Uwaga na fałszywe smsy. Mieszkanka Zakopanego straciła 4000 złotych - podhale24.pl
Poniedziałek, 02 października
Imieniny: Teofila, Dionizego, Trofima
Czarny Dunajec
Clouds
18°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
19°
Wiatr: 2.808 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
19°
Wiatr: 6.696 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
22°
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 65 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
18°
Wiatr: 6.552 km/h Wilgotność: 64 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
30 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
23.02.2022, 17:54 | czytano: 4577

Uwaga na fałszywe smsy. Mieszkanka Zakopanego straciła 4000 złotych

„Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne” lub „Twoja paczka czeka na ustawienie preferencji dostawy”. Jeżeli otrzymaliście taki SMS, w którego treści znajduje się również link, uważajcie! To kolejne oszustwo. Na waszych telefonach zostanie zainstalowane złośliwe oprogramowanie i możecie stracić pieniądze, które macie na koncie - ostrzega zakopiańska policja.

Oszuści wysyłają do ludzi SMS o treści: „Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne” lub „Twoja paczka czeka na ustawienie preferencji dostawy”. W treści SMS-a znajduje się również link. Po kliknięciu następuje przekierowanie m.in. na stronę udającą firmę kurierską. Co gorsza, kliknięcie linku powoduje zainstalowanie na telefonie złośliwego oprogramowania, którego celem jest przejęcie danych do logowania w bankowości internetowej i w efekcie kradzieży pieniędzy z konta bankowego.

Na własnej skórze przekonała się o tym mieszkanka Zakopanego, która klikając w podobny link doprowadziła do zainfekowania swojego telefonu co w dalszej kolejności pozwoliło oszustowi wypłacić na jej szkodę z bankomatu 4000 złotych.

Dlatego nie należy klikać w link znajdujący się w przesłanej wiadomości SMS. Jeżeli jednak tak się zdarzyło, natychmiast skontaktujcie się ze swoim bankiem.


Ofiary ataków, które nie zachowają ostrożności, mogą stracić swoje oszczędności. Problem jest poważny. Tatrzańscy policjanci otrzymują już pierwsze zgłoszenia otrzymywania przez mieszkańców podejrzanych SMS-ów. Aby nie zostać ofiarą przestępców, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów:

- Uważaj na wszystkie wiadomości o konieczności zapłaty lub dopłaty drobnych kwot (np. 0,76 PLN) zawierające link do strony udającej pośrednika płatności. Przed wykonaniem przelewu skontaktuj się z firmą, która figuruje jako nadawca wiadomości (np. operator telekomunikacyjny, sklep czy serwis internetowy).

- Jeśli strona prosi o login i hasło do bankowości internetowej, sprawdź w pasku przeglądarki, czy jej adres internetowy zgadza się z adresem strony Twojego banku. Jeśli adres jest inny niż zwykle, nie loguj się na tej stronie, nie podawaj tam swoich danych oraz powiadom o tym swój bank.

- Zawsze czytaj uważnie treść każdego SMS-a z kodem autoryzacyjnym od swojego banku. Jeśli twój bank to umożliwia, zamień SMS-y na autoryzację za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Jeśli podejrzewasz, że jesteś ofiarą internetowego oszustwa, zgłoś to jak najszybciej do swojego banku oraz w najbliższej jednostce Policji.

Źródło: KPP Zakopane, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas