"Odkrywanie dziedzictwa kulturowego w edukacji szkolnej"... - spotkanie w ludźmierskim IDNLK (zdjęcia) - podhale24.pl
Czwartek, 26 grudnia
Imieniny: Szczepana, Dionizego,
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 4.464 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
-0°
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
Wiatr: 3.924 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
-1°
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
Wiatr: 3.672 km/h Wilgotność: 74 %
Jakość powietrza
88 %
Nowy Targ
94 %
Zakopane
50 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 44 | 88 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 47 | 94 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
15.09.2024, 10:17 | czytano: 1991

"Odkrywanie dziedzictwa kulturowego w edukacji szkolnej"... - spotkanie w ludźmierskim IDNLK (zdjęcia)

LUDŹMIERZ. W Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu zorganizowana została konferencja informacyjno-szkoleniowa: "Odkrywanie dziedzictwa kulturowego w edukacji szkolnej – wyzwania współczesności".

zdj. ZG Związku Podhalan
zdj. ZG Związku Podhalan
Spotkanie skierowane było do dyrektorów szkół i samorządów lokalnych z terenów województwa małopolskiego i śląskiego. Szczególnie do osób, które podejmują decyzję w uwzględnianiu w planach nauczania oraz programach profilaktyczno -wychowawczych szkoły tematyki związanej z dziedzictwem kulturowym.

Nauczyciele praktycy wskazywali, że odkrywanie przez uczniów ich dziedzictwa jest skuteczną formą realizacji istotnych celów wychowawczych i edukacyjnych oraz kompensacji różnorakich deficytów rozwojowych. Szkoła, będąca drugi po rodzinnym domu środowiskiem wychowawczym, może i powinna wspierać proces międzypokoleniowej transmisji kulturowej.

Przedstawiciele kuratorium, władz samorządowych i dyrektorzy szkół byli zgodni co do tego, iż temat wychowania dzieci i młodzieży w wartościach wpisujących się w dziedzictwo kulturowe w zakresie regionalizmu jest ważny. Zadeklarowali chęć współpracy w wychowaniu regionalnym, wspieraniu wszelkich działań służących upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych.

W konferencji udział wzięli: małopolska wicekurator oświaty Katarzyna Mitka, dyrektor MCK Sokół Andrzej Zarych, starosta tatrzański Andrzej Skupień, starosta nowotarski Tomasz Hamerski, wicestarosta Robert Furca, prezes Związku Podhalan w Polsce Julian Kowalczyk, Aniela Kasiniak - wizytator Delegatury KO w Nowym Targu, Leszek Ciężobka dyrektor Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Nowym Targu, dr hab. Anna Mlekodaj – profesor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu, dr Barbara Zgama, regionalistka, polonistka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Podwilku, Halina Tylka, regionalistka, historyk, nauczycielka w Szkole Podstawowej w Chochołowie, Barbara Balicka, regionalistka, nauczycielka w Nowym Targu, Renata Lipkowska nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Krauszowie, regionalistka, Anna Jakubiec-była nauczycielka i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Cichem, regionalistka, członek Prezydium Zarządu Głównego ds. edukacji regionalnej.

Organizatorami wydarzenia był Zarząd Główny Związku Podhalan w Polsce w porozumieniu z Małopolską Kurator Oświaty dr Gabrielą Olszowską oraz Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
3
historyk20:27, 15 września 2024
Do ABC - słowackim wpływ to ja pamiętam jak zdradziecko z Niemcami zaatakowali Polskę we wrześniu 39. Szkoda, że się cwaniakom samym nie chciało się zaatakować Polski. Co bali się, że po kilku dniach będą pobici i będzie polska defilada w Bratysławie zamiast ich w Zakopanem?
3
Wilk kobyłe wlece...14:04, 15 września 2024
@ ABC nie żartuj...Węgierski, wołoski (rusnacki), niemiecki, a tym bardziej słowacki wpływ na naszą kulturę jest jej marginesem. Jeśli chodzi o Orawę i Spisz był to wpływ nienaturalnie obcy i szkodliwy, sponsorowany najpierw przez Czechosłowację, potem faszyzującą Słowację, a końcu władze komunistyczne PRL. Jakby tego było mało teraz też ten wpływ jakoś od czasu do czasu ujawnia się beknięciem, dzięki finansowej kroplówce polskiego budżetu i naiwniaków z Słowacji. W żadnym jednak razie "wpływ" ten nie zmienił autentycznej kultury i języka (gwary), która wreszcie jest na wolności i nikt nikogo do niej nie przymusza...
4
mis13:46, 15 września 2024
Do ABC nie tylko Spisza i Orawy ale całego Podhala- wiesz skąd się wzięły u nos
pierwsze portki góralskie?.... z Liptowskiego płotu.
3
ABC12:24, 15 września 2024
A o słowackim dziedzictwie kulturowym Spisza i Orawy nadal nie wspomniano, nie zaproszono także przedstawicieli tego środowiska... A zatem mamy "wybiórcze dziedzictwo kulturowe".
3
piotrek12:17, 15 września 2024
a ja odkryłem że nie ma tam osoby najważniejszej osoby -beaty , byłej premierowej ...
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
27
12.2024
Nie przegap!
31
12.2024
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas