Poniedziałek, 17 maj 2021, Imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki
Jabłonka i okolice
Clouds
14°
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 62
Rain
13°
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 62
Clouds
15°
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 62
Clouds
16°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 76
Clouds
18°
Wiatr: 11.664 km/h Wilgotność: 64
Clouds
14°
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 62
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
18.02.2021, 10:10 | czytano: 4182

13,6 mln zł pomocy dla podhalańskich aquaparków

Fot. Marcin Szkodziński

Kąpieliska termalne na Podhalu otrzymały rządową pomoc związaną z lockdownem. Kwota robi wrażenie, jednak to kropla w basenowej wodzie potrzeb.

Wiosenny oraz jesienny lockdown przedłużający się na zimę mocno nadwyrężył kondycję finansową spółek zarządzających basenami termalnymi na Podhalu. Niecki basenowe, sauny, jacuzzi, groty solne i inne atrakcje oblegane przez turystów, teraz od miesięcy świecą pustkami.

Budżet spółkom udało się podreperować dzięki tarczom pomocowym z rządu. Łącznie cała podhalańska branża otrzymała ponad 13,64 mln zł. Rekordzistą są baseny termalne Bukovina, które otrzymały ponad 3,6 mln zł. Nieco mniej otrzymały baseny w Białce Tatrzańskiej i Chochołowie.

Mniejsze kompleksy jak Gorący Potok i Termy Szaflary otrzymały dofinansowanie na poziomie od 626 tys. zł. do 866 tys. zł. Najmniejszą kwotę dofinansowania pozyskał zakopiański Aquapark, który otrzymał nieco ponad 25 tys. zł.

Mimo iż kwoty mogą robić wrażenie, to jest to kropla w morzy potrzeb przedsiębiorstw, które zatrudniają po kilkadziesiąt osób. W dużych obiektach jak w Białce, Bukowinie Tatrzańskiej czy Chochołowie, kwoty samego miesięcznego wynagrodzenia sięgają 200 – 300 tys. zł miesięcznie. Oznacza to, że kwoty pozyskane z pomocy od państwa wystarczyły na same wynagrodzenia pracowników. Przedsiębiorcy muszą jednak opłacić także inne koszty stałe jak raty kredytów, leasingów, czy inne koszty, które generują zamknięte obiekty.

Niestety poluzowanie obostrzeń, które miało miejsce 12 lutego nie objęło kompleksów basenowych. Prawnicy analizują zapisy, a wszystkie baseny termalne pozostają zamknięte. Otwarta została jedynie strefa saun w Termie Bania.

ms/
najnowsze informacje
komentarze
karaluch13:55, 18 lutego 2021
Ile byś im nie dał to i tak będzie mało. No bo przecież właściciele nie pospólstwo i chleba z margaryną jeść nie będą.
Nietoperz12:44, 18 lutego 2021
ile to jeszcze potrwa? Ciekawe ile osob na swiecie zna odpowiedz?
Czy Jackowski dobrze przewidział,ze to co sie stanie po wybuchu pandemi będzie trwało 3 lata, czyzby szczepienia??
A tymczasem mamy 9 tys zakazen mysle,ze do nastepnej srody wrócą ostrzenia
miejscowy11:27, 18 lutego 2021
Nie wszystkie są zamknięte bo Termy Szaflary są otwarte.
tarżanin nowy10:30, 18 lutego 2021
Taka kwota może zrobić wrażenie na pojedynczym człowieku bo wielu myśli sobie - ehhh, gdybym to ja dostał 13 baniek... A tymczasem te pieniądze przewidziane są na wszystkie aquaparki i wystarczą może na miesiąc pokrywania kosztów stałych, które trzeba ponosić bez względu na to czy firma działa czy nie.
Kawior10:28, 18 lutego 2021
Za Tuska by dostali tyle co kuśnierze, gdy wprowadzali cła , czyli okrągłe 0.
baciok@10:24, 18 lutego 2021
Nie do końca tak jest.
Otwarte są Termy Szaflary u Bulcyka.
Sprawdźcie na stronie internetowej.
Szkoda mi że Maniek nie otwiera.
anty NWO10:18, 18 lutego 2021
Zamykana gospodarka. Zaraz nam się położy mały i średni biznes, czyli największa baza podatkowa w kraju. Morawiecki otwarcie mówi o nowym ładzie Polski. A my bierzemy tak de facto udział w eksperymencie medycznym. Szczepionka chroni ponoć przez określony czas tylko, a wirus mutuje stąd będziemy w notorycznym korowodzie szczepionkowo-nfalowym-lockdownowym. Prezes Pfizera otwarcie mówi, że możliwe, iż obecne szczepionki przestaną działać na nowe warianty wirusa. Wirusolog prof. Gut proponuje zainteresować się szerzej także wariantem południowoafrykańskim, dwoma wariantami kalifornijskimi oraz nigeryjskim... Jak można po czymś takim poważnie traktować wirusa? Może każdy kraj będzie miał swoją odmianę wirusa? Istny raj dla koncernów farmaceutycznych. Niektóre szczepionki były testowane na osobach zdrowych, do 55 roku życia. Zaczyna się już cyrk ze szczepionkami o różnej ochronie szczepionego. W domu seniora pod Puławami na 30 zaszczepionych zmarło 9. Maseczki po szczepieniu trzeba nadal nosić, bo wg wirusologów, wirus "nie zaraża wnętrza organizmu", ale pozostaje w górnych drogach oddechowych, stąd możesz nadal zarażać.... Efekt szczepień tak szybko nie będzie więc widoczny ocenia Gut. Natomiast prezydent Tanzanii kazał przygotować próbki krwi od kozy, kury, ryby i przepalony olej rozmieszany barwnikiem i wysłał do laboratorium i jaki był wynik : przepalony olej z barwnikiem, koza, kura miały wynik pozytywny, zdrowa była ryba !!! Do lekarza się nie dostaniesz, zabiegi odwoływane, terapii i rehabilitacji nie ma, to niech oddają nam składki zdrowotne z NFZ i ZUS. Przecież lekarze i pracownicy służby zdrowia byli zaszczepieni w pierwszym rzucie końcem grudnia. Prywatnie normalnie przyjmują. Ludzie umierają głównie na nieleczone, przewlekłe choroby. Według infografiki rządu z listopada 2020 to teraz cały kraj powinien być w żółto ? zielonych strefach. Dlaczego posłom i senatorom nie obniżono pensji? Tak wstaliśmy z kolan, że leżymy w błocie. A jak to powiedział prezes TVPis ? ciemny lud to kupi.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij