Sabałowe Bajania rozpoczęte. "To atrakcja w sensie turystycznym" (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 09 grudnia
Imieniny: Leokadii, Wiesławy, Nataszy
Czarny Dunajec
Clouds
-9°
Wiatr: 5.796 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-5°
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-9°
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-4°
Wiatr: 6.372 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-6°
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-10°
Wiatr: 7.596 km/h Wilgotność: 88 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
10.08.2022, 16:12 | czytano: 4501

Sabałowe Bajania rozpoczęte. "To atrakcja w sensie turystycznym" (zdjęcia)

Dziś w Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczęły się 56. Sabałowe Bajania. Paradny przejazd, prowadzony przez pytacy, przejechał przez centrum miejscowości.

Fot. Monika Para-Miśkowiec
Fot. Monika Para-Miśkowiec
Na Bajania przyjeżdżają uczestnicy z całej Polski, artyści, instrumentaliści, śpiewacy ludowi. W otwarciu Bajań uczestniczyli przedstawiciele władz gminy Bukowina Tatrzańska z wójtem Andrzejem Pietrzykiem i wicewójt Marią Kuruc na czele, byli też: minister ds. turystyki Andrzej Gut-Mostowy, wicestarosta tatrzański Władysław Filar, wicewójt sąsiedniej gminy Poronin Maciej Dziubas. Podczas oficjalnego otwarcia nie zabrakło – jak co roku - delegacji samorządowców z Kórnika - zaprzyjaźnionej gminy Bukowiny Tatrzańskiej.

- Osoby, które przyjeżdżają na Bajania, to wielcy miłośnicy kultury regionalnej, która znaczy o naszej przeszłości i historii. Jest to święto kultury regionalnej całej Polski. To bardzo ważne, żebyśmy mogli dostrzegać swoją tożsamość i przekazywać ją dzieciom, żeby kultura regionalna nie zaginęła – mówił Andrzej Gut-Mostowy. Mówił też, że kultura regionalna na Podhalu, kultywowanie tradycji jest autentyczny, co ma znaczenie również dla gospodarki. Turyści chętnie przyjeżdżają pod Tatry. - Bo takiej muzyki, kuchni, serdeczności nie ma w wielu innych regionach. To atrakcja w sensie turystycznym – zaznaczył Andrzej Gut-Mostowy.

Po uroczystym otwarciu wystąpił dziecięcy zespół regionalny z Bukowiny Tatrzańskiej „Orlynta”. O godz. 17 odbędzie się promocja książki Krzysztofa Gocała „Muzyka Góralska”.

O godz. 20 spektakl teatralny „Portki” w wykonaniu amatorskiego teatru z Bukowiny Tatrzańskiej.

Sabałowe Bajania potrwają do niedzieli. Program znajdziecie w zakładce „Co, gdzie, kiedy”.

mp/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas