Premiera filmu "Droga krzyżowa Janosa Esterhazyego" - podhale24.pl
Poniedziałek, 26 lutego
Imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 4.86 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 4.788 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 4.896 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 6.084 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 6.624 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
18 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
32 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
18.03.2022, 14:26 | czytano: 949

Premiera filmu "Droga krzyżowa Janosa Esterhazyego"

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula oraz Konsul Generalny Węgier w Krakowie dr Tibor Gerencsér zapraszają na spotkanie autorskie i pokaz filmu "Droga krzyżowa Janosa Esterhazyego" 27 marca 2022 r. o godz. 14.00 do Kina Miejsce w Zakopanem. Film w reżyserii i według scenariusza Artura Janickiego.

Janos Esterhazy – arystokrata – potomek historycznych rodów Węgier i Polski – gdy dwa wynaturzone twory historii – nazistowskie Niemcy i bolszewicka Rosja zniszczyły jego dążenia do samoistności i współpracy narodów Europy Środkowej szukał wybawienia w instancji najwyższej – w BOGU. W sowieckich łagrach, w więzieniach komunistycznej Czechosłowacji – przez 12 lat na granicy życia i śmierci – modlił się o wytrwanie w naśladowaniu Chrystusa– Zbawiciela. Wytrwał. Trwa proces jego beatyfikacji. Film ukazuje dramatyczne przełomy Europy Środkowej – pole działalności politycznej Janosa Esterhazyego. W równoległym wątku – uświęcanie się Janosa w kazamatach więziennych – drodze krzyżowej zapisywanej między wierszami modlitewnika i zapisach towarzyszki jego męczeńskiej drogi – siostry Maryszki - Marii Esterhazy-Mycielskiej.

Produkcja: Studio Art V
Kooprodukcja: Instytut Pamięci Narodowej
Sponsor: Fundacja im. Wacława Felczaka. Samorząd Mniejszości Polskiej w ERD 2021.

opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Węgier nigdy nie był bratanek15:17, 18 marca 2022
Janos Esterhazy ? arystokrata, przy dzisiejszym Orbanie nie miałby lepiej
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas