Turyści myślą, że to ryk niedźwiedzia - podhale24.pl
Sobota, 04 lutego
Imieniny: Andrzeja, Weroniki, Gilberta
Szczawnica
Snow
-3°
Wiatr: 23.94 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
-3°
Wiatr: 26.784 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-2°
Wiatr: 26.208 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
-2°
Wiatr: 24.12 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
Wiatr: 22.14 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-3°
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
20 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
4 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 2 | 4 %
27.09.2022, 12:45 | czytano: 3137

Turyści myślą, że to ryk niedźwiedzia

Wrzesień, to czas rykowiska jeleni. Turyści bardzo często mylą głos byka jelenia z rykiem niedźwiedzia. Część przestraszonych osób dzwoni do Tatrzańskiego Parku Narodowego w obawie przed zagrożeniem.

Arch. Podhale24.pl
Arch. Podhale24.pl
Jesień w Tatrach, to czas rykowiska jeleni, które zbliża się już ku końcowi. Głośne porykiwanie turyści często przypisują niedźwiedziom.

- Wrzesień to czas, kiedy mamy do czynienia z godami jeleni. Słychać ryczące byki, często też toczone są walki przez samce jelenia. To jest dla nich okres wrażliwy bo potrafią przez cały miesiąc nie jeść. W tym czasie toczą między sobą walki o samice. Wydają charakterystyczne dźwięki, które przez turystów mylone są z niedźwiedziami. To są jelenie - mówi Tomasz Zając, pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Częste pomyłki turystów, którzy myślą, że słyszą ryczącego niedźwiedzia związane są z tym, że jesienią częściej widzimy niedźwiedzie niż w innych porach roku. Zdarzają się przypadki, że wystraszeni turyści w obawie przed swoim zdrowiem dzwonią do siedziby TPN i pytają co mają robić prosząc o pomoc.

- Wrzesień to jest czas, kiedy niedźwiedzie możemy dość często zobaczyć na tatrzańskich halach. np. z Hali Gąsienicowej często pojawiają się zdjęcia, gdzie ten niedźwiedź wyszedł na borówczyska. W tym czasie niedźwiedzie żywią się owocami, jagodami i malinami. Przez to widzimy je częściej, bo są na otwartej przestrzeni. Trzeba zwrócić na to uwagę, że w pobliżu szlaków możemy spotkać tego niedźwiedzia - zaznacza Tomasz Zając.

Rykowisko zazwyczaj odbywa się z dala od szlaków, jednak spotkanie z dużym bykiem może być dla turysty niebezpieczne.

- Takie jelenie mogą być dla nas niebezpieczne. Jeleń jest dużym zwierzęciem. Dorodny byk waży nawet 250 kg. Jeżeli przez takiego jelenia zostalibyśmy stratowani, to może się to bardzo źle skończyć - mówi Tomasz Zając.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Jaga13:40, 30 września 2022
Kilka dni temu, gdy pogoda się nieco poprawiła, o zmroku, w czasie spaceru z psem ( na smyczy) również słyszałam jelenia. Był na skraju lasu ,niezbyt daleko od osiedla w Zaskalu. Typowy ryk i tzw. stękanie jakie te zwierzaki wydają w okresie godowym. Latem o świcie można czasem je zobaczyć na łące.
Szambo-Lot14:34, 27 września 2022
Drodzy turyści pamiętajcie że w górach po zmroku jest także ciemno .
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas