Wtorek, 18 maj 2021, Imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa
Rabka Zdrój i okolice
Rain
Wiatr: 24.084 km/h Wilgotność: 93
Rain
Wiatr: 24.084 km/h Wilgotność: 93
Rain
Wiatr: 24.084 km/h Wilgotność: 93
Rain
11°
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 99
Rain
Wiatr: 12.06 km/h Wilgotność: 91
Rain
Wiatr: 24.084 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
12.03.2021, 17:39 | czytano: 839

"Stabat Mater" G. B. Pergolesiego

Tuż przed Triduum Paschalnym, w Wielką Środę zapraszamy na "Stabat Mater" Giovanni Battista Pergolesiego. To barokowy utwór pasyjny, który kompozytor, zainspirowany wizerunkiem Matki Boskiej płaczącej pod krzyżem, napisał tuż przed śmiercią.

Koncert wykona Miejski Chór Gorce oraz nowo powstała Podhalańska Orkiestra Kameralna, solistkami są chórzystki Chóru Gorce - Monika Nycz sopran i Magdalena Smreczyńska alt. Dyryguje Maciej Osiecki.

Koncert jest dedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II i w ramach obchodów setnej rocznicy Jego urodzin i odbędzie się w formule on-line 31 marca o godz.18.00 na www.facebook.com/moknowytarg. Koncert będzie również dostępny na kanale YouTube.

Nagrania dokonano w nowotarskim, barokowym kościele p.w. św. Katarzyny.

Giovanni Battista Pergolesi należał do czołowych kompozytorów włoskiej opery komicznej pierwszej połowy XVIII wieku. Przez całe życie chorował na gruźlicę, miał też problemy z chodzeniem. Niezwykłe uzdolnienia muzyczne umożliwiły mu samodzielne utrzymywanie się w Neapolu podczas studiów w tamtejszym konserwatorium. Trzęsienie ziemi, które dotknęło Neapol w 1732 roku, i związana z tym prośba arcybiskupa o skomponowanie przez Pergolesiego mszy pokutnej zaowocowało serią kompozycji religijnych na głosy solowe, chór i orkiestrę z głównym utworem – Stabat Mater powstałym w 1736 roku. W tym samym roku kompozytor zmarł. Miał 25 lat.

opr. s/
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij