Piątek, 22 styczeń 2021, Imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego
Jabłonka i okolice
Drizzle
Wiatr: 20.376 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 90
Drizzle
Wiatr: 20.376 km/h Wilgotność: 81
Clear
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 66
Clouds
Wiatr: 22.536 km/h Wilgotność: 81
Drizzle
Wiatr: 20.376 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zła
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
29.01.2020, 12:01 | czytano: 2439

Samochodem po Ameryce (21): Aviation Nation

Fot. Michał Adamowski

Relacja z podróży nowotarżanina Michała Adamowskiego po Stanach Zjednoczonych: Jak już wspominałem w pierwszym odcinku tegorocznej relacji z USA, ta podróż miała mieć sporo wątków lotniczych.

Kolejnym przystankiem na drodze był Las Vegas i tutaj spędziłem trzy dni w bazie wojskowej Nellis, gdzie odbyło się ostatnie air show w roku kalendarzowym w Stanach Zjednoczonych - Aviation Nation.

W Las Vegas było już bardzo ciepło. I choć był to listopad, to można było sobie pozwolić na krótkie spodenki od samego rana. Impreza lotnicza, która nie odbywa się tutaj cyklicznie w 2019 roku zgromadziła prawdziwe tłumy, ale mimo tego, z dojazdem, a później z wydostaniem się z lotniska nie było najmniejszego problemu.

Aviation Nation było dla mnie imprezą, na której zawsze chciałem być. Tegoroczna edycja może nie była tak bogata w akcenty lotnicze jak poprzednie, ale mimo wszystko baza US Air Force w Nellis to miejsce, gdzie można zobaczyć praktycznie każdy latający sprzęt jakim obecnie dysponuje amerykańska armia. W tym roku zabrakło wprawdzie bombowców w pokazie dynamicznym, ale za to pokaz walki powietrznej połączonej z ewakuacją żołnierzy z pola walki był niesamowity. Na niebie można było oglądać takie maszyny jak F-15, F-16, F-22, F-35, A-10 oraz śmigłowiec HH-60 Pave Hawk.

Główną atrakcją imprezy był niewątpliwie pokaz grupy USAF Thunderbirds, której jednostką macierzystą jest właśnie Nellis i dla nich również był to ostatni występ w tym sezonie lotniczym. Charakterystycznie malowane samoloty F-16 w barwy USA przypieczętowały sukces imprezy w Las Vegas. Ich akrobację oglądałem wiele razy, ale zawsze jestem zachwycony pokazem umiejętności pilotów, która w połączeniu z show robionym na ziemi tworzy klimat, jakiego nie posiada żadna inna ekipa lotnicza.

I choć Las Vegas jest daleko i większość imprez lotniczych fotografuję w Europie, to chciało by się tam wracać. Piękne tło, w zasadzie pewna pogoda i samoloty, jakie w Europie latają bardzo rzadko, sprawiają, że lotnisko w Nellis ma niesamowity klimat.

Chcesz zwiedzić Amerykę z Michałem? Napisz maila: michal.adamowski@podhale24.pl TERMIN: JESIEŃ 2020, WIOSNA 2021.

Tekst i zdj. Michał Adamowski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
bibi20:19, 29 stycznia 2020
Wooowww super fotki. Super !
aaa13:18, 29 stycznia 2020
Piękne ,aż dech zapiera.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij