Sabałowe Bajania rozpoczęte. "To atrakcja w sensie turystycznym" (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 13 lipca
Imieniny: Irwina, Margarety, Sary
Nowy Targ
Clouds
25°
Wiatr: 2.52 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
24°
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
32°
Wiatr: 3.24 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
25°
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
33°
Wiatr: 7.488 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
30°
Wiatr: 2.304 km/h Wilgotność: 70 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
58 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 29 | 58 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
10.08.2022, 16:12 | czytano: 4891

Sabałowe Bajania rozpoczęte. "To atrakcja w sensie turystycznym" (zdjęcia)

Dziś w Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczęły się 56. Sabałowe Bajania. Paradny przejazd, prowadzony przez pytacy, przejechał przez centrum miejscowości.

Fot. Monika Para-Miśkowiec
Fot. Monika Para-Miśkowiec
Na Bajania przyjeżdżają uczestnicy z całej Polski, artyści, instrumentaliści, śpiewacy ludowi. W otwarciu Bajań uczestniczyli przedstawiciele władz gminy Bukowina Tatrzańska z wójtem Andrzejem Pietrzykiem i wicewójt Marią Kuruc na czele, byli też: minister ds. turystyki Andrzej Gut-Mostowy, wicestarosta tatrzański Władysław Filar, wicewójt sąsiedniej gminy Poronin Maciej Dziubas. Podczas oficjalnego otwarcia nie zabrakło – jak co roku - delegacji samorządowców z Kórnika - zaprzyjaźnionej gminy Bukowiny Tatrzańskiej.

- Osoby, które przyjeżdżają na Bajania, to wielcy miłośnicy kultury regionalnej, która znaczy o naszej przeszłości i historii. Jest to święto kultury regionalnej całej Polski. To bardzo ważne, żebyśmy mogli dostrzegać swoją tożsamość i przekazywać ją dzieciom, żeby kultura regionalna nie zaginęła – mówił Andrzej Gut-Mostowy. Mówił też, że kultura regionalna na Podhalu, kultywowanie tradycji jest autentyczny, co ma znaczenie również dla gospodarki. Turyści chętnie przyjeżdżają pod Tatry. - Bo takiej muzyki, kuchni, serdeczności nie ma w wielu innych regionach. To atrakcja w sensie turystycznym – zaznaczył Andrzej Gut-Mostowy.

Po uroczystym otwarciu wystąpił dziecięcy zespół regionalny z Bukowiny Tatrzańskiej „Orlynta”. O godz. 17 odbędzie się promocja książki Krzysztofa Gocała „Muzyka Góralska”.

O godz. 20 spektakl teatralny „Portki” w wykonaniu amatorskiego teatru z Bukowiny Tatrzańskiej.

Sabałowe Bajania potrwają do niedzieli. Program znajdziecie w zakładce „Co, gdzie, kiedy”.

mp/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas