Niedziela, 05 lipiec 2020, Imieniny: Karoliny, Antoniego, Filomeny
Jabłonka i okolice
Clouds
26°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 53
Clouds
26°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 53
Clouds
27°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 53
Rain
28°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 51
Clouds
27°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 53
Clouds
25°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 53
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
24.04.2019, 10:14 | czytano: 4258

Miasto pożycza pół miliona zadłużonemu szpitalowi

Fot. UM Rabka-Zdrój

Burmistrz Leszek Świder, prezes szpitala Witold Latusek i Rada Miejska w Rabce-Zdroju poinformowali we wspólnym komunikacie, że samorząd przekaże pół miliona złotych na ratowanie zadłużonej lecznicy.

Z powodu braku współpracy, braku wizji rozwoju spółki oraz pogarszającej się sytuacja finansowej szpitala, rada nadzorcza odwołała z funkcji prezesa Szpitala Miejskiego w Rabce-Zdroju Małgorzatę Skwarek i powołała na jej miejsce Witolda Latuska. Nowy dyrektor szybko wziął się do pracy, a rządy w szpitalu rozpoczął od informowania burmistrza, radnych i opinii publicznej o sytuacji w placówce. Ta, jego zdaniem, jest dramatyczna. Dyrektor Latusek mówi o wysokich zarobkach kadry kierowniczej z jednej strony i ogromnym zadłużeniu i braku pieniędzy zapłatę za faktury z drugiej strony. Żeby ratować miejską spółkę przed upadkiem, samorząd zdecydował się pożyczyć jej pół miliona złotych, a tym fakcie poinformowano w komunikacie, którego treść prezentujemy poniżej:

"Pracownicy/ współpracownicy/ pacjenci/ kontrahenci „Szpital Miejski w Rabce-Zdroju” sp. z o. o. Mieszkańcy Gminy RABKA-ZDRÓJ

WSPÓLNY KOMUNIKAT z dnia 23.04.2019 r. BURMISTRZA RABKI-ZDROJU LESZKA ŚWIDRA, RADNYCH MIEJSKICH RABKA-ZDRÓJ oraz Prezesa Zarządu „Szpital Miejski w Rabce-Zdroju” sp. z o. o.

W dniu 11.04.2019 r. Rada Nadzorcza „Szpital Miejski w Rabce-Zdroju” sp. z o. o. podjęła uchwałę o odwołaniu z funkcji Prezesa Zarządu spółki Panią Małgorzatę Skwarek oraz uchwałę o powołaniu na funkcję Prezesa Zarządu Witolda Latusek.

Bezpośrednią przyczyną zmian na stanowisku Prezesa Zarządu był brak współpracy w zakresie przekazywania informacji i dokumentów finansowych Spółki, brak wizji rozwoju spółki oraz pogarszająca się sytuacja finansowa spółki.

Obecnie Spółka znajduje się na granicy utraty płynności-finansowej. Od ponad 6 miesięcy nie są regulowane zobowiązania za dostarczone media (w tym za wodę i kanalizację od 2014 r.) oraz kontrakty lekarskie. Struktura organizacyjna i przyjęty system wynagradzania generuje niepotrzebne koszty. Bieżące koszty obsługi długu i wymuszonych kredytów kupieckich przekraczają kwotę 15.000,00 zł miesięcznie.

Szczegółowy dwuletni program naprawczy zostanie opracowany na początku maja tego roku ale zmiany organizacyjne zmniejszające bieżące koszty funkcjonowania rozpoczęły się już od 11 kwietnia 2019 r. Zostały podjęte działania zmierzające do pozyskania kredytu obrotowego na bieżącą działalność oraz kredytu konsolidacyjnego dla uporządkowania polityki zarządzania długiem. Te działania wymagają jednak czasu i krótkotrwałego wzrostu kosztów, stąd w dniu dzisiejszym połączone Komisje Rady Miejskiej Rabka-Zdrój na wniosek nowego prezesa jednogłośnie przegłosowały wniosek o udzielenie Spółce krótkoterminowej pożyczki w wysokości 500.000,00 zł.

Podjęcie tej decyzji zostało poprzedzone szczegółowymi wyjaśnieniami na temat funkcjonowania Spółki i najbliższymi planami Zarządu. Uzgodniono, że wszystkie kolejne działania będą realizowane w uzgodnieniu i przy przekazywaniu pełnej informacji o bieżącej sytuacji i planowanych działaniach Burmistrzowi oraz radnym Rady Miejskiej Rabki-Zdrój.

Chcemy jeszcze raz podkreślić, że wolą jedynego Wspólnika spółki „Szpital Miejski w Rabce-Zdroju”, Radnych Miejskich Rabki-Zdrój i Zarządu spółki jest kontynuowanie dotychczasowej działalności spółki i jej dalszy rozwój na rzecz mieszkańców Rabki-Zdroju. A przeprowadzony proces restrukturyzacyjny powinien przebiegać bez szkody dla pacjentów i pracowników Spółki.

Na najbliższe miesiące, oprócz bieżącego zarządzania spółką, Zarządowi i pracownikom spółki wyznaczono następujące cele:

1. do 30 kwietnia 2019 r.:

– inwentaryzacja majątku spółki,

- analiza potencjału kadrowego,

- pogłębiona analiza przepływów finansowych spółki,

- przygotowanie planu rzeczowo-finansowego na 2019 r.,

- przygotowanie nowej struktury organizacyjnej.

2. do 31 maja 2019 r.:

– opracowanie programu naprawczego na lata 2019-2020,

- uporządkowanie dokumentów prawnych i organizacyjnych, aktualizacja obowiązujących regulaminów,

- określenie strategii regulowania zobowiązań finansowych i jej wdrożenie.

3. do 30.06.2019 r. – zatwierdzenie przez Radę Nadzorczą i Zgromadzenie Wspólników programu naprawczego.

4. do 30.09.2019 r. – opracowanie „Strategii Rozwoju Spółki „Szpital Miejski w Rabce-Zdroju” na lata 2020 – 2028”.

5. do 30.11.2019 r.:

- konsultacje w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwoju Spółki „Szpital Miejski w Rabce-Zdroju” na lata 2020 – 2028”,

- przygotowanie przez wszystkie jednostki organizacyjne spółki cząstkowych planów rzeczowo-finansowych na rok 2020.

6. do 20.12.2019 r. przedstawienie Radzie Nadzorczej i Zgromadzeniu Wspólników do zaopiniowania i zatwierdzenia:

- planu rzeczowo-finansowego na rok 2020,

- celów zarządczych na rok 2020,

- „Strategii Rozwoju Spółki „Szpital Miejski w Rabce-Zdroju” na lata 2020 – 2028”.

oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
klio12:03, 27 kwietnia 2019
...maverick...myślę,że masz rację,bo tak na dobrą sprawę to odciążamy finansowo państwo a zwalamy na samorządy olbrzymią sumę.A może to była burmistrz specjalnie tak zrobiła aby zatrudnić swoich ,za wielkie pieniądze,a Rabka ją niewiele obchodziła.Jedno przyznam,szpital musi być !
maverick17:37, 25 kwietnia 2019
Zakładam oczywiście że to jest legalne, tzn. że miasto może pożyczać swoje pieniądze, czyli prowadzić samodzielną politykę finansową (w USA taki przywilej ma tylko szczebel stanowy i federalny, a u nas nawyraźniej miasto wielkości Rabki może sobie samodzielnie inwestować środki finansowe, prowadzić swoją, niezależną od państwa politykę finansową). Mimo to zastanówmy się, czy tak naprawdę powinno być w demokratycznym państwie prawa, o silnych, dobrze okrzepłych już strukturach i instytucjach? Czy aby dług tego szpitala to nie powinien być raczej problem na wysokości dużo, dużo wyższej, czyli małopolskiego NFZ, ministra zdrowia i finansów, wojewody, itd.?
Staszek Alcatraz10:49, 25 kwietnia 2019
Postawa Małgorzaty Skwarek skandaliczna ! A byłej Burmistrz za krycie tego procederu powinna przyjrzeć się Prokuratura . A nawiasem mówiąc ciekawe w której spółce państwowej obie delikwentki wypłyną ?
oli07:40, 25 kwietnia 2019
Zamiast spłacać długi ,to dają sobie podwyżki.Gdzie honor byłej burmistrz i tej całej prezes szpitala? Zamknąć to *** towarzystwo i zwrot tych nagród,które sobie sami przyznali,na odchodne!
ziom21:25, 24 kwietnia 2019
a jak szpital upadnie to kto miastu odda? to nie są pieniądze miasta tylko jego mieszkańców!!!
janusz18:58, 24 kwietnia 2019
na szkolnictwie oszczędzaja a budują sobie teatr bulwary no i znów dopłata do szpitala a możę by się nareszcie opamiętali
Gazda16:54, 24 kwietnia 2019
A. to ta pani derektor jeszcze nie siedzi ? Pierwsze powinien być taki wniosek,jak Nima to znaczy że dobrze rzadziła,a nowy jak nowy
AHN12:36, 24 kwietnia 2019
To jest gruba afera... mam nadzieję że znajdzie swój finał w sądzie.
Rabczanin12:11, 24 kwietnia 2019
Może warto przeprowadzić Referendum wśród mieszkańców Gminy Rabka - Zdrój czy chcą aby szpital nadal funkcjonował i to w takiej formie i czy mieszkańcy chcą aby pieniądze z ich podatków szły na ratowanie szpital. Ościenne gminy nie są chętne do tego aby wspomóc szpital , a mniema że 50 % pacjentów to osoby spoza gminy
zzz11:27, 24 kwietnia 2019
Skoro szpital popadał w coraz większe długi to jakim prawem kadra kierownicza zarabiała "duże pieniądze"?
Kadrę kierowniczą oraz dyrekcyjną powinno rozliczać się z efektywności pracy i wypracowanych celów oraz założeń. Tak najprościej ocenić czy dana osoba pracuje na odpowiednim miejscu.
k10:57, 24 kwietnia 2019
czy ktoś pociągnie do odpowiedzialności poprzednią ekipę rządzącą za doprowadzenie do obecnego stanu szpitala???? kolejne pytanie KIEDY? Tak się utarło że błędy następy wytykają ale konsekwencji tych błędów to już nikt nie nie egzekwuje . Przecież to są pieniądze podatników .Jak tak można?
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij