"Nasza przyszłość tak naprawdę nie jest wiadoma" - mówi nastoletnia Barbara Mroszczak - podhale24.pl
Poniedziałek, 23 grudnia
Imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona
Czarny Dunajec
Clouds
-1°
Wiatr: 2.052 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-1°
Wiatr: 1.692 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-2°
Wiatr: 0.9 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
-1°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-3°
Wiatr: 4.392 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-4°
Wiatr: 2.7 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
40 %
Nowy Targ
70 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 35 | 70 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
08.12.2024, 16:14 | czytano: 4100

"Nasza przyszłość tak naprawdę nie jest wiadoma" - mówi nastoletnia Barbara Mroszczak

Słowa te padają w 81 lat po zamordowaniu Władysława Borzęckiego ps. Mocarny. W sobotnie przedpołudnie w Sanktuarium Maryjnym w Ludźmierzu odprawiona został msza św. w rocznicę śmieci partyzanta.

Fot.: Izabela Pudzisz
Fot.: Izabela Pudzisz
Według danych Instytutu Pamięci Narodowej, Władysław Borzęcki ps. Mocarny należał do siatki konspiracyjnej pod dowództwem Wojciecha Duszy ps. Szarota z Odrowąża. Ruch powstał na przełomie 1942 i 1943 roku. Organizacja ta walczyła przeciwko okupantowi niemieckiemu. Stawiała też opór przed akcją Goralenvolku.

Borzęcki zginął 8 grudnia 1943 r. w ramach krwawych represji wymierzonych w mieszkańców Podhala. Za współpracę z "Szarotą" śmierć poniosło łącznie ok. 100 osób.

Zdaniem Barbary Mroszczak, pamięć o bohaterach, o Mocarnym musi być trwała, ponieważ nasza przyszłość nigdy nie jest czymś pewnym.

- Te wydarzenia są dla nas ważne dlatego, że pokazują naszą kulturę, pokazują nasze tradycje. Dzięki takim uroczystościom możemy przypomnieć sobie historię naszych przodków, naszych rodzin. Trzeba to doceniać, ze względu na to, że nasza przyszłość tak naprawdę nie jest wiadoma. A dzięki takim ludziom żyjemy w wolnej Polsce - tłumaczy Barbara Mroszczak, uczennica Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego.

Po mszy, obecni zgromadzili się przed placem kościelnym, gdzie od 2017 r. znajduje się obelisk upamiętniający wydarzania z 8 grudnia 1943 r. Przedstawiciele organizacji i rodzina złożyli pod nim wieńce.

- Przyszli tu Ci, którym droga jest pamięć, którym droga jest ojczyzna, którzy tę naszą Polskę mają w sercu. Przyszli młodzi ludzie - drodzy, dobrze, że jesteście, bo przynajmniej usłyszycie, jakie tortury przechodzili nasi przodkowie poddani uciskowi okupacyjnemu - mówi posłanka Anna Paluch.

- Powinniśmy jako wspólnota Podhala zachowywać głęboko w sercu tych wszystkich bohaterów i pamiętać o nich. Wielka zasługa Michała Borzęckiego, radnego powiatowego, który tę pamięć zaczął kultywować. Moi drodzy, powinniśmy się tutaj spotykać co roku, bo świadectwo o ludziach, którzy chociaż zwyciężeni nie ulegli, tylko trwali w oporze to przepiękne świadectwo. Tak, jak mówił Józef Piłsudski, jeden z ojców naszej niepodległości - człowiek, który po latach ucisku natchnął Polaków wolą walki o niepodległość. Mówił zawsze: "Być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo". To hasło mieli głęboko w sercu Ci wszyscy na Podhalu i w wielu miejscach Polski, którzy opowiedzieli się przy wolności, przy Polsce, patriotyzmie, dlatego Cześć i Chwała Bohaterom - dodaje Anna Paluch.

W uroczystościach wzięli udział uczniowie z okolicznych szkół, przedstawiciele Wojska Polskiego, radna powiatu nowotarskiego Józefa Guziak, przedstawiciel IPN oddziału w Krakowie i inne organizacje.

Izabela Pudzisz/ informacje IPN Kraków
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
1
Remember06:57, 10 grudnia 2024
Do brody: Premier Jan Olszewski chciał pełnej dekomunizacji życia politycznego i społecznego w Polsce. Jednak doradcy Wałęsy, tj. obaj Kaczyński namówili go do zmiany rządu. A posłanka Paluch, wierna służąca Kaczyńskiego, ta która wprowadziła prawo geologiczne które umożliwia wywłaszczenie z ojcowizny bez odszkodowania, za każdym razem gada o komuchach. Niech się zapyta Kaczyńskiego czemu był przeciwnikiem dekomunizacji na początku lat dziewięćdziesiątych. Coś ma on na sumieniu?
0
PAL09:16, 9 grudnia 2024
szuser
Z Lidla
1
Tadeusz Morawa, syn żołnierza AK-WiN07:13, 9 grudnia 2024
Do Szuster
Było to ZWZ-AK, bo innej organizacji wojskowej na Podhalu nie było.
8
szuser17:49, 8 grudnia 2024
siatka konspiracyjna? w 1942 roku? Nie AK, na Podhalu? to co to za siatka, ciekawe
5
kresowiak17:41, 8 grudnia 2024
Co Polsce dali ci partyzanci /pokoj wolnosc nic same szkody
8
dzizas16:48, 8 grudnia 2024
ma racje. nasze polskojezyczne wladze dwoja sie i troja by wepchanc nas do wojny z sasiadem
10
Broda16:19, 8 grudnia 2024
No nie jest pewna bo dalej rządzą komuchy stare. Czy to w urzędach czy prowadzą własne działalności. Stare pokolenie szykuje Polskę w ruinie dla młodych.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
06
01.2025
Nie przegap!
31
12.2024
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas