Wtorek, 11 sierpień 2020, Imieniny: Ligii, Zuzanny, Lukrecji
Zakopane i okolice
Clouds
17°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Clouds
18°
Wiatr: 14.472 km/h Wilgotność: 82
Clouds
16°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Clouds
20°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 77
Clouds
18°
Wiatr: 2.196 km/h Wilgotność: 89
Clouds
16°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
28.02.2016, 10:40 | czytano: 1405

Nowotarskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Nowotarska Grupa Mieszkańców "PAMIĘĆ" zaprasza w poniedziałek 29 lutego na godz. 18.oo do Miejskiego Ośrodka Kultur w Nowym Targu na pokaz filmu "WiN. Wolność i Niezawisłość. Ostatnia Nadzieja" w reż. Sławomira Górskiego oraz wykład dr. Wojciecha Frazika - historyka, pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie poświęcony organizacji WiN.

Gośćmi specjalnymi będą Jadwiga Ostafin - córka Józefa Ostafina, członka Zarządu Głównego II WiN oraz Zuzanna Kurtyka.

Z kolei w dniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych tj. 1 marca br. r. o godz. 18.oo w kościele św. Katarzyny w Nowym Targu odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w intencji "żołnierzy wyklętych" i ich rodzin. Po Mszy św. złożymy kwiaty i zapalimy znicze pod krzyżem katyńskim.


"Przeszło 5 lat walczyła Polska Podziemna o pełną wolność i niezawisłość opierając się wyniszczającej okupacji niemieckiej. Zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego - Armia Krajowa w walce tej szczególnie dotkliwe poniosła ofiary, ofiary, które duchowych jej spadkobierców zobowiązują do dalszej, uporczywej walki nad realizacją ideału, który przyświecał naszym poległym towarzyszom broni" - pisali założyciele Zrzeszenia "WOLNOŚĆ i NIEZAWISŁOŚĆ"

Działacze WiN jak i innych organizacji zbrojnych walczących podczas II wojny światowej, reprezentowali specyficzne pokolenie - starsi wywalczyli wolność w 1918 r., młodsi byli w II Rzeczpospolitej wychowywani do wolności. Przed przywileje i osobiste korzyści potrafili postawić obowiązki i powinności wobec Ojczyzny.Nawet wtedy, gdy było już jasne, że nie spełni się przesłanie przysięgi Armii Krajowej iż "zwycięstwo będzie Wam nagrodą" nie złożyli broni. Ich postawę poetycko podsumował kpt. Zdzisław BROŃSKI "USKOK", dowódca z Lubelszczyzny w wierszu:
"....kto chce być wolny i prawe ma serce
niech walczy, niech cierpi choćby w poniewierce
niech ducha pokrzepi myślą o przyszłości
niech czoła nie zniży w podłej służalczości".

A nas, do czego wychowano, co przekażemy przyszłym pokoleniom, jakimi wartościami się z nimi podzielimy? Cóż warte są zwycięstwa Jagiełły, Sobieskiego, Piłsudskiego, jeżeli wolność tak wielce okupioną krwią dobrowolnie oddaliśmy, jeżeli "polskość to "nienormalność", jeżeli w imię poprawności politycznej musimy dostosować się do reguł jakie narzucają nam inni. Opieramy się narzucanym nam obcym wartościom i ideałom, ale czy uda nam się obronić nasze chrześcijańskie wartości, nasze polskie ideały za które oddawali życie nasi pradziadowie, dziadowie i ojcowie?

Jeden z ostatnich grypsów napisanych przed śmierciom przez ostatniego prezesa WiN ppłk Łukasza Cieplińskiego: "Odbiorą mi tylko życie. A to nie jest najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona. To moja wiara i moje wielkie szczęście. Gdybyś odnalazła moją mogiłę to na niej możesz te słowa napisać"

"Ból spędza sen z oczu, mózg szarpie i siły.
- czy sny niespełnione powstaną z mogiły
- czy drogiej idei dni wstaną mocarne
- czy nasze ofiary nie pójdą na marne.
Wierzę - nie pójdą, sny wstaną, syn zastąpi ojca... "

w imieniu organizatorów - Jadwiga Nieckarz
najnowsze informacje
komentarze
PACYFIKOWAC TO11:34, 29 lutego 2016
Morawa i Zapala juz kotly na Was czekają w piekle.
Jadwiga Nieckarz09:59, 29 lutego 2016
ZWZ - co roku na Dzień Pamięci Narodowej ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH staram sie przygotować coś nowego, ponieważ w zeszłym roku we wrześniu obchodzona była 70 rocznica powstania WiN, a w Nowym Targu podobno był oddzaił WiN-u (niestety nikt nie pokusił sie aby przybliżyć tą organizację) postanowiłam, że 1 marca w NDP ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH poświęcimy Zrzeszeniu WiN, co najmniej pół roku wcześniej rozmawia Pan z gośćmi których Pan chce zaprosić i ustala termin spotkania, tak więc temat 1 marca został ustalony w październiku 2015r i wtedy zostali zaproszeni nasi goście Przykro mi, że tak źle mnie Pan ocenia.
E - przepraszam za błąd.
E20:56, 28 lutego 2016
Przed śmiercią, nie śmierciom.
zwz19:57, 28 lutego 2016
Podhale nie ma swoich wykletych, poprawność polityczna się wkrada?
Żałosne i małostkowe, ktoś się boi Morawy i Zapały?
Pani Jadziu, co jest na rzecy?
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij