Czwartek, 22 październik 2020, Imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii
Jabłonka i okolice
Clear
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Clear
10°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Clear
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Clear
12°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 82
Clouds
10°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 78
Clear
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
06.10.2020, 15:05 | czytano: 9405

Kościół w Nowym Targu podniesiony do rangi sanktuarium

Arch. Podhale24.pl

25 października ks. abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski, podniesie kościół św. Jana Pawła II na Równi Szaflarskiego do godności sanktuarium.

- Będziemy mieć sanktuarium św. Jana Pawła II w naszym kościele - poinformował wiernych podczas niedzielnej mszy św. proboszcz Jan Karlak. - Niech to świadectwo zaufania nam wszystkim, będzie też okazją do jeszcze większej mobilizacji, byśmy byli tymi, którzy przyczyniają się do rozpowszechniania kultu św. Jana Pawła II - zaapelował.

r/
najnowsze informacje
komentarze
Nowy Targ21:11, 14 października 2020
Moi drodzy, tyle ile mówicie o duchownych i tu piszecie o tym konkretnym proboszczu Karlaku, tyle samo, módlcie się za nich a będzie z tego większy pożytek. Dla jasności, nie pałam ..sympatią'' do ks. Karlaka, ale trzymam to dla siebie, kwituję krótko, potrzebuje nawrócenia, jak my wszyscy. Niepokalana prosi o modlitwę za kapłanów. Dołączmy też biskupów i abp. Bardzo potrzebujemy świętych.
Chrześcijanin13:26, 8 października 2020
Dla mnie - chrześcijanina, katolika - to profanacja. Z drugiej jednak strony - jaki współczesny polski Kościół, takie i współczesne, polskie sanktuarium, więc nie zamierzam się specjalnie przejmować.
Dzik23:25, 7 października 2020
Wiekszosc osob ktore mialo do czynienia z tym proboszczem wie jaki jest (zarozumialy ...).
Kam17:26, 7 października 2020
Do Ski:
Zapomniałeś/zapomniałaś rano łyknąć leków?????
po góralsku: to są przybłędy14:16, 7 października 2020
Po góralsku Zakopinaczyk znaczy zokopion. Zakopiańczyk to jest właśnie przybłęda po naszemu. My nie "mieszczanie" Ja przyjeżdżałem tylko ze świniami na jarmak i po trociny do tartaku. Uczęszczałem do dwóch zawodówek i budowałem osiedle Wincentego Witosa. Ochrzciłem trójkę dzieci. Płaciłem ZUS z własnej działalności przez ponad 30 lat. Jeśli Karlak zapłaci pełny ZUS z własnej działalności to my nie będziemy "jojceć". Żądam jeszcze, opodatkowania Kościoła podatkiem VAT, tak jak każdego innego przedsiębiorstwa w Polsce. Bo inaczej to się nazywa korupcja.
Góral11:21, 7 października 2020
To jeśli mamy już w kościele sanktuarium technikę NASA to niedługo przeczytamy iż cudownie leczy się tu Coronovirusa i wierni z całego świata niech przyjeżdżają i zostawiają dutki
Tadek09:33, 7 października 2020
Sanktuarium na Równi Szaflarskiej .....?????
gdzie "objawienia , cudowne uzdrowienia i inne ....????? tak zapomniałem _ najnowsze objawienie " w kościele czyste powietrze jak w NASA - promy kosmiczne, sale operacyjne , samoloty z USA i etc.

Tylko "proboszcz" zapomniał o "sluzach powietrznych i podstawowych prawach fizyki przy ozonowaniu powietrza" - podobne certyfikaty mam w piwnicy na czyste powietrze .
Nowotarżanin09:31, 7 października 2020
Mieszkam w Nowym Targu - moją parafią jest Kościół NSPJ - ale od czasu do czasu odwiedzam Kościół pod wezwaniem Jana Pawła II - przy Osiedlu Witosa i Polany Szaflarskiej. Też jestem zaskoczony, że podnosi się go do rangi Sanktuarium, gdzie praktycznie nie ma żadnych pielgrzymek, nie słyszałem o jakiś wyjątkowych wydarzeniach szczególnych, zasługujących na uznanie. Natomiast słyszałem wiele negatywnych opinii o proboszczu niniejszego Kościoła, o jego stosunku do wiernych, o jego pysze i zarozumiałości. Czegoś tu nie rozumie, ale mam świadomość, że i w Kościołach polityka ma swój udział !!!
Sonsiad09:10, 7 października 2020
Haha , sanktuarium , a czym palicie w piecu ? Bo ponoć trzeba brać z waszych nauk przykład i iść tą drogą , licze na rzetelną odpowiedź
Znowu coś nie gra...09:03, 7 października 2020
Zawsze myślałem, że musi się dokonać cud, a przynajmniej kult przez lata pielęgnowany i wymadlany codziennymi nabożeństwami. Przez dużo lat.
Na ten przykład świątynia w Szaflarach - wiekowa, do której nawet niektórzy zakopianie chodzili, bo u siebie kościoła nie mieli, też miała obiecaną rangę Sanktuarium, pod warunkiem spełnienia określonych wymogów, w tym czczenie kultu Matki Boskiej Szaflarskiej (bo takowa tu jest i jest starsza nawet niż Matka Boska Ludźmierska). I tak ludzie z kolejnymi Księżmi czczą ten kult chyba już z 15 lat albo więcej (odkąd święta figura znalazła swoje miejsce w kaplicy bocznej) i NIC. Czyli co? Znowu jakieś konszachty, znajomości, wpływy i kasa? Ktoś tam napisał, że JPII w grobie się będzie przewracał. Oj będzie..... To jaki to Kościół właściwie jest? Bo już chyba nie Katolicki tylko przedsiębiorstwo wyznaniowe.
H2O08:10, 7 października 2020
JPII pikniejsy nis Gaździna
Zakopinaczyk08:10, 7 października 2020
Co za niesamowite wstretne wpisy.Nie rozumiem i nie pojmuję o co wam chodziHejty na ks.proboszcza a za co? Za to,ze dba o waszą parafię.Sanktuarium swiadczy o wiekszym kulcie naszego ukochanego JPII.Chyba nie piszą to rodowici "mieszczanie" tylko osiedleńcy.To nie te czasy ,gdy przewodzili księża tacy jak Karabuła,Stawarz,Juraszek,Bal.
do Skl06:42, 7 października 2020
Pycha, pycha i jeszcze raz pycha.
błenos z aries22:59, 6 października 2020
Przykład idzie o od ojców dyrektorów, prałatów, sekretarzy. W tym sezonie straszny wysyp konwersji na sanktuaria na Podhalu. Możemy się cieszyć bo niedługo zapewne będziemy krajowymi liderami jeśli nie światowymi. Turystyka pielgrzymkowa to też dobry pieniądz. Warto się po niego schylić.
Przydałby się jeszcze w Nowym Targu jakiś duży krzyż jak na giewoncie albo jezus świebodziński.
Paweł22:07, 6 października 2020
Według współczesnej nauki Kościoła nazwą sanktuarium określamy kościół lub inne miejsce sakralne, będące ośrodkiem kultu o charakterze charyzmatycznym, do którego pielgrzymują ludzie z motywów szczególnej pobożności. Charakter charyzmatyczny sanktuarium związany jest z przeżywaniem przez wiernych szczególnej obecności Boga w tym miejscu, spotkania z Nim, doświadczenia Jego pomocy....
To ja jednak nie rozumiem o co chodzi???
Rufio22:00, 6 października 2020
Kodeks Prawa Kanonicznego (KPK, kan. 1230) - przez sanktuarium rozumie się kościół albo inne miejsce święte, do którego pielgrzymują liczni wierni ...z powodu szczególnej pobożności. No to ja się pytam gdzie są te liczne pielgrzymki ? gdzie te autokary z pobożnymi pielgrzymami ? W Ludźmierzu widać co chwilę autokar i pielgrzymów, na Krzeptówkach tak samo tłumy, w Częstochowie, Licheniu itd. No ale widział ktoś choć jednego pielgrzyma w kościele na Witosa?? W KPK wyraźnie pisze, że już pielgrzymują, a nie że kiedyś może będą pielgrzymować. Toż to jakaś heca. Po co to ? Proboszcz się lepiej poczuje jako kustosz sanktuarium, a nie zwykły proboszcz ? Może by tak ksiądz wyjaśnił ludziom o co mu chodziło, o pasywności umiał mówić, o cudownym oczyszczaniu powietrza potrafi gadać w mediach i pisać. No to może by tak wyjaśnił o co mu chodzi z robieniem sanktuarium. Może jest w tym jakaś racja, a może tylko pycha.
Skl21:24, 6 października 2020
Skonńczcie z tym obgadywaniem. Zacznijcie od siebie wymagać a dopiero później od innych.
ski20:45, 6 października 2020
jeszcze jedno osiedle Polana szaflarska Bryksy i będzie Bazylika
abo18:40, 6 października 2020
Niech będzie Sanktuarium, niech będzie technika nasa, nie przeszkadza mi. Boli mnie tylko podejście proboszcza do ludzi, jest całkowicie przeciw ludziom, ich problemom, nie jest księdzem z powołania, jest biznesmenem kościelnym. Nie o to chodzi w tym wszystkim, powinien dbać o kontakt z ludźmi, rozmawiać z nimi, otworzyć się na ich sugestie, prośby, z nim nic nie można tak spokojnie załatwić, zawsze jakieś docinki, odzywki nie na miejscu, do starszych kobiet jakieś uwagi nieeleganckie, traktowanie stron w kancelarii jak zło konieczne. No chyba że o kasę chodzi. Uważa się za ważniejszego niż sam Papież, mądrzejszego niż 7 Kardynałów, ton wypowiedzi jak za komuny. Niech się Ksiądz proboszcz zastanowi jak chciałby żeby kiedyś parafianie zapamiętali proboszcza, takiego co to klimę założył czy pochylił się nad strapionym.
Wierny18:11, 6 października 2020
To chodzi o ten kościół za którym pali się śmieci z plebani? I gdzie był ten wiary skazany jeżeli tak to trzeba podnieść range tej świątyni jak najszybciej
.18:07, 6 października 2020
Najważniejsza zamiana będzie taka, że zamiast proboszcza będziemy mieli rektora. Tylko kto będzie pielgrzymował do tego sanktuarium? No i jeszcze ciekawi mnie sprawa tego cudu, z którego powodem jest zmiana na sanktuarium. No chyba, że jest to zerowy poziom wirusów we wnętrzu.
Strachu15:41, 6 października 2020
Co to za różnica czy to kościół czy sanktuarium ? Jak ktoś chce to pójdzie bez względu na nazewnictwo
Skl15:29, 6 października 2020
Do twojego galicja:
A niby dlaczego ?
tw galicja15:15, 6 października 2020
To chyba kpina jakaś! Św. Jan Paweł II się w grobie przewraca.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij