Wtorek, 18 maj 2021, Imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
10°
Wiatr: 6.804 km/h Wilgotność: 94
Clouds
10°
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 93
Clouds
11°
Wiatr: 9.036 km/h Wilgotność: 95
Clouds
11°
Wiatr: 9.792 km/h Wilgotność: 94
Clouds
12°
Wiatr: 9.756 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 7.02 km/h Wilgotność: 97
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
04.05.2021, 13:39 | czytano: 2052

Strefa konserwatorska mniejsza niż planowano, ale uzdrowisko chce dalszych negocjacji

Małopolski Konserwator Zabytków zmniejszył obszar centrum Rabki-Zdroju, który planuje wpisać do rejestru zabytków – poinformował rabczański magistrat. Ale samorząd chce większych ustępstw.

Plany konserwatora wzbudzają w uzdrowisku duże kontrowersje. Wszczęcie postępowania w sprawie zamiaru wpisu do rejestru zabytków układu urbanistycznego centrum Rabki-Zdroju wywołało duże protesty. Rada Miejska w Rabce-Zdroju podjęła rezolucję, w której wyraziła dezaprobatę dla planów konserwatora. Pierwotny plan zakładał wpisanie do rejestru całego centrum Rabki-Zdroju, od ulic Krętej, Na Banię i Kościuszki po Nowy Świat, Orkana, Podhalańską i Sądecką. Konserwator uważa, że "układ przestrzenny Rabki-Zdrój, na który składają się średniowieczny układ ruralistyczny dawnej wsi oraz układ urbanistyczny uzdrowiska, winien być objęty ochroną konserwatorską poprzez wpis do rejestru zabytków".

Burmistrz Leszek Świder poinformował, że strefa będzie jednak mniejsza niż planowano. - Otrzymaliśmy odpowiedź od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który uwzględnił część naszych argumentów co do planowanego wpisu obszarowego na terenie Rabki-Zdroju Z dotychczas planowanego obszaru zostały wyłączone osiedla mieszkaniowe na ul. Sądeckiej, ul. Orkana, budynek Szkoły Podstawowej nr 2, skrzyżowanie ulic Poniatowskiego i Słonecznej. Jednak oczekiwania ze strony naszych mieszkańców zgłaszane do urzędu dotyczą głównie ograniczeń, które obejmują okolice parku i najstarsze budynki w zdroju oraz tereny najstarszego osadnictwa w dolinie Raby i Poniczanki. Wystąpiliśmy do konserwatora z propozycją zorganizowania kolejnego spotkania celem kontynuowania negocjacji – poinformował włodarz uzdrowiska.

r/
najnowsze informacje
komentarze
do @skret kiszek08:09, 5 maja 2021
lepiej w Rabce wyglądają opuszczone rudery, dziury na każdym kroku, lodowisko pożal się Boże, zamknięte stoki narciarskie. To dla Ciebie obraz pięknej Rabki?
skret kiszek22:39, 4 maja 2021
@Co to za idiotyzm
Oczywiście że się rozwijamy,betonowaniem Rabki gdzie popadnie.
Co to za idiotyzm21:55, 4 maja 2021
Sądziłam, że się rozwijamy, że idziemy do przodu, że nowoczesność nas rozwija a tu jakiś ... bedzie bronił stare rozpadajace się budy. Przepraszam za slowo budy ale tak to wygląda. Mam nadzieję, że urzędnicy będą walczyć a i my rabczanie musimy się wspólnie zmobilizować by do tego nie doszło.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze Nowego Targu powinny zapewnić finansowanie Klubowi Hokejowemu Podhale Nowy Targ z budżetu miasta w kwocie 1 miliona złotych rocznie, przez trzy kolejne sezony?

- tak
- nie
- nie mam zdania

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij