Pogoda niełaskawa dla pszczelarzy - podhale24.pl
Wtorek, 05 marca
Imieniny: Adriana, Fryderyka, Oliwii
Zakopane
Clouds
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 3.744 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
22.05.2021, 12:56 | czytano: 3638

Pogoda niełaskawa dla pszczelarzy

Kolejny rok może okazać się niezbyt korzystny dla pszczelarzy. Właściciele uli z naszego regionu kończyli ubiegłoroczny sezon z najniższym zbiorem miodu od co najmniej kilkunastu lat. Nic nie zapowiada, aby tegoroczna kapryśna aura zmieniła sytuację.

Arch. Podhale24.pl
Arch. Podhale24.pl
W 2020 r. średnio od jednej rodziny udało się uzbierać po 4-5 litrów miodu, podczas gdy w ubiegłych latach, w powiecie nowotarskim i tatrzańskim, z każdego ula pozyskiwano średnio co najmniej 12-15 litrów. Na słaby sezon miodowy wpłynęła również przede wszystkim kapryśna aura – kwietniowa susza i majowe przymrozki.

Ewa Magiera, pszczelarka z Orawy twierdzi, że to może być kolejny słaby miodowy sezon. - Ten rok również rozpoczął się niekorzystnie dla pszczół, pogoda nie jest zbyt łaskawa. Mam nadzieję, że ostatecznie przyjdą ciepłe dni i historia z zeszłego roku się nie powtórzy.

Jan Świdroń, prezes Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy, potwierdza opinie swojej koleżanki. - Na pewno aktualna deszczowa pogoda spowoduje, że pewnie znowu nie skorzystamy z wiosennego mniszkowego pożytku – ocenia. - Bardzo wczesna wegetacja też nie jest taka dobra, gdyż pszczoły nie zawsze zdążą z przygotowaniem do pożytku. Aby pszczoły mogły skorzystać z nektarowania roślin i wyprodukować z tego miód, w rodzinach pszczelich musi być siła i dobra pogoda.

Według pszczelarzy szczególnie ostatnimi laty różnie bywa z tą pogodą. Jednego roku jest słonecznie, ale zimno i z przymrozkami, a innego - tak jak w tym roku - bez przymrozków, ale deszczowo.

Pszczelarze pocieszają się jeszcze tym, że sytuacja może się odmienić w lecie.

js/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Maja22:45, 22 maja 2021
Mało miodu?Nie dla pszczelarzy z pod Gubałówki.
takie czasy22:26, 22 maja 2021
Żal pszczelarzy.A co na to pszczoły? @epo. masz 1000% racji.
epo18:30, 22 maja 2021
pogoda ma wpływ na zbiory miodu , ale nie bez znaczenia jest zanik dawnego rolnictwa, produkcja sianokiszonek nie pozwala roślinom zakwitnąć , coraz więcej ugorów zarastających byle czym , no największy wróg to kosiarki domowe , jeszcze trawa od ziemi nie odrośnie - już koszą aby sąsiadowi pokazać nowy traktorek , a potem ta trawa gnije na kupach i smród ! , a co dopiero aby tam jakiś kwiat zakwitnął - nie ma szans , pszczoła smrodem i głupotą się nie wyżywi .
pomyśl zanim coś chlapniesz16:08, 22 maja 2021
W Chinach nie ma złej pogody i mają wspaniałe maszyny do robienia miodu !
Jasiek14:30, 22 maja 2021
Chińskie miody znowu będa w cenie. Tam nie ma złej pogody dla pszczół.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas