Radni chcą, by pomiary jakości powietrza były prowadzone w dotychczasowym miejscu - podhale24.pl
Wtorek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy
Czarny Dunajec
Clouds
25°
Wiatr: 12.42 km/h Wilgotność: 40 %
Clouds
25°
Wiatr: 13.176 km/h Wilgotność: 42 %
Clouds
28°
Wiatr: 6.264 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
29°
Wiatr: 8.208 km/h Wilgotność: 55 %
Rain
28°
Wiatr: 9.036 km/h Wilgotność: 59 %
Clouds
27°
Wiatr: 7.056 km/h Wilgotność: 48 %
Jakość powietrza
34 %
Nowy Targ
30 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
02.01.2022, 14:35 | czytano: 4222

Radni chcą, by pomiary jakości powietrza były prowadzone w dotychczasowym miejscu

NOWY TARG. "Nasza interpelacja to wyraz troski o zdrowie Mieszkańców i wiarygodność przekazywanych informacji przez Urząd Miasta" - napisali miejscy radni w piśmie do burmistrza. Apelują, by stacja pomiaru jakości powietrza wróciła w miejsce, gdzie przez ostatnie 5 lat stała, czyli obok Szkoły Podstawowej nr 1.

arch. Podhale24
arch. Podhale24
Radni zastrzegają, że nie chcą "wchodzić w polemikę, która wywiązała się między Urzędem Miasta a GIOŚ". "Wykorzystajmy wspólnie czarny PR powstały w ostatnich tygodniach wokół naszego Miasta w sposób pozytywny, jako bodziec do walki o dalszą poprawę jakości powietrza" - proponują.

W interpelacji czytamy: "W związku z usunięciem z terenu Szkoły Podstawowej nr 1 stacji pomiarowej należącej do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska chcemy zaapelować o podjęcie działań mających na celu kontynuację badań jakości powietrza w tym samym miejscu. Niech będzie to inspiracją dla nas wszystkich do jeszcze intensywniejszych zabiegów na rzecz poprawy jakości powietrza i likwidacji smogu w naszym mieście. Rzetelna i prawdziwa wiedza nt. stanu powietrza w Nowym Targu pozwala na pozyskiwanie środków finansowych do jeszcze skuteczniejszych działań. Proponujemy, by usuniętą stację zastąpić komercyjną (np. Airly) zajmującą zdecydowanie mniej miejsca i nie kolidującą z zamierzeniami dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1. Będzie to oznaczało, że podejmujemy odpowiedzialne decyzje - o co apelują niżej podpisani Radni Miasta Nowy Targ".

Pod pismem podpisała się grupa 10 radnych: Szymon Fatla, Agata Michalska, Katarzyna Wójcik, Krzysztof Sroka, Ewa Garbacz, Bożena Groń, Grzegorz Luberda, Artur Kret i Bartłomiej Garbacz i Marek Mozdyniewicz.

Przypomnijmy, władze Miasta tłumaczą, iż "zmiana lokalizacji stacji monitoringu nie jest spontaniczną decyzją podjętą przez Urząd Miasta. Do chwili obecnej stacja zlokalizowana była na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 przy Placu Słowackiego 14, ale pojawiła się koncepcja zagospodarowania tego terenu na cele szkoły, dlatego już w roku 2020 dyrekcja wraz z radą rodziców wystąpiły z prośbą do Burmistrza Miasta Nowy Targ o przeniesienie stacji monitoringu jakości powietrza. Nie było naszym celem pozbycie się stacji, a wręcz przeciwnie zabiegaliśmy wcześniej o zainstalowanie jeszcze jednej stacji pomiarowej Państwowego Monitoringu na terenie Nowego Targu."

Pod koniec 2020 r. zastępca Dyrektora Departamentu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) przychylił się do prośby, a "wybór nowej lokalizacji należał do komisji złożonej z pracowników GIOŚ. Wraz z przedstawicielami GIOŚ pracownicy Urzędu Miasta Nowy Targ przeprowadzili szereg wizji lokalnych w terenie w celu wytypowania najbardziej reprezentatywnego dla obszaru całego miasta nowego miejsca. Ostatecznie GIOŚ zdecydował, że teren przy Hali Sportowej Gorce tj. al. Tysiąclecia 74 w Nowym Targu, spełnia wymagane kryteria".

Miasto proponowało Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska różne lokalizacje dla stacji - m. in. obok Szkoły Podstawowej nr 5, przy zakopiance, na Al. 1000-lecia, czy na Berekach. GIOŚ wskazał aleje Tysiąclecia.

- W nowym miejscu lokalizacji stacji pomiarowej (przy al. Tysiąclecia - przyp. red.) dotychczas nie prowadzono pomiarów jakości powietrza. Ufamy ekspertom z GIOŚ i ich analizie, że nowo wybrane miejsce jest odpowiednim dla prowadzenia pomiarów jakości powietrza. Trzeba również podkreślić, że na terenie miasta Nowy Targ istnieje kilka stałych punktów pomiarowych do badania jakości powietrza, które nie są własnością GIOŚ i nie stanowią Systemu Państwowego Monitoringu Środowiska, ale również obrazują mniej lub bardziej dokładnie tło rozkładających się zanieczyszczeń powietrza na terenie Miasta - mówi burmistrz Grzegorz Watycha.

Urząd Miasta dodaje, że "wszelkie pytania szczegółowe dotyczące spraw technicznych związane z przeniesieniem stacji należy bezpośrednio kierować do GIOŚ, gdyż stacja ta jest elementem składowym Państwowego Monitoringu Środowiska do badania jakości powietrza i jest ich własnością".

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Brawo19:47, 3 stycznia 2022
Taka lokalizacja (to pomysł byłego naczelnika?) w niecce bez przewietrzania w towarzystwie dymiących kominów .Jeszcze leśnik wybudował betonową przegrodę aby smog się kumulował .
Jedyna szansa na pierwsze miejsce w świecie .
0
takitam.18:56, 3 stycznia 2022
plastikiem i innymi wyziewami walilo jak stacja byla w okolicach jedynki, teraz stoi kolo hali gorce i wali tak samo. cos slyszalem o jakims superdronie, ktory mial podlatywac do komina i wywachiwac czym jest w nim palone!!! co z tym dronem!?!?!? szanowni panowie bezradni i niemocni wszechmocni magistraccy medrcy? sami sobie byscie musieli mandaty dawac?
0
Ania10:23, 3 stycznia 2022
Fikajcie dalej to postawią w Borze nad czerwonem i już wg nie bedzie smogu.
0
danuta08:41, 3 stycznia 2022
Na starym miejscu stacja znalazłaby się pomiędzy dwoma parkingami, jaki to sens.
0
Zmiana miejsca pomiaru07:52, 3 stycznia 2022
jest zwykła próbą fałszowania danych przez m.in. zerwanie ciągłości takich samych warunków zewnętrznych pomiarowania. Systemy badawcze latami mozolnie gromadzą dane, których im więcej, tym opracowanie wg. wysokich standardów statystycznych (bardzo podobnych jak w hydrologii) staje się bardziej wiarygodne i przewidywalne. A tu za przeproszeniem /.../
0
Baca07:00, 3 stycznia 2022
Najlepiej przeniesc na dziubasowki proponuje radny bezradny,,,
0
blokers06:34, 3 stycznia 2022
Jestem za przeniesieniem. Zobaczymy, czy w innym miejscu też będzie tak źle.
0
Do radnych23:02, 2 stycznia 2022
Sami sobie dołki kopcie !
Unia wypnie się was w najmniej oczekiwanym przez was momencie !
0
Marta18:56, 2 stycznia 2022
Oczywiście,że stacja pomiarowa powinna wrócić na poprzednie miejsce ,aby był wiarygodny punkt odniesienia i możliwość sprawdzenia skuteczności działań a raczej ich braku.Jakość powietrza w centrum jest katastrofalna a pomysł, aby dzieci jeżdziły na lodowisku i wdychały takie powietrze napawa smutkiem...
0
Miescon17:56, 2 stycznia 2022
Do tego syćkiego Wam jeszcze Starosta spalarnie wybuduje i ino biegnąć w podskokach na Waksmund, bo tam będzie nawet bezpiecznej.
0
Dxcd17:52, 2 stycznia 2022
Pięta, palec masło smalec...
Palec, smalec, p?ęta kandydatura kopnięta!
0
Stary Nowotarski17:08, 2 stycznia 2022
Psiarcyk na Burmistrza!
0
antyeko17:03, 2 stycznia 2022
"Wykorzystajmy wspólnie czarny PR powstały w ostatnich tygodniach wokół naszego Miasta w sposób pozytywny, jako bodziec do walki o dalszą poprawę jakości powietrza" -

Jaki sens ma umieszczenie stacji pomiarowej na starym miejscu, (za szkołą) obok parkingu, gdzie kumulują się dymy, produkty spalania z ul. Kolejowej, Parkowej, Grela i Św. Anny ??? Jak powiedział Pan Wałęsa "nie chcesz mieć gorączki, stłucz termometr. " - nie chcesz mieć "palmy pierwszeństwa" w Polsce - Europie w zadymieniu miasta - zlikwiduj stację pomiarową. Znam wiele miast w Polsce, gdzie zadymienie jest wielokrotnie większe niż w Nowym Targu, ale tam włodarze nie pozwolą sobie na zainstalowanie stacji pomiarowej.
0
Winna władzy16:55, 2 stycznia 2022
Przypominam że odkąd pamiętam ochroną środowiska zajmował się Pan Jabcoń i ani on ani Burmistrz nie mają wpływu na ten cały Wasz smog. Winny jest rząd że w takich miastach nie dotuje 5ak jak na zachodzie ogrzewania elektrycznego lub innego. Za to jak połowa miasta miała poece olejowe to ten rząd przywalił nam taką akcyzę że siedliśmy i płakaliśmy.
0
Bajlando16:49, 2 stycznia 2022
Irek katastrofa ekologiczna to jest nad Dunajcem i na wysypisku
0
Irek16:34, 2 stycznia 2022
Wykrzyknik nie wykrzykuj. Od 7 lat burmistrzem jest Watycha. Wcześniej przez 4 lata był radnym. Takiego syfu jak obecnie nie było. I to on jest odpowiedzialny za doprowadzenie do katastrofy ekologicznej a teraz ukrywanie przed opinią publiczną jej stanu. Doprowadzenie do tytułu Europejskiej Stolicy Smogu to szczyt jego nieudolności dlatego trzeba go odwołać.
0
Lukier i smog16:25, 2 stycznia 2022
Tak tak referendum i najlepiej żeby nowym Burmistrzem został Pan Steskal i wtedy smog będzie lukrowanybi nastąpi I rozbiór miasta Nowy Targ-jasnowidz Jackowski mi to dziś przekazał podczas rozmowy, bo zadzwoniłem w tym nowym roku zapytać co czeka moje miasto.
0
MF16:24, 2 stycznia 2022
Pytanie do radnych kiedy wystapia z petycja o obnizenie ceny na gaz iolej opalowy do ogrzewania domow to ma sens....
0
Kasza jaglana16:18, 2 stycznia 2022
Jaglana kaszo nie pisz tyle komentarzy o odwołaniu Burmistrza i referendum bo na Zaskalu ci zaraz kable popali i kosmici zaatakują XDD
0
Papaski16:13, 2 stycznia 2022
Watycha tak się skompromitował z tą stacją że jedynym honorowym rozwiązaniem jest rezygnacja. A że nie zrezygnuje to zostanie odwołany w referendum. Taczki na św. Anny czekają
0
Wyjkrzyknik16:11, 2 stycznia 2022
Przez wszystkie lata rządzenia ubieglego Burmistrz problemu smogu nie było przecież, smog pojawił się z objęciem stołka przez Watychę a on za pomocą czarodziejskiej różdżki ma sprawić że smog zniknie. Zacznijcie ludzie myśleć a nie pisać bzdury.
0
Kasia15:46, 2 stycznia 2022
Słyszałem że jest już jakaś akcja z tym odwołanie i burmistrza i bezradnych radnych. Szkoda żeby przez kolejne dwa lata niszczyli miasto
0
Bucior15:32, 2 stycznia 2022
Referendum już rok temu powinno być zrobione .Może warto spróbować .Ile mieszkańcy Nowego Targu mogą wytrzymać rządów Leśnika./.../ Niech ktoś organizuje referendum. Większość mieszkańców ma już dość .
0
Maria15:12, 2 stycznia 2022
Sprawa stacji i działań nieudolnego Watychy udowadnia że u niego wszystko jest na odwrót. Kestem za szybkim odwołaniem i pomogę w komitecie referendalnym
0
Kominiorz14:54, 2 stycznia 2022
A może trzeba się zastanowić jak przeciwdziałać zanieczyszczeniu a nie bić pianę o stację pomiarową. Chętnie obejrzałbym te podpisy pod uchwałą o zakazie palenia węglem i drewnem.
0
Jurek14:52, 2 stycznia 2022
Panie Burmistrzu nie ma Pan wybory stacja musi wrócić. Przypominam ze to Pan był pomysłodawca zainstalowania stacji pomiarowej ale jak Pan został włodarzem miasta to najlepiej Pan by stacje oddał albo zlikwidował.
0
pomiar14:45, 2 stycznia 2022
Burmistrz Grzegorz znowu wtopił. Już nawet jego radni partyjni żądają powrotu stacji na dawne miejsce. Za nie całe dwa lata wybory także już niedługo Burmistrz się pomęczy
0
Obiektywny14:37, 2 stycznia 2022
Pytanie do władz, czy zmiana miejsca pomiarów zlikwiduje problem smogu w mieście?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas