Czwartek, 06 maj 2021, Imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty
Nowy Targ i okolice
Clear
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 87
Clear
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 87
Clear
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 87
Clear
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 64
Clear
Wiatr: 7.344 km/h Wilgotność: 90
Clear
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
25.10.2019, 15:20 | czytano: 1388

Słowackie aspekty września 1939 r. na konferencji naukowej w Głogowie

zdj. nadesłane

W Muzeum archeologiczno-historycznym w Głogowie odbyło się konferencja naukowa zatytułowana „Między sąsiadami. Wojna obronna Rzeczypospolitej 1939”. Naukowe przedsięwzięcie miało charakter międzynarodowy.

W konferencji uczestniczyli między innymi goście z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Węgier m.in.: Irena Mikłaszewicz z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie, Józef Porzeczka z Uniwersytetu w Grodnie, prof. Bohdan Hud z lwowskiego Uniwersytetu Iwana Franki, Janos Tischler dyrektora Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Spotkanie było niezwykle ciekawie, zwłaszcza dla tych, którzy interesują się historią. Konferencja była bowiem świetną okazją, aby dowiedzieć się między inny o tym, jakie były wojenne losy Polaków na Wileńszczyźnie, Grodzieńszczyźnie oraz w Galicji Wschodniej i na Wołyniu.

Wśród wielu znakomitych naukowców i badaczy, którzy prezentowali swoje referaty wystąpił także Robert Kowalski, kierownik Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, który od wielu lat podejmuje problematykę relacji polsko-słowackich oraz jest inicjatorem i organizator w Nowym Targu międzynarodowych spotkań badaczy dziejów państw Europy środkowo-wschodniej.

Podczas wspomnianej sesji naukowej wygłosił dwa referaty, pierwszy zatytułowany „Zapomniany agresor - działania armii słowackiej w Polsce we wrześniu 1939 r.”, oraz drugi pt. „Wojenna rzeczywistość na polskim Spiszu i Orawie pod okupacją słowacką w latach 1939-1944”. Obu wystąpieniom towarzyszył prezentacje multimedialne zawierające szereg mało znanych dokumentów, zdjęć i materiałów propagandowych, które wzmocniły przekaz wystąpień, a także pozwoliły zapoznać się uczestnikom sesji z mało zaznamy aspektem wojny obronnej 1939 r. oraz lat okupacji południowych kresów ówczesnej Rzeczypospolitej.

Zwieńczeniem konferencji „Między sąsiadami. Wojna obronna Rzeczypospolitej 1939 rok" był wernisaż wystawy „Węgierska dusza i wyobraźnia – rzeźby Layosa Gyorfi”, przygotowanej przy współpracy z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie.

Rangę międzynawowej konferencji w Głogowie „Między sąsiadami. Wojna obronna Rzeczypospolitej w 1939 roku” podniósł niewątpliwie fakt, że objął ją swoim patronatem wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego – Jarosław Sellin.

mat. prasowy, opr.s/
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Andzrej18:44, 25 października 2019
Słowaccy żołnierze podczas wkraczania we wrześniu 1939 r. do Jurgowa śpiewali na melodię polskiego hymny "Jeszcze Polska nie zginęła ale zginąć musi, jak jej Niemiec nie pokona, to ja Słowak zdusi"
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij