet imię - Skoczuś.

Jego żywot okazał się jednak krótki i to nie ze względu na roztopy. Nakazał go rozebrać konserwator zabytków, który przyjechał do Szaflar na kontrolę. Wójt gminy Rafał Szkaradziński jest zaskoczony faktem, że konserwator zabytków zajmował się bałwanem, gdy w gminie czeka na niego do rozwiązania wiele problemów związanych z ochroną zabytków, na które konserwator nie ma czasu, a na rozwiązanie których oczekują mieszkańcy. Nie rozumie, dlaczego konserwator zajął się akurat bałwanem, który i tam sam by stopniał.

Jednak Paweł Dziuban przekonuje, że jego obowiązkiem jest ochrona miejsc zabytkowych i to właśnie robi. - Teren, na którym stanął bałwan, jest wpisany do rejestru zabytków, jako teren podworski i jest przez nas chroniony - mówi. - Położony jest obok zabytkowego muru, będącego pozostałością po istniejącym tu kiedyś dworze. Teren ten nigdy nie został przebadany. Dlatego wszystkie działania podejmowane w tym miejscu muszą być uzgadniane z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Składowanie towarów, postój samochodów, który tam się odbywa, ale też prace ziemne czy nagromadzenie tam śniegu z solą - to wszystko zagraża temu miejscu i może destrukcyjnie wpłynąć na to, co jest pod ziemią. W tym przypadku wójt złamał prawo - dodaje konserwator.

Kierownik Dziuban dziwi się, że wójt nie pamięta i pomija fakt, że podczas jego wizyty w Urzędzie Gminy w Szaflarach poruszano i omawiano tematy, które interesują wójta, czyli ewidencji zabytków.

Dodatkowym efektem kontroli jest wydany przez konserwatora zakaz parkowania samochodów na dzikim parkingu koło gminy, na którym stał bałwan.

r/
najnowsze informacje
komentarze
Zawiedziony13:19, 11 marca 2019
Gdyby w Polsce było o połowę mniej "konserwatorów" to uratowalibyśmy dwa razy więcej zabytków. Chore prawo które chroni *** na stanowiskach konserwatorów. To kasta tak jak sędziowska nie do ruszenia !
Mieszkaniec SZ20:36, 28 lutego 2019
Moim zdaniem bardzo dobrze,że rozebrali tego bałwana. Pomijając afery urzędowe ten bałwan wyglądał strasznie. Jeden wielki syf.
leming doskonały17:03, 28 lutego 2019
do : Wójt łamiący prawo - tego chcemy?
Jakież to szkody śniegowy bałwan na placu - parkingu uczynił ??? Postałby sobie miesiąc, z czasem by się roztopił - nakręcacie "aferę" tam gdzie jej nie ma, ot byle zaistnieć publicznie.
Wójt łamiący prawo - tego chcemy?08:06, 28 lutego 2019
Jestem załamany postawą komentujących. Nie zdajecie sobie sprawy, że to własnie wojt jest tym pierwszym urzędnikiem, który ma stać na straży prawa (jakie by nie było). Wójta obowiązkiem jest dbałość o swoje zabytki - jest napisane. Złamał prawo - to 100% pewne i powinien za to beknąć. I nie wystarczy maskować tego łamania prawa osobą lokalnego sportowca, choć przecież Dawid to nowotrżanin, no i dziećmi wkręconymi w przekręt. Kaczyński w sejmie mówił: "nie ucierajcie sobie swoich zdradzieckich mord osobą mojego Śp. brata". Jeżeli wójt nie złamał prawa to dlaczego tak szybko zlikwidował bałwana. A czy to bałwan? - to kupa syfu z solą smieciami, odchodami, spalinami itp. i nie piszcie, że u was w ogródkach bałwany są nielegalne, bo wasze ogródki nie są konserwatorsko chronione jak tereny podworskie. Zrozumcie nie chodzi o kupe śniegu tylko o teren, który ma być chroniony przed dewastacją. A konserwator Dziuban zareagował właściwie.Stoi na straży prawa, nie zaniedbał swoich obowiązków i właściwie zareagował. A o tym bałwanie było tak głośno rozdmuchane, że i konserwator o tym wiedział. Musiał reagować bo by go oskarżyli o niedopełnienie obowiązków. Kopiecie Dziubana, a tego co złamał prawo bronicie. Takiej sprawiedliwości chcecie w sferze publicznej? A jakby wójt złamał prawo wobec was i waszych spraw, to co by było. A robi to często i jak na razie źle na tym wychodzi, bo wszelkie procesy przegrywa, choć taki obstawiony.
absurdy urzędnicze19:19, 27 lutego 2019
Dobrze że mu urzędnicy w nagrodę domu nie rozebrali:):)
Enapokaz15:24, 27 lutego 2019
Ten Dziuban niech się puknie w dzban.
oli15:22, 27 lutego 2019
Trzeba napisać odwołanie od decyzji konserwatora ,i tak bałwan przeżyje do wiosny zanim odpowiedż nadejdzie.
szok13:11, 27 lutego 2019
Nowotarscy" urzędnicy" widzą to co chcą widzieć.
SKO CZU Ś11:19, 27 lutego 2019
Mnie się nawet
to dość widzi KOŃ
serwator wszystko widzi
Wszystko widzi wszystko
wie Czy Wójt tego chce
czy nie Ja się wcale nawet cieszę
Choć rozumkiem w tym nie grzeszę
Taki bałwan,bałwan jeden Co miał
może metrów siedem Na zabytki
tak naciska Z solą ! to rzecz
bardzo śliska Przecież nawet samochody
Artefaktom zrobią szkody Drogie ludzie
drogi Wójcie Tak Dawida nie miłujcie Nie
CAŁUJCIE dotykajcie -Bo się WAM dostanie
KARA GDY ROZPOZNA W NIM === IKARA
Paranoja10:51, 27 lutego 2019
Czytam i nie wierzę...
szaflarzon10:04, 27 lutego 2019
Konserwator ma rację. Jeden bałwan wystarczy.
Bili09:18, 27 lutego 2019
czyli połowa Szaflar złamała prawo przyznaje się ja tez mam bałwana bez pozwolenia i dodatkowo bez atestu
saneczkarz09:15, 27 lutego 2019
A ile lat ma ten konserwator? Bo sie zachowuje jak stare babki co to nie dawaly nam dzieciom jezdzic na sankach po sniegu bo sie trawa zniszczy!
nowotarżanin08:58, 27 lutego 2019
Panie konserwator a jak pan pilnował zabytkowej bramy która znikneła spalona w piecach wtedy to pana nie interesowało czy co kpina ,na taczki i na Spis
ian.06:47, 27 lutego 2019
tym urzednikom to sie w lbach poprzekrecalo balwanom jeszcze balwan przeszkadza ..a taki ladny byl no coz wladza to wladza jak sie jest na stolku to madre czy bardzo glupie ale jego on to wymyslil .. zle bardzo zle..
Rynkowiec21:46, 26 lutego 2019
A moze ktoś na wiocha artykuł zapoda,moze usuną tego pana,bo ja nie wierze co przeczytałem....
baciok@21:43, 26 lutego 2019
Panie konserwatorze jak żyć bez bałwana????????
Prosimy o zastępczego bałwana.
p.20:52, 26 lutego 2019
Bo konserwator okazał zazdrość że nie będzie tylko on ty....
PiterQ20:27, 26 lutego 2019
Napiszcie proszę, że to się nie dzieje naprawdę. Że to zły sen. Że mam koszmary. Że to nie urzędnicy rządzą tym państwem, tylko my, obywatele, że jest demokracja, czyli rządy ludu. I że ten człowiek pójdzie do więzienia za niespełnienie woli tego ludu, a nie dostanie nagrodę od przełożonych za nadgorliwość.
Zmęczony20:22, 26 lutego 2019
Taaaa jak betonują Zakopane to: Gdzie jest konserwator!! Jak Konserwator interweniuje za wczasu i wyznacza strefę to źle!!! Prawda jest taka, że Wójt z Szaflar złamał prawo, czy się to komuś podoba, czy nie. Na bałwana nie znającego przepisów wyszedł ten, co kazał Go ulepić.....
pniok20:15, 26 lutego 2019
Czytam ten tekst i szlak mnie trafia na samą myśl o tym , że takiego gląba utrzymujemy z naszych podatków . Czy tylko mnie wydaje się , że ten PAN zrobi wszystko żeby tylko było o nim głośno ?
Ktoś powie że to mowa nienawiści - ale tak na prawdę tego bławana i jego działania należałoby nazwać wiele mocniejszym słownictwem .
ehhhh20:14, 26 lutego 2019
Z ciekawości poszukałam co to za Pan ten konserwator mega ciekawa osoba ale to jest super, OT mentalność i hipokryzja
cytuje za gazeta krakowską
"Zabytkowy dworek w Falsztynie w gm. Łapsze Niżne stał się powodem lokalnego sporu z polityką w tle. Konserwator zabytków straszy gminę drakońskimi karami, jeśli ona nie zadba by zabytek nie popadł w jeszcze większą ruinę. Konserwatorem jest Paweł Dziuban, który do 2014 r., przez osiem lat, był wójtem Łapsz, ale wówczas nie interesował się dworkiem w Falsztynie"

Po prostu dramat a później się dziwić, że w różnych miastach ludzie się organizują i protestują przeciwko KONSERWATOROMMMM
Biały19:17, 26 lutego 2019
Haha! Co ja czytam. Toż to niczym opis sceny z "Misia" Barei :)
Jurek19:09, 26 lutego 2019
Nie na próżno nazwa Konserwator-konserwuje same idiotyczne pomysły jak za czasów po - niby władzy.
Lucek18:46, 26 lutego 2019
bałwanów nie trzeba lepić bałwany same się ujawniają
kkkk18:22, 26 lutego 2019
W przeddzień śmierci było już po nim widać że taki smutny był i czarny sie robił
Bond18:11, 26 lutego 2019
A może temu bałwanowi (bałwanu) trzeba było dać na imię Tradycja? Łubudubu, łubudubu....
Pierwszy sekretarz spisał się na medal.
Burok18:04, 26 lutego 2019
A mury dworu Junfeldów w Falsztynie , jakoś znikły czy cuś ? . Cos Pan ober Konserwator wie na ten temat ?
:)17:30, 26 lutego 2019
Spisoki wiedzieli dlaczego nie wybrali Pana Dziubana na wójta wyznali się na nim
cichy17:08, 26 lutego 2019
jakby usypali dwie wieże nikt by nie ruszył, hahaha
a tak pojawił się konkurent a że był większy i dostojniejszy to trzeba było zlikwidować hahahahaha
po prostu cyrk echhh
Jo17:04, 26 lutego 2019
Bałwan bałwanem a może by ktoś wyjaśnił sprawe bramy która zniknęła ???
ale jaja16:07, 26 lutego 2019
Konserwator zabytków się nudzi?
miejscowy15:31, 26 lutego 2019
I właśnie przez takie głupie zachowania Dziuban nie został wójtem
Konserwatro15:21, 26 lutego 2019
Konserwator pan i władca. Każdy z nich jest tak zarozumiały, że aż ręka swędzi.
gorcowy15:14, 26 lutego 2019
Zanim się "uprawomocni" to .. ha, ha, ha! Dobre...
Saflarzon15:05, 26 lutego 2019
Dobrze, że są niezależni dziennikarze i mogliśmy się dowiedzieć prawdy o rozbiórce bałwana. O wybudowaniu natychmiast Gmina informowała. Ale o rozbiórce cichutko, że może się nikt nie dowie. Cała sprawa dowodzi ewidentnej niekompetencji władzy Gminy, która winna skonsultować zamiar budowy bałwana z odpowiednimi instytucjami.
Podhalanin14:56, 26 lutego 2019
No i bardzo dobrze że kazał usunąć ...bałwany to ...nie będę kończył zdania...a skoczkowie to króle czy co że im posągi robią...
kto tu jest bałwanem14:39, 26 lutego 2019
To jest kwintesencja urzędnictwa! Kawał dobrej roboty! Brawo
Zbig14:37, 26 lutego 2019
Wpisać bałwana do Gminnej Ewidencji Zabytków !!! Będzie nie do ruszenia nawet latem.
Burok14:36, 26 lutego 2019
Ciśnie się na usta powiedzenie " Bałwan zajmuje się balwanem "
szallarzanin14:30, 26 lutego 2019
Po prostu śmiech na sali, panie konserwatorze..........
Wii14:26, 26 lutego 2019
Pan Dziuban..............
co14:21, 26 lutego 2019
O ilu tu bałwanów chodzi?
Karol14:20, 26 lutego 2019
No i gitara. Arcybałwan na urzędzie nakazał usunąć bałwana. Co mu tam jakisik gościu ze śniegu będzie robił koło pióra.Trza być czujnym i likwidować konkurencję w zarodku.
rozbawiona14:16, 26 lutego 2019
Oooooo, konserwator się oburzył, że jest jakiś większy bałwan od niego
haha14:05, 26 lutego 2019
Widocznie Bałwan może być tylko jeden ;)
Pani zamieć13:58, 26 lutego 2019
Bałwan kazał roztopić bałwana. O Boże, patrzysz i nie grzmisz.
konserwa13:56, 26 lutego 2019
Najpierw blokuje budowę nowej hali widowiskowo-sportowej a teraz bałwan. A paskudna zabudowa na Podhalu i masa reklam jak stała tak stoi.
Do pseudo konserwatora13:45, 26 lutego 2019
Hahaha to są jakieś kpiny... Tto jakiś *** a jie konserwator.... Za chwilę każe każdy śnieg wywozic z tego terenu bo jest zabytkowy... Jakby nie patrzeć każdy skrawek ziemi jest zabytkowy. Niech nas ludzi wysadzi w kosmos bo każdy na zabytku mieszka. Hahaha haha ciekawa jestem Co na to władze z Warszawy że takich *** obsadza na takich stanowiskach... Woj tlma rację jest tyle innych spraw do załatwienia a BAŁWAN zajmuje się głupota i hahahahahaha
Kompromitacja13:42, 26 lutego 2019
Ciekawe jak śniegu nasypie to do kogo p.Dziuban się zgłosi do usunięcia go,chyba to tego z góry.Ciekawe kto tu jest BAŁWAN !!!!!!!!!!!
avivat13:31, 26 lutego 2019
Nie, no błagam was! Żeby konserwator zabytków z taką gorliwością działał tam, gdzie takie działanie jest konieczne - to byłoby dobrze. No dosłownie PARANOJA!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij