Piątek, 21 luty 2020, Imieniny: Eleonory, Kiejstuta, Fortunata
Nowy Targ i okolice
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 59
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 59
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 59
Clouds
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 86
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 59
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 59
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
09.04.2019, 11:40 | czytano: 1630

Gazyfikacja Tylmanowej

Fot. UG Ochotnica Dolna

W Wiejskim Ośrodku Kultury w Tylmanowej odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące budowy gazociągu w tej miejscowości.

Adam Miąskowski, doradca ds. rozwoju rynku z Polskiej Spółki Gazownictwa oraz Józef Mąka, kierownik gazowni w Limanowej, przedstawili mieszkańcom ogólne informacje dotyczące gazyfikacji, ale także wyjaśnili w jaki sposób odbywa się przyłączenie do sieci gazowej. Określili warunki techniczne takiego przyłączu oraz jego koszt – 2370 zł brutto (projekt, przyłącz, skrzynka).

Anna Kuźniar-Klimkowska, kierownik projektu wraz z Arturem Machulą, projektantem z firmy Instal Projekt przedstawili przebieg sieci gazowej w Tylmanowej – po obu stronach Dunajca i poszczególne etapy jej realizacji. Mieszkańcy prawobrzeżnej części miejscowości mogą już teraz składać wnioski. Lewobrzeżna część Tylmanowej zostanie zgazyfikowana w ciągu dwóch najbliższych lat. Natomiast spotkania dotyczące gazyfikacji Ochotnicy będą się odbywać na przełomie maja - czerwca.

Wójt gminy Tadeusz Królczyk zaoferował mieszkańcom pomoc ze strony urzędu w sprawie wypełniania wniosków i udzielania informacji o gazyfikacji.

Mieszkańcy biorący udział w spotkaniu otrzymali wnioski o określenie warunków przyłączenia (wniosek do pobrania na stronie internetowej Urzędu Gminy Ochotnica Dolna) oraz uzyskali odpowiedzi na pytania.

W pierwszej kolejności, będzie wykonana kompleksowa sieć gazowa w os. Kłodne w Tylmanowej. Gazyfikacja musi być tam zrobiona przed budową ścieżek VeloDunajec, aby potem nie naruszać nawierzchni asfaltowej. Wnioski mieszkańców Kłodnego będą rozpatrywane jako pierwsze.

Źródło: UG Ochotnica Dolna, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
Tomcyk04:43, 19 lipca 2019
Paniusie i Panocki, po pierwsze trzeba się zastanowić ile tego gazu potrza do ogrzanio chalupy. Ludzie niektórzy jeszcze w czasach wentylacji grawitacyjnej żyją i połowę ciepła we świat puszczajo zamuast w środku trzymać. Pierwsze się robi ocieplenie, uszczelnienie, że nawet mrówka czulka nie wścibi, potem normalna wentylacja za rekuperacjo i wtedy się okazuje, że gazu zimo na ogrzewanie schodzi tyle co oplata abonamentowo.
pustak17:21, 10 kwietnia 2019
Parę lat temu wynajmowałem pokój w Maruszynie i widziałem, używałem grzałek elektrycznych żeby nagrzać bojler. Zaitrygowało mnie to i zapytałem gospodarza dlaczego grzeje wodę na prąd, usłyszałem w odpowiedzi że zerwał umowę z geotermią bo jest ona zbyt droga. Ale mniejsza już o to, nie kruszmy o to kopii. Może ten gospodarz w Maruszynie był mitomanem i kłamał że miał doprowadzoną do domu w Maruszynie z Bańskiej geotermię, albo może ja coś pomieszałem, choć nie sądzę. Muszę założyć że pani wie lepiej, skoro od 48 lat pani tam mieszka.
Natomiast cena gazu będzie tym wyższa im bardziej wszyscy będziemy o ten gaz zabiegać i robić wokół niego takie wielkie korowody. Fragment mojego poprzedniego komentarza o Norwegii skopiowałem bezpośrednio z wiarygodnego źródła. Norwegowie faktycznie kończą wydobywanie gazu, bo jego wydobycie na morzu północnym staje się coraz droższe. Pozostaje nam praktycznie tylko gaz rosyjski, kupowany okrężną drogą od Niemców, ponieważ rządy polskie na głowie stawały, aby maksymalnie zaognić stosunki polsko-rosyjskie. Nie prowokuje się wojny na sankcje z krajem od którego chce się kupować gaz. Taki gaz z trzeciej ręki nie może nas tanio kosztować.
do pustaka10:57, 10 kwietnia 2019
Pustak jesteś niewiarygodny. Mieszkam w Maruszynie od 48 lat i wiem, że nikt nigdy w Maruszynie nie miał geotermii. I proszę nie pleść bzdur. Próbujesz być informatorem, a tak naprawdę nie rozumiesz nic. Daj spokój mieszkańcom Tylmanowej niech samodzielnie podejmą decyzję i nie wprowadzaj ich w błąd. Pachniesz poprzednią ekipą z gminy OD.
pustak23:36, 9 kwietnia 2019
Właśnie przeczytałem przed chwilą że największa partia w norweskim parlamencie, wycofała właśnie swoje poparcie dla odwiertów w poszukiwaniu węglowodorów wokół Archipelagu Lofotów. Tym samym większość w tamtejszym parlamencie optuje za zakazem wierceń w tym obszarze. Od dawna już skadinąd wiemy, że Norwegia wyzbywa się szybów naftowych (swoje już zarobili na wydobyciu, dalej im się nie opłaca, dobrze zainwestowali petrodolary i kończą przygodę z gazem). Skąd wobec tego popłynie u nas gaz? Z Rosji? Z USA? Mamy trochę swojego gazu na Podkarpaciu, ale to jest za mało na takie zużycie jakie jest planowane przy budowie tego gazociągu. A może Rosjanie sprzedadzą gaz Niemcom, a Niemcy dopiero odsprzedadzą ten sam gaz Polsce? Już nie Gudzowaty będzie jako pośrednik zarabiał na marży tylko państwo niemieckie. Wcale bym się nie zdziwił gdyby tak się na koniec okazało. Eh, dlaczego mamy takiego wielkiego pecha do rządzących Polską, którzy nie potrafią myśleć perspektywicznie? Brak dalekosiężnego myślenia zawsze się dla Polski źle kończył.
pustak19:42, 9 kwietnia 2019
Mieli geotermię, mieli, i to już dwadzieścia lat temu. Z Bańskiej im doprowadzono geotermię do Maruszyny, jeśli pani jest taka ciekawa. Obiecywano im, że ogrzewanie będzie tańsze, ale jak już wszystko się ruszyło to cena energii geotermalnej była tak wysoka że ludzie instalowali grzałki w bojlerach w łazienkach, bo prąd był dużo tańszy, nie mówiąc o węglu czy drzewie. Podobna historia była również z olejem opałowym wszędzie, nie tylko w Maruszynie, zresztą Maruszynę podaję tu tylko jako przykład, bo akurat znam sprawę geotermii jako fakt właśnie z Maruszyny - nie będę tu lokalizował konkretnego domu ani gospodarza, zresztą takich sytuacji musiało być sporo i to nie tylko w Maruszynie. Ciekaw jestem co pani taka światłoczuła jest akurat na nazwę Maruszyna, którą to nazwą rzekomo szastam (???).
do pustaka18:49, 9 kwietnia 2019
Nieprawda. Nikt w Maruszynie się do geotermii nie podłączył. Ci, którzy maja możliwość podłączenia się Bańska, Szaflary, Biały Dunajec, Poronin i część Zakopanego) to ogrzewaj domy i firmy od wielu lat. W Maruszynie będzie gaz za ok. 2-3 lat. Ciekawa jestem co pan pustak tak Maruszyna szasta.
piłkarz17:39, 9 kwietnia 2019
Do bacus2. Sam premier mówił chyba 2 tygodnie temu, że rezygnacja z rosyjskiego gazu i ropy drożej nas kosztuje. Innymi słowy zawarte w komentarzach, miłość do ameryki jest kosztowna. Orban cofnął, a Kaczyński zastał sam na polu karnym.
gazownik13:33, 9 kwietnia 2019
Czekamy kiedy w Szczawnicy.
bacus213:20, 9 kwietnia 2019
po ile bedzie gaz....chyba to jest najistotniejsze, czy sa jakies przecieki Panie wojcie
pustak12:30, 9 kwietnia 2019
Tak trochę dla ochłody entuzjazmu wyrażę obawę, że jak już wszystko zrobicie, jak już w waszych domach odkręcicie ten kurek z gazem, to nagle może się okazać że ten tani gaz nagle stanie się drogi.
A sam pan wójt może się zapytać mieszkańców Maruszyny o to jak przed laty wszyscy w Maruszynie dołączyli się do geotermii, po czym ceny za ciepło poszły tak strasznie, że niektórzy na gwałt remontowali piece na węgiel i instalowali grzałki elektryczne w bojlerach w łazience, aby tylko nie korzystać z horrendalnie drogiego ogrzewania geotermią.
Nikt dziś nie jest w stanie zagwarantować niskiej ceny gazu, jeżeli ktoś idzie już aż tak daleko że nawet oferuje pomoc przy pisaniu wniosków to łapcie się Tylmanowianie za portfele, dobrze wam radzę.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij