Los człowieczy. Wystawa prac Teresy Iwanejko-Tarczyńskiej (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 23 września
Imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta
Jabłonka
Clouds
13°
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 98 %
Rain
12°
Wiatr: 5.256 km/h Wilgotność: 97 %
Rain
14°
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.068 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
16°
Wiatr: 6.768 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
14°
Wiatr: 6.984 km/h Wilgotność: 100 %
Jakość powietrza
6 %
Nowy Targ
12 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
19.09.2023, 13:24 | czytano: 187

Los człowieczy. Wystawa prac Teresy Iwanejko-Tarczyńskiej (zdjęcia)

Prace Teresy Iwanejko-Tarczyńskiej zaprezentowano w ramach Pępka Świata w Teatrze im. St. I. Witkiewicza. O oprawę artystyczną wernisażu wystawy o tajemniczym“7+1” zadbał dyrektor Andrzej Stanisław Dziuk wraz z aktorami teatru.

Fot. Marcin Szkodziński
Fot. Marcin Szkodziński
Z mroku i światła wyłoniły się czarne postacie zbite w jedną masę, bose, zdeterminowane i przerażone. Biegły, niosły bagaże, a na koniec wniosły jak nosze prace z gliny, drewna, sznurów i kromki chleba. Tak rozpoczął się wernisaż prac Teresy Iwanejko - Tarczyńskiej w ramach Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych “Pępek Świata”. W tym roku tematem przewodnim jest zderzenie światów: wschód/zachód.

- Temat, który przedstawiłam, to los człowieczy. Został on stworzony przez wyobraźnię, która była inspiracją do tematu. To wszystko, to rzeczy z ziemi. Są malowane gliną z domieszką farb. Glina jest symbolem ziemi. Jest końcem życia, a zarazem początkiem. Tu jest także bardzo duży kontakt z kosmosem. Przez kolory starałam się powiedzieć tak ważną rzecz. Kolor biały, to królowa wszystkich kolorów. To symbol niewinności i delikatności, a zarazem siły jak korona Himalajów, gdzie szczyty są białe. Kolor niebieski ma w sobie powiew wiatru, powietrze, jak i przestrzeń oraz intelekt. Kolory żółty i pomarańczowy symbolizują kuszenie. Czerwień to walka. Brąz to ziemia, jej czułość. Kończy i zaczyna życie. W tym jest także czerń, która jest symbolem smutku, determinacji, końca, elegancji, ale to nie jest koniec. Wszystkie rzeczy, które widzimy, czyli glina, patyki, sznury pochodzą z miejsca niezwykłego. Przy zalewie Klimkówka mam miejsce i kontakt z naturą. Jest też chleb, który pochodzi z ziemi, to jej dobro - mówiła Teresa Iwanejko - Tarczyńska.

Zarówno autorka, jak i aktorzy Teatru nie chcieli mówić o pracach. Chcieli aby sztuka sama przemówiła, aby osoby patrzące na dzieła sami dojrzeli w tych pracach ich znaczenie. Stąd także zagadkowy tytuł, który nie sugeruje odbiorcy gotowej interpretacji.

Dziełem, które zapoczątkowało cykl prac był kawałek drewna, który ułożył się w znak zapytania. Zawisł on na ścianie autorki w dniu, kiedy w Ukrainie rozpoczęła się wojna.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas