Nowy obiekt sportowy w Mieście? "Nie stać nas" - podhale24.pl
Wtorek, 21 marca
Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Mikołaja
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 1.224 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 0.972 km/h Wilgotność: 86 %
Rain
Wiatr: 2.664 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 2.592 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 4.356 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 87 %
Jakość powietrza
50 %
Nowy Targ
20 %
Zakopane
62 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 31 | 62 %
19.05.2021, 21:33 | czytano: 7938

Nowy obiekt sportowy w Mieście? "Nie stać nas"

NOWY TARG. W trakcie posiedzenia Komisji Sportu, Turystyki i Promocji omawiano kwestie możliwości zadaszenia boisk i obiektów sportowych. Ponad godzinna dyskusja nad walorami hal łukowych i pneumatycznych zakończyła się w momencie stwierdzenia, że takowy "balon" pneumatyczny mógłby być postawiony, ale na nowym obiekcie, a nie już istniejącym.

zdj. Michał Adamowski
zdj. Michał Adamowski
Gościem na posiedzeniu był Krzysztof Leśniakiewicz, którego przewodnicząca komisji Katarzyna Wójcik przedstawiła jako "naszego specjalistę od spraw marketingu i sportu". Sam zainteresowany zastrzegł, że chociaż jest trenerem w NKP Podhale, nie chciałby być z klubem kojarzony. Nie do końca się to udało, bo sam kilkakrotnie powoływał się na potrzeby piłkarzy z NKP, a także możliwości współfinansowania zakupu takiego zadaszenia.

"Gnieciemy się"

Na początku dyskusji już przyznano, że potrzebne są miejsca do ćwiczeń, do rozgrywania meczów zarówno dla mieszkańców, jak i osób przyjezdnych. - Zapytano mnie jak zadaszyć boisko piłkarskie. Prowadzę działalność gospodarczą i udało mi się takie obiekty sprzedać. To były zadaszenia kortów tenisowych. Jeśli chodzi o Miasto, to my, wszyscy sportowcy - piłkarze, hokeiści, tenisiści, siatkarze, czy koszykarze - gnieciemy się. Mamy problemy z dostępnością do obiektów. Brakuje i obiektów, i godzin w grafikach - mówił Krzysztof Leśniakiewicz. Jak dodał - "zadaszone boisko piłkarskie miałoby sens, bo wygenerowałoby dochód dla miasta i to niemały.".

- Były przymiarki do postawienia obiektu pneumatycznego przy SP nr 2, ale koszty inwestycji i funkcjonowania były za duże dla miasta, nie ma też sensu budować zadaszenia nad "orlikami", bo to za drogie i żaden z nich nie zarabia na siebie - ocenił.

- Nie zarabia, bo nie taki jest cel MCSiR. Naszym zadaniem jest udostępnianie obiektów sportowych mieszkańcom i miasta i regionu. Próbujemy pogodzić cele statutowe Centrum z działalnością komercyjną. Staramy się by ceny proponowane mieszkańcom, czy klubom albo stowarzyszeniom były możliwe dla nich do uniesienia. Skarbnik byłby za tym, by ceny urealnić, ale my staramy się wprowadzać na obiekty komercyjne imprezy i zarabiać. Covid temu nie sprzyja, jednak staramy się zagospodarować to - co jest. Świadectwem niech będzie to, że w 2020 roku na hali lodowej - mimo zamykania, wyłączania, a potem otwierania, ale z limitami i reżimem sanitarnym - wypracowaliśmy przychód większy, niż rok wcześniej. Wciąż szukamy oszczędności i wykorzystujemy co się da. Zawsze będzie konflikt między sportowym, a komercyjnym wykorzystaniem obiektów. Możemy bardziej podnieść ceny, wtedy się zbilansuje obiekt. Ae my nie mamy tylko zarabiać. Mamy udostępniać obiekty mieszkańcom - tłumaczył dyrektor MCSiR Krzysztof Łapsa.

"Dlatego trzeba zbudować nowy obiekt"

- Dysponuję wyliczeniami, że za imprezy robione pod takim balonem, na sztucznej trawie - to z samych weekendów można pokryć koszty utrzymania zadaszenia. Jestem trenerem grup młodzieżowych NKP. Jako klub rozwinęliśmy się bardzo mocno. Odeszliśmy od innych dyscyplin w mieście - na wiele lat do przodu. My byśmy z tego zadaszenia korzystali i takie oczekiwania będziemy mieli. Więc obiekt z dachem będzie przynosił dochód, bo także wiele firm szuka obiektów z których można korzystać np. w zimie - przekonywał Leśniakiewicz.

- Jak mielibyśmy na tym zarobić? Ja dziś mam problem "wpuścić na cały weekend" kogoś na stadion. Nie ma takiej możliwości. Bosko zajmuje klub piłkarski - grają seniorzy, juniorzy, młodzicy. Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji stara się rozważyć wszystkie potrzeby mieszkańców i oferty komercyjne, ale uwzględniamy prośby wszystkich klubów z terenu Nowego Targu. Nowy obiekt przyniesie dochody? Pewnie tak, ale jak ustalimy, że Centrum ma zarabiać, to OK. Ale my nie jesteśmy nastawieni na zarobek. Jeśli jest możliwe komercyjne wykorzystanie obiektów to to robimy, ale często nie możemy, bo kluby mają potrzeby. A kluby płacą za to "żadne pieniądze". One nie pokrywają kosztów utrzymania obiektów - powtarzał dyrektor Łapsa.

Gdy padły pytania o jakim obiekcie w ogóle jest mowa, jako tym przeznaczonym do zadaszenia, w którym miejscu stanie i jaką ma mieć kubaturę - okazało się, że chodzi o całkiem nowy obiekt z pełnowymiarowym boiskiem, kortami tenisowymi i bieżnią. - Zadaszanie istniejących obiektów nie ma sensu. Nawet to nowe boisko się nie nadaje, trzeba je przebudować. Dlatego trzeba zbudować nowy obiekt - oznajmił trener.

"Zakup się szybko zwróci"

Jak dodał - "ma na myśli balon pneumatyczny, którym można zadaszać różne obiekty, a koszty utrzymania zależą od tego, przez ile dni w roku będzie wykorzystywany. Im większy obiekt, tym mniejsza cena. Do tego dochodzi łatwy montaż i demontaż 9który trwa po dwa dni) i jeśli robiłaby to spółka miejska - np. Zakład Zieleni i Rekreacji - a nie zewnętrza firma, to taki montaż byłby za 1/10 kosztów."

- Hale łukowe dla mniejszych obiektów to zadaszenie stałe, całoroczne. Latem można część podnieść. Z kolei hale pneumatyczne dwu- lub trzywarstwowe, to balony ze stelażami. Montaż kosztuje ok. 10 tysięcy euro. Koszt utrzymania w sezonie zimowym na pełnowymiarowym boisku to 400 tys zł. z kosztami rozłożenia, a przez pół roku przy dwóch kortach tenisowych, które zarabiałyby - to po 90 dniach, by się wszystko zbilansowało - przekonywał Leśniakiewicz i jako przykład podał Zakopane oraz Tczew, gdzie takie balonowe zadaszenie zostało postawione.

Wilhelmina Schab z Wydziału Funduszy Pomocowych i Inwestycji przypomniała, że kilka lat temu pojawił się pomysł zbudowania hali pneumatycznej obok SP nr 2. - Była w 2018 roku taka przymiarka do zadaszenia boiska. Rozważano i halę pneumatyczną i łukową. Wszędzie wiązało się to z dużymi kosztami. Dostawa i montaż hali pneumatycznej to 310 tysięcy plus koszty utrzymania 82 tysiące. Głównie ze względu na roczne koszty utrzymiania odstąpiono od realizacji. Potem pojawiła się kwestia budowy sali gimnastycznej przy szkole i podjęto decyzje, że nie będzie zadaszenia, ale powolutku zmierzamy właśnie w kierunku budowy sali - dodała naczelnik.

Przypomniano, że w planach jest też budowa drugiej szkolnej sali gimnastycznej i centrum sportów zimowych. W tej sytuacji nowy obiekt sportowy - nie mieści się w żadnych rozważaniach.

"Mielibyśmy kłopoty z wyjaśnieniem mieszkańcom takiej decyzji"

- Wiem, że ma być centrum i nowe sale gimnastyczne. Ja chciałem tylko przedstawić propozycję - zastrzegł Leśniakiewicz. Z pomocą przyszła mu przewodnicząca komisji: - Rozmawiamy tylko o pewnych potrzebach, o tym że takie są. Szukamy rozwiązań, bo nie stać nas na nowe obiekty, do których będziemy dopłacać - mówiła Katarzyna Wójcik i poprosiła swojego gościa, by powiedział o możliwościach współfinansowania zakupu zadaszenia.

- Nie jestem przygotowany w takich szczegółach, ale my, jako NKP jesteśmy wspierani przez Polski Związek Piłki Nożnej, a rządowe programy dają możliwość dofinansowania nawet w 50 procentach zakupu zadaszeń boisk piłkarskich. Można to robić we współpracy z samorządem - wyjaśniał Krzysztof Leśniakiewicz. Na pytanie, czemu samorząd ma się zająć kupnem takiego zadaszenia, odparł, że "jednostki miejskie mają większe możliwości, niż prywatni biznesmeni, bo biznesem boją się takich rzeczy."

- Plany ambitne i bardzo bym chciał, by udało się nam je zrealizować. Ale podstawowa rzecz: na duże boisko nas nie stać. Sam wykup terenu to koszty rzędu 2-3 mln, powstanie obiektu - kolejne 500 tysięcy, a gdzie inne koszty i co z utrzymaniem? Jesteśmy w strefie zimnej. Dochodzi przez ponad pół roku grzanie takiego obiektu. Na to nas nie stać. Mieszkańcy żądają remontu dróg, budowy nowych i musimy to zrobić. Jakbyśmy nie zrobili remontu drogi, a wybudowali obiekt sportowy, to byśmy się mocno musieli tłumaczyć. I mielibyśmy kłopoty z wyjaśnieniem takiej decyzji - zauważył radny Jacenty Rajski.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
góral NT13:56, 26 maja 2021
Ten Pan Łapsa to bardzo mierny dyrektor.
Burmistrzem, dyrektorem, prezesem powinni być managerowie a nie ludzie z urzędowych krzeseł. Nikogo nie obrażając ale do bycia dyrektorem trzeba mieć dryg.
Widać to po naszym mieście. Pan Burmistrz buduje lodowisko tylko przed wyborami. Zacznie pewnie budować na broszurach za 2 lata.
stary mieszkaniec15:55, 23 maja 2021
Radni znowu zajmują się bzdurnymi projektami. A co z regulacją potoku Skotnica, który zalewa ul.św.Anny i Grel? Tego nie potrafią załatwić od 20 Lat !
normal23:11, 22 maja 2021
Dla III, IV lub V ligi kryte boiska ????? z całym szacunkiem to zespoły podwórkowe - zero reklamy dla Nowego Targu więc nie powinno się wykładać ani grosza. I tak boiska do piłki są za dobre dla takiego poziomu kopaczy.
zeppelin07:40, 21 maja 2021
To miasto kolorowych balonów i wstążek. Jednym słowem miasto baloniarzy. Z bajkopisarzem i balonomistrzem Watychą, co to już obiecał nam wszystko... w niedalekiej przyszłości. Sądząc po dynamice zmian to można przyjąć, że na nidgy będzie w sam raz.
oHoo kolejny absurt14:06, 20 maja 2021
ZAPOMNIJCIE O BUDOWIE.... tyle boisk orlików nabudowaliście a one i tak stoją puste i pozamykane - zgadnijcie dlaczego - bo są zamknięte - ile razy poszedłbym z dzieckiem na boisko pokopać piłkę tyle razy orliki są zamknięte na klucz i stoją puste, w Łopusznej wybudowaliście boisko i co??stoi zamknięte i puste - bo trawa się podepta...

na co wam te orliki, balony, hale - jak i tak to wszystko pozamykane i puste stoi - to jest absurd budować coś a potem nie pozwalać z tego korzystać...
Wdzięczny mieszkaniec13:36, 20 maja 2021
Dyrektor Mcsir nie wie o czym mówi. Skoro obiekty mają być dla ludzi to dlaczego bilety są coraz droższe. Na korcie tenisowym wzrost cen o 30%, a na basenie o 20%. Na basenie to juz trzecia podwyżka w tym roku.
Mieszkaniec12:03, 20 maja 2021
Olimpiada? U nas ? Chyba coś ktoś zjadł i mu zaszkodziło...
Widziałem jak funkcjonują takie obiekty pod halami pneumatycznymi w Niemczech. Mogę tylko powiedzieć że to rewelacja!!! Są wykorzystywane na boiskach, halach targowych, imprezach kulturalnych. W jeden dzień są w drugi ich nie ma. Nie na lepszego miejsca od Nowego Targu żeby coś takiego powstało.
Takie miejsce żyje całą zimę na full... turnieje, rozgrywki amatorskie, targi rzemiosła regionalnego, itp. Taki obiekt przyciąga zainteresowanych...ale go mogą powiedzieć o tym Ci co potrafią tylko krytykować.
Jeden i drugi Pan Krzysztof wypowiedzieli się zgodnie z prawdą i zgodnie z oczekiwaniami środowisk. Tutaj trzeba znaleźć rozwiązanie bo pomysł jest dobry...a miasto na możliwości i służby które spokojnie by to ogarnęły.
Zasłaniać zawsze można się brakiem pieniędzy...ale jeśli faktycznie ich nie ma.... Ale jeśli słyszy się utopijne rozważania i wyrzuca pieniądze w błoto na projekt" obiektu olimpijskiego" - 150-200 mln zł to co się tutaj nie zgadza.
Za takie środki z różnymi dopłatami i dotacjami można myśleć o kilkunastu różnych obiektach, o wymianie piecy i likwidacji smogu w Nowym Targu...
No chyba że to coś tak drogiego to ma być pomnik naszej obecnej władzy - taki przysłowiowy Miś na miarę naszych możliwości - generujący olbrzymie koszty utrzymania.....
spostrzegawczy09:06, 20 maja 2021
~do wekor
Człowieku! To wszystko możliwe, ale nie w Nowym Targu i nie pod takimi rządami!
avivat09:00, 20 maja 2021
Nie wiem z czego urwał się "nasz specjalista od spraw marketingu i sportu" wg radnej Wójcik, bo że z choinki to mało powiedziane. Podoba mi się wypowiedź Krzysztofa Łapsy. Przynajmniej wie o czym mówi, w przeciwieństwie do bujających wraz z radną Wójcik w obłokach.
Ygrek06:37, 20 maja 2021
W balona to jesteśmy robieni od sześciu lat. Nie stać nas? A stać nas na etat drugiego wiceburmistrza, który nadzoruje czterech urzędników i jedną pomoc administracyjną? Rocznie można na tym etacie zaoszczędzić 200 tysiaków. Za pięć lat okrągły milion.
Wektor00:44, 20 maja 2021
Postawienie nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej (koncertowej) ma uzasadnienie, myśleć,
patrzeć, należy perspektywicznie, a nóż przydarzy nam się olimpiada zimowa (spartakiada).
Pierwszy taki obiekt w Polsce powstał w Tomaszowie Mazowieckim. Dlaczego tam, a nie tu ???
Proszę zobaczyć zdjęcia w internacie, robi wrażenie, ktoś tu znowu coś przespał, przegapił.
Tor do szybkiej jazdy na łyżwach byłby jak znalazł. Treningi olimpijczyków Polskich
i zagranicznych. Zainteresowanie młodzieży tą dyscypliną. Konferencje biznesowe, naukowe,
polityczne. Jak mierzyć to wysoko, byłaby szansa na koncerty gwiazd zagranicznych, które
nas omijają ze względu na brak takiego obiektu w okolicy (Rabka, Szczawnica, Zakopane),
znowu ktoś ma nas upiec? Nadal mamy płakać, że Nowy Targ wszyscy omijają. Jeżeli ktoś nas
ubiegnie, to druga hala nie będzie miała uzasadnienia. Dochody dla miasta byłyby większe,
byłoby więcej instrumentów wsparcia i zachęt do inwestowania. To powinien być obiekt
nowoczesny, na miarę XXI wieku. Mógłbym podać więcej pomysłów na zagospodarowanie takiego
obiektu, ale czy ma to sens, czy są ludzie w N.T., którzy potrafią spojrzeć dalej niż własny
czubek nosa? Po co ja o tym pisze, to nie na tę władzę, podejmować takie decyzje, to trzeba
umieć. Ta władza może co najmniej postawić namiot lub MISIA. Oto miś (namiot) na miarę
naszych czasów, "Patrzcie ? mówimy ? to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze
ostatnie słowo":D:D.
Ostatni Władca Podhala23:43, 19 maja 2021
Coś tu śmierdzi. Skoro to taki łatwy zarobek to dlaczego Wojas sam nie wybuduje takiego boiska? Zarabiałby za wynajem plus klub nie musiałby płacić (z pieniędzy Wojasa) za użytkowanie. Pan Wiesław umie liczyć pieniądze, więc próba zrzucania takiej inwestycji na Miasto jest bardzo podejrzana
Cichutko23:19, 19 maja 2021
A obiecany skatepark gdzie?
Sportowiec23:02, 19 maja 2021
Z tego co mi wiadomo Pan KL mówił o boisku piłkarskim pod balonem oraz hali lodowej pod balonem...dwa takie obiekty treningowe to mega pomysł a jak ktoś mówi że miasta na taki wydatek nie stać to jak się to ma do planów hali wielofunkcyjnej za 170 mln????? Przecież dwa takie obiekty to kwota około 13 mln zł z gruntami? resztę kasy możemy wydać na sale gimnastyczne , wymianę piecy itd itp.
ja22:13, 19 maja 2021
i po balonie
góral nt22:08, 19 maja 2021
Dlaczego Miasto ma udostępniać swoje obiekty dla osób z poza miasta ???
Nie rozumiem tego
...22:02, 19 maja 2021
Pozdrowienia dla Pani Wilhelminy Schab...
Maria22:02, 19 maja 2021
Katarzyna Wójcik Radna. I wszystko jasne albo zagmatwane
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas