Środa, 06 lipca
Imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny
Czarny Dunajec
Clouds
21°
Wiatr: 13.824 km/h Wilgotność: 52 %
Clouds
20°
Wiatr: 12.168 km/h Wilgotność: 53 %
Clouds
22°
Wiatr: 16.416 km/h Wilgotność: 51 %
Clouds
18°
Wiatr: 13.716 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
23°
Wiatr: 14.184 km/h Wilgotność: 52 %
Clouds
20°
Wiatr: 12.996 km/h Wilgotność: 54 %
Jakość powietrza
16 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
11.05.2017, 10:03 | czytano: 1976

Opowieść córki o Wincentym Galicy (zdjęcia)

W Zakopiańskim Centrum Edukacji odbyło się spotkanie z cyklu „Wieczory w Czerwonym Dworze”. Jego bohaterem był Wincenty Galica, honorowy obywatel miasta Zakopane, o którym opowiedziała jego córka, Lucyna Galica-Jurecka.

Fot. Piotr Korczak
Wykład przeniesiony został do auli Zakopiańskiego Centrum Kultury z powodu remontu, który rozpoczął się w Willi Czerwony Dwór. Dzięki pozyskaniu środków unijnych miasto wykona gruntowną modernizację zabytkowego budynku, w którym mieści się Centrum Kultury Regionalnej.

O Wincencie Galicy można by opowiadać godzinami, a jego bogatą biografią obdzielić kilka osób. Na wieczór poświęcony jego osobie przyszli zarówno ci, którzy mieli okazję go poznać, jak i ci, którzy chcą pielęgnować pamięć o nim i wspierać zapoczątkowane przez niego działania.

Lucyna Galica-Jurecka w przygotowanej przez siebie prezentacji przedstawiła najbliższą rodzinę doktora Galicy oraz opowiedziała historię jego życia, działalności kurierskiej w czasie wojny i powojennego życia.

Jednym z najważniejszych zadań, jakie pozostawił potomnym Wincenty Galica, które próbuje wypełnić jego córka, jest odzyskanie budynku Palace w Zakopanem oraz utworzenie w nim muzeum z prawdziwego zdarzenia, które upamiętniać będzie wszystkich umęczonych w murach Katowni Podhala.

Podczas spotkania doktor Jurecka dziękowała wszystkim, którzy wspierają zarząd Stowarzyszenia Palace w pozyskiwaniu środków na odkupienie budynku przypominając jednocześnie jak wiele zostało jeszcze do zrobienia.

rk-w/ zdjęcia Piotr Korczak
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
zakop07:55, 12 maja 2017
Małgorzata W W się lansuje :)))
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas