Zakopane chce nadal upamiętniać postać Władysława Zamoyskiego - podhale24.pl
Wtorek, 15 października
Imieniny: Jadwigi, Teresy, Zoriana
Rabka Zdrój
Rain
Wiatr: 4.32 km/h Wilgotność: 98 %
Rain
Wiatr: 4.572 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 97 %
Rain
Wiatr: 3.24 km/h Wilgotność: 96 %
Rain
Wiatr: 5.364 km/h Wilgotność: 94 %
Rain
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 98 %
01.10.2024, 14:08 | czytano: 845

Zakopane chce nadal upamiętniać postać Władysława Zamoyskiego

Łukasz Filipowicz, burmistrz Zakopanego spotkał się z przedstawicielami Fundacji Zakłady Kórnickie, z prezesem zarządu dr Dariuszem Grzybkiem na czele, by w roku Władysława Zamoyskiego uczcić pamięć hrabiego i jego wkład w rozwój miasta oraz omówić dalsze formy współpracy.

Łukasz Filipowicz, burmistrz Zakopanego spotkał się z przedstawicielami Fundacji Zakłady Kórnickie. Fot. UM Zakopane
Łukasz Filipowicz, burmistrz Zakopanego spotkał się z przedstawicielami Fundacji Zakłady Kórnickie. Fot. UM Zakopane
3 października nastąpi odsłonięcie pomnika Wł. Zamoyskiego w Kórniku, w którym uczestniczyć będzie przedstawiciel Zakopanego.

Przypomnijmy, że w 1889 roku Władysław Zamoyski kupił na licytacji dobra zakopiańskie, by uchronić tatrzańską przyrodę przed gospodarką rabunkową. W Zakopanem przyczynił się do budowy elektrowni, wodociągów, szkoły, szpitala, poczty i nowego gmachu Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, a także Bazaru Polskiego na Krupówkach. Dzięki jego staraniom wybudowano kolej z Chabówki do Zakopanego. Działał na rzecz utrzymania Morskiego Oka w granicach Galicji – prawo do tych terenów rościły sobie także Węgry. Ostatecznie Najwyższy Trybunał Kasacyjny w Wiedniu w 1909 roku rozstrzygnął spór na korzyść Polaków.

„Majątku, jaki mi Bóg w ręce oddał, nigdy nie uważałem za własność moją, lecz za własność Polski, w czasowem mojem posiadaniu, własność, z której mi uronić niczego nie wolno, która Ojczyźnie jedynie, a nie mnie służyć ma” – pisał w 1913 roku. Cały swój majątek zdecydował się przekazać narodowi polskiemu w formie Fundacji Zakłady Kórnickie, która po dziś dzień dba o spuściznę hrabiego i pamięć o nim.

Źródło: UM Zakopane, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
2
ente12:41, 2 października 2024
Przydałoby się żeby godna kapela i gazdowie pojechali podziękować, a nie politycy.
0
wg18:40, 1 października 2024
A jakby ktoś dociekliwy doszedł do tego co Zamojski przekazał miastu i co z tego w mieście pozostało?
2
góralka z Kościeliskiej ulicy16:24, 1 października 2024
No to zakopiańczycy , włodarze uszczegli miasto przed gospodarką rabunkową , bo SAMI SĄ JEJ WYZNAWCAMI , tak ,że autochtoni mają w mieście Zakopane g....o do powiedzenia , a rządzą się w nim cwaniaki, deweloperzy i nowisie cepry .
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
15
10.2024
Nie przegap!
Trwa do 20.10.2024
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas