Raba Wyżna. Powietrze jakie jest - każdy widzi. Kopciuchy do wymiany - podhale24.pl
Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Marii, Konrada
Nowy Targ
Snow
Wiatr: 17.712 km/h Wilgotność: 75 %
Snow
-3°
Wiatr: 17.568 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
Wiatr: 19.872 km/h Wilgotność: 71 %
Snow
Wiatr: 20.88 km/h Wilgotność: 70 %
Snow
Wiatr: 13.932 km/h Wilgotność: 64 %
Snow
-0°
Wiatr: 12.024 km/h Wilgotność: 75 %
17.10.2024, 14:15 | czytano: 5913

Raba Wyżna. Powietrze jakie jest - każdy widzi. Kopciuchy do wymiany

- A jeśli żona będzie chciała ugotować rosół na blasze to co, nie może? - pytanie radnego to tylko jedna z wątpliwości podczas debaty nad jakością powietrza w gminie Raba Wyżna.

Czym rzeczywiście oddychają mieszkańcy gminy do końca nikt nie wie. Najbliższa stacja monitoringu znajduje się w Nowym Targu i to na jej wynikach opierają się analizy jakości powietrza w Rabie Wyżnej. Czy jest lepiej czy gorzej? Prośby o lokalizację urządzenia pomiarowego odbija się o brak sprzętu w wojewódzkiej inspekcji ochrony środowiska. Samorząd chce wkrótce zakupić swój pyłomierz.

Uchwała antysmogowa obowiązuje


Bez względu na wyniki, mieszkańców obowiązują przepisy małopolskiej uchwały antysmogowej oraz programu ochrony powietrza. Sama gmina także musiała przygotować własny dokument - program gospodarki niskoemisyjnej jest aktualnie oceniany w WFOŚ.

Jak przypomina Grażyna Madeja inspektor ds. ochrony środowiska, od 1 maja obowiązuje zakaz korzystania z pieców pozaklasowych, a także kominków i pieców kuchennych. Każdy mieszkaniec jest zobowiązany do ich wymiany lub odcięcia od przewodów kominowych. Jeśli kontrola wykaże, że jest nadal użytkowany- właściciel musi liczyć się ze skierowaniem wniosku o ukarania przez policję. Kotły klasy III i IV mogą być jeszcze użytkowane do końca 2025 roku.

Gmina ma obowiązek przekazywać co najmniej 1% dochodów własnych na ochronę powietrza. Urzędnicy mają obowiązek też przeprowadzania trzech rodzajów kontroli. Pierwsze to działania interwencyjne po otrzymaniu zgłoszenia. Te trafiają nie tylko pisemnie na dziennik podawczy w urzędzie, ale, coraz częściej, także po zgłoszeniach przez internet - przez aplikację ekointerwencja czy centralną ewidencję emisyjności budynków.

Oprócz tego co najmniej dwie kontrole dziennie muszą być przeprowadzane, gdy pojawia się ogłoszenie o pojawieniu się zanieczyszczenia powietrza. Wreszcie urzędnicy mają obowiązek przeprowadzenie 100 kontroli programowych w ciągu roku. W tym dotąd przeprowadzili ich 69. Są kolejne zawiadomienia ku niezadowoleniu niektórych mieszkańców.

Czym się pali w Rabie Wyżnej?


- Wciąż mamy większość kotłów na paliwo stałe, 60% na węgiel, ale część z nich spełnia wymogi ekoprojektu. Wzrasta ilość kotłów gazowych, pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Spada ilość pieców pozaklasowych choć mieszkańcy niechętnie z nich rezygnują - zauważa Grażyna Madeja.

Mieszkańcy coraz chętniej korzystają też z programów dotacyjnych. Najbardziej popularny to rządowy program Czyste Powietrze, ale także Ciepłe Mieszkanie (dotyczy budynków wielorodzinnych) czy Mój Prąd (dotacja na fotowoltaikę). Do wykorzystania są też środki z uruchomionego w tym roku programu Moja Elektrownia Wiatrowa, Mój elektryk (dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego), wkrótce ma być też dostępny Mój Elektryczny Rower.



OZE na dachu i węgiel pod blachą


- Gmina ma zapewnić co najmniej 50% energii w budynkach użyteczności publicznej z odnawialnych źródeł energii. Jak to wygląda u nas? - dopytuje radny Mateusz Urbaniak.

Jak zauważa Grażyna Madeja, to problem nie tylko tej gminy. - Nie mamy takiej możliwości, a ogłoszenia przetargu skutkowało tym, że nikt się nie zgłaszał. Mogą być konsekwencje, ale z tym mają problem wszystkie gminy. Nie ma firm, które oferują prąd z odnawialnych źródeł energii w takiej ilości jaka byłaby potrzebna - dodaje.

Gmina korzysta jedynie w tym zakresie z paneli fotowoltaicznych na jednym z budynków co nie rozwiązuje problemu.

- Dużo jest kuchni kaflowych, one są zakazane, ale używane. Kto ma wydać certyfikat, że taki piec spełnia warunki? Małżonka lubi gotować na tym piecu - dopytuje się jeden z radnych.

Tu jednak sprawa wydaje się beznadziejna. Jak zauważa inspektorka, certyfikat czy dany piec spełnia normy wydają laboratoria. By zrobić takie badanie powinno ono wziąć kocioł do siebie. Ale w przypadku pieców kaflowych to oczywiście niemożliwe. Uchwała została skonstruowana w ten sposób, by takie piece były zakazane. Żaden zdun nie może wydać takiego certyfikatu.

A co z gazem?


Choć sieć gazowa na terenie gminy nie jest rozbudowana to radni dopytywali o unijne plany odejścia od korzystania z gazu.

To nie są plany odejścia od gazu w ogóle, tylko gazu kopalnianego. Na razie unia nie deklaruje czym go zastąpić. Może to być biogaz. Sieci gazowe powstają i są nadal rozbudowywane. Nie mamy jeszcze informacji rządu, ale unijna dyrektywa wskazała, że od nowego roku nie będzie można przyznawać dofinansowania na kotły gazowe. Tyle, że w Polsce nie została ona przyjęta - podkreśla Grażyna Madeja.

fi/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Radny07:24, 27 października 2024
A może by w końcu zamknąc te szkołe wBielance iją sprzedać razem zpersonelem
0
stop szkodliwym głupcom07:23, 20 października 2024
Do wymiany są jedynie "kopciuchy umysłowe", które wymyśliły problem i niszczą wszystko co funkcjonalne w imię cudzych interesów.
4
Iruś12:12, 19 października 2024
Czego wójt termów nie wierci tylko ludziom po chałupie łazi i w pięć zagląda. Bocian chciał dać darmowy gaz z bliogazowni to go gonią. No i szkołę w Bielance zamykać chce.
5
Obserwatorka11:49, 19 października 2024
Dziwią mnie Państwa spotkania , gminne wypowiedzi Państwa komentarze . Z tego co mi wiadomo miała być w Waszej wsi biogazownia . Rozwiązały by się wszelkie problemy prądu i ogrzewania . Można było dogadać się z inwestorami , zmienić lokalizacje przeszkadzającą osobom wybudowanym w strefie buforowej gospodarstwa ( zmniejszenie tej strefy dla osób zainteresowanych budowa swoich domów ) . Ale ulegliscie namową Stop Biogazowni co tak naprawdę powinno się nazywać STOP BOCIANOWSKI . Bardzo to przykre bo gmina miałaby same korzyści . Dziś bylismy na turnieju w Rabie i zastanawialiśmy się jaki będzie towarzyszył nam smród . A jak się okazało ŻADEN . A tak naprawdę gnój i gnojowice ma zjeść dzierżawca bo każdy zapomniał gdzie mieszka i skąd się wywodzi .
0
Iwona08:46, 19 października 2024
Ci co każą likwidować czynne kominy i niezależne źródła energii powinni być karani za niegospodarność i potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa. Ludzi na terenach powodziowych ratują tylko piece tradycyjne. Teraz tam nie ma ekologów ani urzędników by rozwiązać problemy. W razie katastrofy ludzie są i będą zdani sami na siebie. Nie jestem zwolennikiem palenia w kopciuchach, ale jak są to niech zostaną jako źródło awaryjne. Opamiętajcie się.
0
Ktos05:02, 19 października 2024
A co zrobicie jak w zimie będą wyłączenia prądu?
Ani kocioł gazowy nie ruszy ani te pompy ciepła????
17
Orawianin18:18, 18 października 2024
Do wszystkich tych co narzekają że nie będą wymieniać piecu to chodźcie se iwdychajcie ten smród jaki jest na terenie gminy Raba Wyżna może wreszcie ktoś zacznie kontrolę po tych wioskach bo wieczorami nie ma czym oddychać może z gminy wreszcie się ruszą
0
swój chłop15:44, 18 października 2024
Eko terroryzm i zielony bezład dotarł do ściany. Zakazać kominków na drewno i pieców kaflowych to mógł tylko chory umysł w Brukseli. Polecam wywiad z prezydentem Francji Macronem, który stwierdza wprost, że jeśli unia nie zmieni polityki związanej z zielonym ładem to do 2 lat przestanie istnieć.
11
miejski14:57, 18 października 2024
Ale incydent kałowy w komentarzach. Fanów oddychania smrodem nie brakuje...
3
A. T.13:24, 18 października 2024
Do:Jan
Chłopie, pisz na temat, może nie pamiętasz czerwonego komunizmu, ale zielony dopiero nadchodzi i większość Polaków uderzy po kieszeni
2
Anna11:14, 18 października 2024
Dzisiejsi emeryci to ludzie którzy pracowali za 5 zl/ godzinę.
Pracowali i harowali po 30- 40 lat na Was młodzi.
Ich Rodzice walczyli za Polskę na wojnie.
Teraz młodzi szykują nam los wg stawek i podatków nawet za kota.
W blokach mieszkają starsi ludzie.Ledwo zipią a Wy im podnosicie czynsze siedząc przy swoich biureczkach.....musi być wiosna ludów!!!! Domy z drewna nie mogą być zamknięte szczelnie bo belki zeschniete grożą katastrofą budowlaną...Ludzie opamietajcie się!!!!
1
gazda11:01, 18 października 2024
Do Jan. Jak nie płacą podatków jak inni, w dodatku dzieci zony w kraju na utrzymaniu Panstwa, podatników pracujących w Polsce, dopłaty do krusu to skandal, to pasożytowanie na innych, na tych co pracują tu w kraju. W dodatku pewnie wszystkie dodatki im się należą bo tu mają zero dochodu.
10
Jan10:10, 18 października 2024
Do A.T znalazł się znawca a na lewo pracujesz w Niemczech czy Austrii nie płacąc podatków. W Polsce płacisz KRUS a potem z moich podatków chcesz emeryturę. Budujesz domy będąc na bezrobociu i jeszcze pakujesz na unię. Powinni się wam zabrać za d... 90 procent to Orawa więc może nie pisz bzdur
1
dola09:45, 18 października 2024
Pacynki - wystarczy że w zimie będzie awaria prądu i wszystkie urządzenia .pompy piece zakończą swoją działalność a wy będziecie nie tylko z ręką ale i głową w nocniku .
0
Edward09:02, 18 października 2024
Czy jest ktoś rozsądny w nowym kierownictwie na Podhalu?
Zima wcześnie przychodzi i późno odchodzi w stosunku do miasta.
Jak ma ogrzać swój dom gazem czy elektryka emeryt?
Samotnie mieszkający starsi ludzie z bardzo niska emerytura , jak mają wymienić okna, drzwi,ocieplić dom ? Na kredyt? A kto ten kredyt i za co będzie spłacać? Jako nadzorze mają żyć do końca swoich dni?
Oszczędzając na wszystkim?Czyli chleb i woda!
W Austrii ,Szwajcarii,Niemczech można opalać dom certyfikowanym drewnem a w Polsce chcą plombowac piece!
A gdyby zabrakło prądu i gazu co co mają pozamarzac razem ze zwierzętami? W górach zimy są srogie i musi być możliwość uruchomienia pieca na drewno w razie mrozów.Mlodzi zarabiają sporo bo 3arunkiem , że mają pracę ale starsi ludzie są bez szans! To tragedia!!!!
0
koko08:52, 18 października 2024
Wątpliwość co do ważności uchwał pojawia się w przypadku niektórych typów urządzeń grzewczych, co do których Ecodesign jasno deklaruje, że ich nie obejmuje:

piece kaflowe budowane od podstaw w domu klienta
piecokuchnie kaflowe budowane od podstaw w domu klienta
piece do saun
kotły na biomasę niedrzewną
kotły służące tylko do przygotowania ciepłej wody użytkowej (CWU)
0
małolatka08:18, 18 października 2024
Wymienić to ja mogę zarówkę jak mi się spali a nie piec,Bo to nagonka tylko na Polskę,a niemcy palą wszystkim nowe kopalnie otwierają a my zamykamy. tak samo jak ten eternit na dachu szkodliwy ale tylko w Polsce niemcy mają ściany nim obite i tam jest dobrze.
2
A.T.06:25, 18 października 2024
do : Jan
,,Te przepisy uchwalili radni PiS za poprzedniej kadencji,,
chłopie czy wiesz ,że około 80% prawa stanowionego u nas pochodzi z Brukseli. PO i PiS podpisywali wszystko co im kazali.
10
Jan23:17, 17 października 2024
Do obserwatora. Te przepisy uchwalili radni PiS za poprzedniej kadencji. Jak nie masz wiedzy to może nie komentuj trolu pisowski
2
Ruska łonuca22:54, 17 października 2024
@ Smog nowotarski pierwsze do kontroli kotłownie miejską paląca miałem to będzie dopiero czyste powietrze i rześkie hre hre hre nawet w mieszkaniu
I wyjdź i tłumacz że było 10 lat.....
1
Osa21:46, 17 października 2024
Życzę powodzenia w egzekwowanie przy -10°C
Przekaz jest bardzo nieprecyzyjny albo Pani błędnie interpretuje uchwale. Nie ma zakazu używania kominków poza Krakowem. To bzdura.
0
Zygmunt21:44, 17 października 2024
Wymienić to trzeba durnych radnych wojewódzkich,którzy uchwalają durne przepisy!!!
3
Obserwator21:29, 17 października 2024
Powoli powoli

Przyjdzie zimą i cały miesiąc-15 -20
To zobaczycie gdzie będzie pompa ciepła, auto elektryczne A rachunki wyślijcie swojemu guru Tuskowi .
Tak samo ci co nie wzięli karty do referendum niech zaproszą do domu inżynierów
10
Smog Nowotarski21:24, 17 października 2024
Uchwała weszła w życie z opóźnieniem i było czasu z 10 lat. Urząd miasta, proszę zacząć kontrolę od firm i przedsiębiorstw w tym m.i. piekarni, które zużywają energii najwięcej, a ich intratne interesy często mieszczą się w centrum miasta. Inaczej żaden turysta ZIMĄ nie przyjedzie do miasta, które co roku jest w czołówce najbardziej zanieczyszczonych w Europie.
1
Zagadka20:32, 17 października 2024
A można będzie w zimie przyjść do urzędu i ogrzać się za swoje podatki?
3
A. T.19:51, 17 października 2024
Eurokolchoz dokręca śrubkę CORAZ mocniej, za chwilkę braknie gwintu, a Polacy łykają wszystko jak pelikany.
1
Tylko pytam19:13, 17 października 2024
Czy urzędnicy przewidują powtórkę z Anglii, czyli wypuszczą więźniów z innych krajów aby zwolnić miejsce dla Polaków?
1
gazda19:08, 17 października 2024
Drzewo będzie gniło w lesie na zarośnięych polach uprawnych olchy brzozy a ja ty będziemy sprowadzać gaz statkai 8 10 tys km. Swiat nie widział takiego wariactwa. Smród to mają ale w portkach a nie z kominów. Każdy będzie palił tym czym będzie miał lub go będzie stać. Inaczej przyjdą do urzędu i tam zagoszczą na dłużej. Niech się wezmą za robotę a nie obradują nad bzdetami.
4
stary chleb świnie jedzą17:04, 17 października 2024
sieniawion jesce na blachach gotuje?
3
Jan17:02, 17 października 2024
Ta pani to może sobie swój komin przeczyscic a te zarządzanie może sobie wsadzić tam gdzie słońce nie dochodzi
2
Mieszkaniec16:59, 17 października 2024
Nic nie bede wymieniał Mowy nie ma . Niemcy mogą palić weglem ( wiem bo tam pracuje) i nic nie muszą wymienać a u nas nie wolno trzeba kupować niemieckie technologie NA PRZYMUS . Juz yhy Zapomnijcie
1
Golonko16:48, 17 października 2024
Ja mieszkam na wsi w Niemczech i osłony węglem i drewnem , a wy Polacy zawsze wybieracie przed szereg i jeden przez drugiego się popisuje , jeden montuje pompę ciepła która żre dużo prądu a drugi szkodliwe panele montuje . Szkoda waszego życia na te nowości bądźcie normalni i palcie drewnem
2
ciekawski16:34, 17 października 2024
lewactwo z ich ekoterroryzmem należy bezwzględnie tępić. Swoje pomysły (uchwały) niech sobie wsadzą tam gdzie plecy się kończą i zaczynają nogi.
44
Królik16:29, 17 października 2024
Roczny koszt używania gazu to ok 3500-4000 tys.za 130 M2. Wiem bo mam.Gmina jak najszybciej powinna rozpocząć kontrolę pieców. Mieszkańcy kłamali w ankiecie CEEB i nadal palą w starych kotłach i podgrzewaczach do wody śmieciami i innym syfem. Już wszyscy powinni mieć zmienione źródło ciepła a nie zaczynać dyskusję dopiero. A ty bambul to sobie mózg wymień w pierwszej kolejności gdyż twoje wynurzenia gwałcą intelektualnie każdą inteligentną istotę.
7
Rozczarowany obywatel16:19, 17 października 2024
Już dawno należałoby opuścić ten chory twór jakim jest Unia i jego zdegenerowane elity dość krwi już wypili z Polski, a jedyne co mają do zaoferowanie to gnębienie obywateli oraz doprowadzanie ich do ruiny. Natomiast każdy urzędnik który czuje się Polakiem winien bagatelizować te idiotyczne ustawy oraz rozporządzenia to samo tyczy się obywateli bo tylko tak możemy pokazać nasz opór. Nam zabrania się palić w kominku drewnem oraz jeździć samochodem bo rzekomo niszczymy środowisko, ale jakoś nikt nie widzi i nie podnosi kwestii jak na spotkania poświęcone ratowaniu rzekomo planety przybywają politycy, biznesmeni oraz celebryci.
2
Osiol16:12, 17 października 2024
Trzeba wskazać w okolicy miejsce na mały reaktor atomowy to rozwiąże..... Albo i nie rozwiąże
Czy prawo może działać wstecz? Do pozwolenia na budowę(sposób ogrzewania) wydanego w latach np 80tych? Jeśli prawo może wstecznie działać to ciekawe jak będzie z emeryturami czy może przymusowa eutanazja lub dziedziczeniem he he he
3
Adam16:03, 17 października 2024
W Brukseli nie ma zimy więc Ci ludzie nie mają wiedzy jak wygląda zima w górach.W Szwajcarii w domach pali się suchym drewnem!,,,
Ciekawe ile zapłacimy za ogrzewaniem gazem domu przy temp - 25 stopni.?????
11
Bambul15:16, 17 października 2024
Nie kopciuchy do wymiany ino tęczowa do likwidacji to Bóg nas nie będzie karał
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
06
01.2025
Nie przegap!
23
11.2024
Nie przegap!
08
12.2024
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas