"Spadkobiercy wolności". Niezapomniane chwile z historią w Rabie Wyżnej (zdjęcia) - podhale24.pl
Szczawnica
Clear
12°C
Clear
12°C
Clear
10°C
Clear
11°C
Clear
9°C
Clear
8°C
Kartka z kalendarza
14.08.2024, 15:15 | czytano: 3681

"Spadkobiercy wolności". Niezapomniane chwile z historią w Rabie Wyżnej (zdjęcia)

Niezwykłe, zapadające w pamięć, multimedialne widowisko „Spadkobiercy wolności” było głównym punktem Koncertowego Przewrotu Pałacowego, pikniku retro, który drugi rok z rzędu odbył się na terenie dawnego dworu w Rabie Wyżnej, ale tym razem w nowej, patriotyczno-niepodległościowej odsłonie.

Fot. Robert Łajka
Fot. Robert Łajka
Pałac Głowińskich oraz jego mieszkańcy Jan i Róża Zduniowie, a potem Wanda i Kazimierz Głowińscy odegrali ważną rolę nie tylko w życiu mieszkańców Raby Wyżnej, ale też regionu krakowskiego czy podhalańskiego. Mowa tutaj o roli dworu jako ośrodka kulturotwórczego szczególnie w czasach międzywojnia. To w dworze pielęgnowano wartości takie jak: przywiązanie do ojczyzny, do ziemi, do tradycji. W początkowym zaś okresie okupacji – dwór pełnił rolę ośrodka konspiracji niepodległościowej. Mieszkańcy Raby Wyżnej łączą rozwój rabiańskiej kultury i historii z dworem i rodziną Głowińskich, szczególnie z Różą Zduń „Panią Dziedziczką” i jej córką Wandą Głowińską.

W ubiegłym roku Koncertowy Przewrót Pałacowy był okazją, żeby przypomnieć historię dworu, jego właścicieli i ich zasług dla lokalnej społeczności. W tym roku wybrzmiał duch patriotyzmu i myśli niepodległościowej, który zawsze unosił się nad dworem, ale i nad całą okolicą i to właśnie i Głowińscy, i lokalni bohaterowie grali najważniejsze role, podczas widowiska „Spadkobiercy wolności”, według scenariusza i w reżyserii dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Anny Piaskowy. To wydarzenie interaktywne łączące światło, muzykę, taniec i śpiew, opowiadające w sposób interdyscyplinarny o kulturze, tradycji i działaniach niepodległościowych skupionych w dworze i na terenie Raby Wyżnej. Ten słowno-muzyczny spektakl jest opowieścią o dziedzictwie rabiańskiego dworu, lokalnych bohaterach walki o wolność z historią Polski w tle. Ukazana poezją, narracją i piosenkami historia walk o wolność rozpoczyna się ukazaniem paralelizmu jaki istniał między dworem w Soplicowie z „Pana Tadeusza”, a dworem w Rabie Wyżnej. Oba dwory były ostoją polskości, w obu pielęgnowano uczucie patriotyzmu, polskie tradycje i obyczaje ziemiańskie, uczty, polowania, grzybobrania – w obu dworach zatrzymał się czas. Widowisko opowiadające o działaniach niepodległościowych kończy się wyborem Karola Wojtyły na Papieża i zasługami św. Jana Pawła II w budowaniu demokracji i wolności w Polsce oraz wydarzeniami do Okrągłego Stołu, nawiązując po drodze do tajnego nauczania w naszym regionie, roli partyzantów, Szlaku Kurierów „Szkoła:, Konfederacji Tatrzańskiej, bohaterów II wojny światowej. Było to piękne i ważne.

W widowisku tym, w roli gwiazd wieczoru, wzięli udział znakomici i uznani śpiewacy Olga Szomańska i Janusz Radek oraz duet śpiewaków Monika Biderman-Pers i Piotr Karzełek w towarzystwie wokalistów Studia Piosenki Young Stars z Raby Wyżnej. W specjalnie przygotowanych na ten wieczór aranżacjach muzycznych usłyszeliśmy największe przeboje polskiej piosenki patriotycznej i rozrywkowej. Tak dobrany repertuar pozwolił publiczności włączyć się w taniec i śpiew, oraz – po pierwsze – uczestniczyć bezpośrednio w tworzeniu kultury, a po drugie – być świadomym trudów walki o niepodległość widzem, tytułowym „spadkobiercą wolności”. Ozdobą widowiska był wieczorny pokaz ognia, tańca i pirotechniki. Wydarzenie poprowadzili Anna Piaskowy oraz aktor Cezary Skrocki, a oprawę multimedialną przygotowała Marta Skrocka.

Organizatorom udało się stworzyć atmosferę przedwojennych czasów, lat 20. i 30. i 40. ub. w. Plenerowe rekonstrukcje zwyczajów i tradycji dworu, zwyczajów łowieckich, pokazy kuchni myśliwskiej czy zielarstwa wzbudziły duże zainteresowanie wśród widzów. Odbyło się wiele rekonstrukcji w formie warsztatów, zabaw twórczych. Plener rysunkowy, tradycje leśnictwa i łowiectwa, oraz „fabryka wódek zdrowotnych” nawiązywały do pasji i działalności dziedzica Jana Zdunia. Warsztaty i stragany zielarskie, potrawy w ziołach, kuchnia dworska z potrawami epoki inspirowane były zamiłowaniem do zielarstwa dziedziczki Róży Zduń oraz tradycją gościnności dworu.

Zabawie towarzyszyły dioramy wojenne, zabawy dawne, turniej brydża, warsztaty robienia drewnianych zabawek, kasyno w parku, samochody przedwojenne i wojenne. A na piknikowej scenie tancerze Baletu Dworskiego Cracovia Danza przedstawili taneczny obraz „Tamte lata, tamte dni” – kostiumowy wieczorek taneczny okresu międzywojennego z Ostatnim Mazurem („Jeszcze jeden mazur dzisiaj”), którym to wtedy kończyły się wszystkie przedwojenne bale i potańcówki.

Na roztańczonej scenie zaprezentowali się też panie i panowie ze Stowarzyszenia Dawnej Rabki Czar z modą i tańcami lat 20., 30. i 40. XX wieku, czarując publiczność epokowymi strojami. Odbył się pokaz i konkurs rodzinny na najpiękniejszą stylizację retro.

Mieszkańcy Raby Wyżnej chcieliby, aby piękny, choć podupadły Pałac Głowińskich znowu żył i odzyskał dawny blask. Póki co udaje się przywrócić jego świetność w inny sposób. Organizowany drugi rok z rzędu piknik retro "Koncertowy Przewrót Pałacowy" ponownie przeniósł mieszkańców i wszystkich gości imprezy do najpiękniejszych, szykownych i eleganckich, lat 20. ub.w., kiedy dwór tętnił życiem. A Gminny Ośrodek Kultury w Rabie Wyżnej zadbał o wszystkie detale, dzięki którym wydarzenie powtórzyło ubiegłoroczny sukces.

To był piękny dzień 4 sierpnia 2024 roku. I nie przeszkodziła pogoda, która płatała figle. Było naprawdę pięknie i to gdzie by nie spojrzeć – stroje, tańce, piosenki, gry, zabawy, jadło, atmosfera… Rabiański piknik retro zyskał już renomę, a mieszkańcy i turyści chcą kolejnych edycji.

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej autorstwa wyjątkowego artysty Roberta Łajki.

Anna Piaskowy / Gminny Ośrodek Kultury w Rabie Wyżnej
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Lol09:38, 17 sierpnia 2024
Wydarzenie niewątpliwie piękne i dostojne - gratulacje dla Pani Dyrektor GOK.
0
Fan06:12, 16 sierpnia 2024
Rabka z Rabą Wyżną w stylu retro.
4
Mango18:40, 14 sierpnia 2024
Brawo dla głównej organizatorki - Pani Anny Piaskowy! Inne gminy i inne ośrodki kultury powinny brać przykład z Raby Wyżnej.
Wydarzenie wysokiej rangi - oby więcej takich!
2
Rysiu wizzzzz15:24, 14 sierpnia 2024
fajnie ale niepotrzebne te biedne wypchane zwierzątka
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
03
05.2025
Nie przegap!
02
05.2025
Nie przegap!
11
05.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
kwiecień
29
Wtorek
Imieniny:Piotra, Rity, Angeliny
Kliknij po więcej