“Rozgłasaj muzykancie, rozgłasaj!” - pieśni weselne - podhale24.pl
Poniedziałek, 26 lutego
Imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 4.896 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 8.028 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
18 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
32 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
08.10.2023, 11:42 | czytano: 721

“Rozgłasaj muzykancie, rozgłasaj!” - pieśni weselne

NOWY TARG. W sobotę 14 października w Spółdzielczym Domu Kultury w godz. 10:00-12:00 Agnieszka Banaś zorganizuje spotkanie śpiewacze, z tradycyjnymi pieśniami weselnymi.

Zaślubiny to w życiu człowieka jedno z najważniejszych rytuałów przejścia. Kiedyś ślub był aktem połączenia dwóch rodzin, a nie tylko samej pary młodych ludzi. Było to wydarzenie bardzo istotne także dla całej społeczności wsi.

W przygotowaniach do tego dnia największą rolę odgrywał swat, najczęściej mężczyzna, który poprzez swoiste negocjacje miał zadbać o interesy rodziny pana młodego. W takich rozmowach nie mniej ważna była troska o dobra panny młodej. Przyszli małżonkowie mieli jednak najmniej do powiedzenia, ślub był umową pomiędzy rodzinami, a zanim doszło do ceremonii zaślubin, musiało minąć trochę czasu. Umizgi, zaręczyny, ślub i wreszcie wesele miały określone zwyczaje i swoją specyfikę. O nich dowiadujemy się wprost z pieśni. Nasze spotkanie będzie śpiewną drogą poprzez cały obrzęd, barwną i być może z dzisiejszej, współczesnej perspektywy zaskakującą. Odpowiedź na pytanie, co z dawnych tradycji pozostało i w jakiej formie przetrwało do dziś, będzie także przedmiotem naszych śpiewnych rozważań.

Pojawią się pieśni z różnych regionów słowiańszczyzny, nie zabraknie także praktycznych wskazówek dotyczących prawidłowej emisji wydobywania dźwięków.

Koszt: 50 zł
Obowiązują zapisy na: agnieszka.banas.official@gmail.com

opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas