Poniedziałek, 03 sierpień 2020, Imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema
Szczawnica i okolice
Rain
21°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 46
Rain
15°
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 2
Rain
24°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 46
Rain
25°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 48
Clouds
24°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 47
Rain
21°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 46
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
06.03.2020, 15:49 | czytano: 3617

Zakazy mniejsze, ale wątpliwości takie same

Rada Gminy Szaflary przyjęła tzw. Uchwałę krajobrazową. Określa ona m.in., gdzie można budować nowe domy. Władze gminy przekonują, że jej zapisy zostały złagodzone. Ale radni opozycji byli zdania, że projekt powinien być skonsultowany z mieszkańcami.

Radny Janusz Jurzec uznał za niedopuszczalne to, że uchwała podejmowana jest bez konsultacji społecznych. - Uchwała może powodować wprowadzenie ograniczeń planistycznych, które będą ograniczać możliwość zagospodarowania działek przez naszych mieszkańców, z sołectw Szaflary, Zaskale, Maruszyna i Skrzypne. Dotyczy to wielu mieszkańców, którym w praktyce, po podjęciu uchwały, może zostać ograniczone prawo własności - ostrzegał.

Podobnego zdania był radny Andrzej Tylka. - W marcu będą zebrania wiejskie. Należy ludziom dać do wiadomości. Jest to zbyt poważna sprawa, aby mieszkańcy nie wiedzieli. Popieram, aby wycofać uchwałę - dodał.

Przewodniczący Rady Gminy Szaflary Stanisław Wąsik przypomniał, że poprzednie projekty tej uchwały zostały odrzucone przez radę, a wójt został zobowiązany do negocjacji zapisów.
Jak mówił, nowy projekt uchwały, już z poprawkami, był dostępny pod koniec stycznia i kto chciał, mógł się z nim zapoznać.

- Staramy się robić wszystko, żeby mieszkańcy mogli mieć jak najwięcej możliwości budowania domów, rozwijania terenów – mówił wójt Rafał Szkaradziński. - Ta uchwała ma dać możliwość mieszkańcom wybudować się w znacznie większym obszarze niż obecnie – przekonywał. Jako przykład podał fakt, że do tej pory mieszkańcy nie mogli się budować w odległości mniejszej niż 25 metrów o brzegu rzeki czy potoku. Teraz, dzięki negocjacjom podjętym przez urząd gminy, zmniejszono to do 10 m. To korzystne rozwiązanie dla mieszkańców, którzy będą mieć większe możliwości i mniejsze ograniczenia przy budowie nowych domów.

Ale argumenty, że nowy projekt uchwały krajobrazowej jest korzystny dla mieszkańców, nie przekonały radnych opozycji. Radny Jurzec podkreślał, że mieszkańcy nie byli o tym informowani, a to ich przede wszystkim dotyczą uchwalane przepisy. - Urząd nie zwraca się do księży z prośbą o przekazanie informacji w tak istotnej rzeczy. Mieszkańcy powinni mieć możliwość zajęcia stanowiska i wypowiedzenia się w tej kwestii. A dopiero rada biorąc pod uwagę opinię mieszkańców, powinna się wypowiadać. W tym przypadku mieszkańcy zostali zupełnie pominięci – stwierdził.

- Wydaje się, że ten projekt jest rozwiązaniem dość kompromisowym z punktu widzenia gmin i potrzeby ochrony przyrody – mówił obecny na sesji Marcin Guzik, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Tłumaczył, że na dziś na terenie gminy Szaflary objętych zakazem zabudowy jest 12% powierzchni terenów, a po zmianach będzie to tylko 3%.

- Idziemy w tym kierunku, żeby pomóc mieszkańcom, żeby można było zwiększyć możliwość zabudowy na naszym terenie, a nie zmniejszyć. Nie chcemy działać przeciwko mieszkańcom. Jeżeli zwiększamy możliwość zabudowy, to mieszkańcy powinni być zadowoleni, akceptować i wiedzieć w jakim kierunku idziemy. A mówienie, że coś wymaga konsultacji, to w każdym temacie możemy robić, ale nie na wszystko mamy możliwości i czas. Po to zostaliście wybrani radymi, żeby nie za każdym razem pytać mieszkańca o każdą rzecz – mówił wójt do radnych opozycji.

Ostatecznie w głosowaniu uchwałę poparło 12 radnych, przeciw było tylko radny Jurzec, a Rafał Wilkus wstrzymał się od głosu.

r/
najnowsze informacje
komentarze
pniok20:39, 6 marca 2020
Wyjaśni ktoś , o czym jest mowa w artykule ? Bo na pewno nie o uchwale krajobrazowej .
Bty17:11, 6 marca 2020
Co to za bzdury? To nie jest uchwała krajobrazowa! Uchwały krajobrazowe regulują reklamy, a nie domy.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij