- To wydarzenie, które sięga historią do tego, co działo się w całych górach polskich przed II wojną - mówił Andrzej Zarych, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, organizator wydarzenia. Wyjaśnił, że pierwszy Zjazd Karpacki odbył się w sierpniu 1935 roku w Zakopanem i było to dużym wydarzeniem jak na tamte czasy.
- Celem było jednoczenie Polski i pokazywanie mieszkańcom różnych regionów tego, co ciekawe, intersujące, niezwykłe. To było święto gór. Na tę okazję remontowano schroniska górskie, odnowiono budynki w mieście. Powstawała nowa baza noclegowa. Chodziło o to, żeby przyjąć mnóstwo turystów, gości i uczestników zjazdu. Zaplanowano też liczne wystawy, konferencje, koncerty i inne wydarzenia. To były prezentacje regionów i miejscowości z całych polskich Karpat - opowiadał Andrzej Zarych.
Kolejne zjazdy odbywały się w 1936 roku w Sanoku, w 1937 w Wiśle i w 1938 w Nowym Sączu.
- Piąty już się nie odbył. Chcemy wracać do tradycji, proponując zjazd w Ludźmierzu, w międzynarodowej oprawie. Chcemy zaprosić przedstawicieli z różnych stron Karpat. Bo naszym celem jest pokazywanie wspólnoty kulturowej karpackiej, z uwzględnieniem i wypunktowaniem specyfiki tego terenu -poinformował Andrzej Zarych.
- II wojna światowa przerwała pomysł organizacji zjazdu, który integrował ludy karpackie. Komuniści zablokowali skutecznie na wiele lat tego typu działania. W 2015 roku Zarząd Główny Związku Podhalan wrócił do idei i zorganizowaliśmy zjazdy karpackie na wzór święta gór - przypomniał Piotr Gąsienica, zastępca dyrektora ds. dziedzictwa kulturowego Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół”.
Zjazd Karpacki organizowany był do 2021 roku - do czasu pandemii. - I do dzisiaj ta przerwa trwała. MCK „Sokół” przejęło od Związku Podhalan prawa do organizacji imprezy i na mocy porozumienia organizujemy w Ludźmierzu VI Zjazd Karpacki, z dużym zaangażowaniem międzynarodowym - dodał Piotr Gąsienica.
Zjazd rozpocznie się w piątek 27 września przy Instytucie Dziedzictwa w Ludźmierzu. O godz. 19 będzie rozpalenie watry, następnie prezentacja bacówki, degustacja baraniny, pokaz wyrobu oscypka i koncerty folkowy oraz dudziarzy.
Z kolei do Instytutu Dziedzictwa organizatorzy zapraszają na Ogólnopolską Konferencję Naukową „Granice Karpat”, a wieczorem na koncert Echa Karpat i spotkanie przy muzyce karpackiej.
W tym dniu będą też pokazy konne i przejazdy ulicami Ludźmierza.
W niedzielę 29 września będzie uroczysta suma, odczytanie Odezwy Karpackiej i przekazanie laski pasterskiej, symbolu Zjazdu Karpackiego, organizatorowi, który przygotuje wydarzenie za rok. - Chcemy, aby to była Słowacja. Zjazd odbyłby się w Terchovej, miejscowości, z której pochodzi historyczny Janosik. Chcielibyśmy, żeby Zjazd Karpacki poszedł w Karpaty, czyli co roku był w innym kraju karpackim - mówił Piotr Gąsienica. Dodał, że w wydarzeniu wezmą udział mieszkańcy Karpat z różnych stron Europy.
mp/
Skontaktuj się z nami
+48 796 024 024
+48 18 52 11 355redakcja@podhale24.pl
m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas