Piątek, 23 kwiecień 2021, Imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 69
Snow
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 69
Snow
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 69
Clouds
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 60
Snow
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 85
Rain
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 69
Jakość powietrza
Nowy Targ
Umiarkowana
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
07.07.2020, 12:21 | czytano: 6693

Pogrzeb partyzanta ze zgrupowania Józefa Kurasia "Ognia" (zdjęcia)

Fot. Robert Miśkowiec

Na cmentarzu komunalnym w Rabce-Zdroju odbył się pogrzeb Wojciecha Frodymy, zabitego w 1947 roku w więzieniu przy ul. Montelupich przez UB, partyzanta Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” Józefa Kurasia „Ognia”.

Jego szczątki odnaleziono w 2018 r. podczas prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Dziś na cmentarzu w Rabce-Zdroju odbyły się jego oficjalny pogrzeb z asystą wojskową. Miał on charakter państwowy. We mszy św. oraz uroczystości na cmentarzu wzięła udział orkiestra wojskowa, wystrzeliła też salwa honorowa.

Podczas mszy św. pogrzebowej odbyła się uroczystość pośmiertnego odznaczenia partyzanta Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, nadanym mu przez Prezydenta RP za wybitne zasługi na rzecz niepodległości Polski. Córce zmarłego partyzanta przekazał go w imieniu głowy państwa wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec.

W pogrzebie partyzanta wzięli udział przedstawiciele Wojewody Małopolskiego, Instytutu Pamięci Narodowej, parlamentu, służb mundurowych, władz samorządowych, harcerze i grupy rekonstrukcyjne.

r/ zdj. w galerii poniżej - Sebastian Śmietana
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Stąd14:57, 8 lipca 2020
Pamięć i szacunek Ofiarom niektórych (Ogień, Bury, Łupaszka) "bohaterów", a wszystkim już po tamtej stronie niezależna od ludzkiej woli sprawiedliwość i pokój w Panu.
OBYWATEL23:31, 7 lipca 2020
Ludzie ludziom zgotowali taki los!!UB to przestępcza formacja.CHWAŁA BOHATEROM!!!!Jestem pewien,że są już szczęsliwi z Jezusem Naszym Panem w niebie.AMEN!!!
Qaz19:33, 7 lipca 2020
Cześć i chwała bohaterom.
nksw14:49, 7 lipca 2020
Cześć i Chwała Bohaterom!!!
Wektor13:49, 7 lipca 2020
Cześć i chwała BOHATEROM!!!
Franco13:35, 7 lipca 2020
Chyba ktoś zapomniał wspomnieć o rodzinie która wzięła udział w pogrzebie.
Partyzant13:00, 7 lipca 2020
Słowakom że śpiszu i łorawy i Ubekom będzie nie w smak znów. Cześć i chwała Bohaterom.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij