Góralskie rody w rocznicową chwilę na Hali Gąsienicowej - podhale24.pl
Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
Jabłonka
Rain
Wiatr: 7.128 km/h Wilgotność: 96 %
Rain
Wiatr: 9.612 km/h Wilgotność: 94 %
Rain
Wiatr: 5.976 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
Wiatr: 4.932 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
10°
Wiatr: 6.192 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
120 %
Nowy Targ
12 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 60 | 120 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
10.09.2014, 02:20 | czytano: 1966

Góralskie rody w rocznicową chwilę na Hali Gąsienicowej

Hala Gąsienicowa jedno z ulubionych miejsc wędrówek tysięcy Polaków odwiedzających każdego roku Tatry. Niewielu z nich wie dlaczego przy szlaku, gdzie rozchodzą się ścieżki do Murowańca i na Kasprowy stoi stary, żelazny krzyż na kamiennym postumencie. Krzyż ufundowali mieszkańcy Zakopanego w 1928 roku.

Wróćmy pamięcią do sierpnia 1914 roku …

To właśnie tamtego lata ks. Walenty Gadowski z diecezji tarnowskiej, w towarzystwie górali i kilku zakopiańczyków odprawił pierwszą Mszę Świętą na Hali Gąsienicowej w intencji ojczyzny i wszystkich Podhalan, którzy zginęli na frontach I wojny światowej. Zapewne w tym wydarzeniu brali udział przedstawiciele rodu Gąsieniców i innych zacnych góralskich rodzin, a także członkowie Towarzystwa Tatrzańskiego. Ksiądz Gadowski w tym czasie zdobywał tatrzańskie szczyty, a wspólnie z poetą Franciszkiem Nowickim wyznaczyli jeden z trudniejszych szlaków turystycznych w Tatrach Polskich - Orłą Perć.

Cóż to za miejsce w Tatrach, ta Hala Gąsienicowa?
W przeszłości była to hala pasterska będąca jednym z większych ośrodków pasterstwa w Tatrach. Miała powierzchnię ok. 800 ha, z czego pastwiska stanowiły tylko niewielką część, największą zaś część stanowiły nieużytki, halizny, kosodrzewina i las. Stały tutaj liczne szałasy i szopy pasterskie, tętniła życiem pasterskim, była odwiedzana przez zbójników. Nazwa hali pochodzi od góralskiego rodu Gąsieniców z Zakopanego, którzy w XVII w. byli jej właścicielami, w 1700 r. zaś oddali ją Szaflarskim z Czarnego Dunajca w zamian za Halę Krytą w Dolinie Chochołowskiej. W poprzednim stuleciu wypasali tu mieszkańcy wsi: Zubsuchego, Olczy, Gliczarowa, Nowego Bystrego, Białego Dunajca i Szaflar.

W sobotę, 6 września br. w setną rocznicę tej pierwszej celebracji odprawiona została Msza Święta. Grupa Podhalan wyruszyła rano z Kuźnic i przez Dolinę Jaworzynki dotarła na Halę Gąsienicową. Przed mszą odmówiono modlitwę Anioł Pański. W obecności przedstawicieli rodów góralskich: Gąsieniców-Krzeptowskich, Gąsieniców-Mracielników, Gąsieniców-Walczaków, Gąsieniców-Makowskich, Gąsieniców-Kleryków Bachledów, Bukowskich oraz zakopiańczyków, nowotarżan i turystów z Polski Mszę Świętą za rodziny i tych, którzy zginęli w Tatrach odprawił ks. Ryszard Barglik-Makowski. W homilii powiedział, m. in. Czy dzisiaj górale nie boją się świadczyć o Chrystusie, czy nie będą się bać bronić krzyża za cenę życia? Ważnym akcentem spotkania na hali było wyświetlenie w schronisku „Murowaniec” filmu artystycznego „Dekalog - Prolog” – z pieśnią Jam jest Pan Bóg Twój. Muzykę skomponował Marcin Pospieszalski, a scenarzystą i reżyserem tego obrazu jest Wojciech Jachymiak. Jest to zwiastun międzynarodowego projektu muzycznego opartego na słowach św. Jana Pawła II i przesłaniu Dekalogu.

Adam Kitkowski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas